Rozhovory ČIANEWS


Michal Čarvaš: Do stavu na začátku roku 2020 se situace vrátí za tři roky

21. 9. 2021

Systém veřejného zdravotního pojištění hospodařil loni s příjmy 358 miliard korun a dosáhl přebytku 5,8 miliard Kč. Celkové náklady na zdravotní služby byly meziročně vyšší o 48 miliard korun. Důvodem byly dopady pandemie COVID-19. Hospodaření nemocničních zařízení dle člena představenstva společnosti Jihočeské nemocnice a předsedy představenstva Nemocnice Prachatice Michala Čarvaše výrazně pomohla kompenzační úhradová vyhláška. V rozhovoru pro ČIANEWS také uvedl, že výsledek letošního hospodaření ovlivní, zda budou zdravotnická zařízení moci fungovat ve standardním režimu a dohánět výkonnost nebo zda dojde k dalším omezení provozu.


K. Witz: Kvůli inflaci zdražíme piva o 0,5 Kč za půl litru

14. 9. 2021

Měšťanský pivovar v Poličce vykázal v letošním roce vlivem omezení kvůli koronaviru pětiměsíční výpadek dodávek pro hospody. Stejně tak tomu bylo v roce 2020, kdy pivovar vystavil tři čtvrtiny běžného výstavu. Předseda správní rady Karel Witz to v rozhovoru pro ČIANEWS uvedl s tím, že v letošním roce pivovar vystavuje počínaje červnem 2021 přibližně 86 procent sudového piva a téměř 94 procent ležáků. Předpokládá, že pivovar letos dosáhne obdobného výstavu jako loni s více než 78 400 hl nepasterovaného piva.


A. Pýcha: Knihy Dobrovský díky e-shopu přesáhly v obratu jednu miliardu korun

6. 9. 2021

Knihy Dobrovský se v roce 2020 díky e-shopu a osobnímu odběru na prodejnách přiblížily obratem roku 2019 a opět překonaly 1 mld. Kč. ČIANEWS to řekl marketingový ředitel společnosti Adam Pýcha s tím, že firma musela kvůli pandemii uzavřít více než 30 knihkupectví a stovky zaměstnanců nemohly měsíce do práce. Otevírání nových prodejen však pozastaveno nebylo a řetězec naopak během koronakrize několik obchodů otevřel. Zprovoznění dalších mají Knihy Dobrovský dle A. Pýchy v plánu.


Tomáš Rousek: Letos plánujeme zisk 13 milionů korun

2. 9. 2021

Nejen pro hotely a ubytovací zařízení bude doba po koronaviru velkou výzvou. Budou muset zareagovat na změnu klientských návyků a pokusit se je znovu nalákat k využití svých služeb. Dobu před rozvolněním řada z nich využila k investicím. Patří mezi ně také NH Collection Olomouc Congress, hotel disponující 137 pokoji, který patří k nejlépe hodnoceným v Evropě. Jeho generální ředitel Tomáš Rousek v rozhovoru pro ČIANEWS popsal nejen nedávné investice, ale i změny ve skladbě hostů a plánované hospodářské výsledky na letošní rok.


Miroslav Hampel: Klienti preferují kratší projekty s rychlejším generováním přínosů

25. 8. 2021

Řada firem byla v souvislosti s děním v posledních 18 měsících nucena zaměřit se ve větší míře na své informační a podnikové systémy. Obchod se výrazněji přesouval do světa online a měnil klientské chování. Generální ředitel společnosti Kvados Miroslav Hampel změnu preferencí zpozoroval i na straně svých zákazníků. Kromě organického růstu to firma řeší i akvizicemi. Nedávno akvírovala společnosti Comtrix a Průmyslová automatizace Czechia, čímž rozšířila své kompetence v oblasti dodávek automatizačních řešení. Majetkově také vstoupila do firmy Derutex. Získala tak kapacity pro realizaci vlastní projekce a konstrukce rozsáhlejších řešení v oblasti logistiky, jež zahrnuje i projektování regálových systémů či robotizovaných pracovišť.


Petr Horák: PPL cílí na 55 mil. přepravených zásilek a investuje do kapacit

23. 8. 2021

Přestože covid-19 citelně zasáhl celou ekonomiku, existují i obory, které je možné označit za vítěze krize. Patří mezi ně i logistické, přepravní a doručovatelské společnosti, které evidují zvýšení poptávky po svých službách o desítky procent. CEO společnosti PPL Petr Horák pro ČIANEWS mj. uvedl, že firma loni doručila 44 mil. zásilek a další růst očekává i letos. Trendem je doručování do výdejních míst, kterých PPL provozuje přes 2500. Ve stínu covidu dle něj probíhá také úspěšná expanze e-shopů do zahraničí.


J. Hailich: Nejčastěji se mobilním telefonem platí v supermarketech

20. 8. 2021

Digitalizace platebních karet je na vzestupu. Kromě technologického rozvoje tomu výrazně napomohla i epidemie koronaviru, během níž byl velmi preferován bezhotovostní platební styk. Dokládají to i aktuální data Sdružení pro bankovní karty. Objem platebních transakcí u obchodníků kartami v 2. čtvrtletí letošního roku dosáhl 317 miliard korun. Ve srovnatelném období roku 2020 to bylo 236 miliard korun. Šéf platebních řešení v České spořitelně Jan Hailich pro ČIANEWS uvedl, že v současnosti má u největší banky v ČR digitalizovány své platební karty téměř půl milionu klientů.


Martin Marek: Fixní náklady rostou, k plošnému zdražování jsme ale nepřistupovali

18. 8. 2021

Logistický startup DoDo v letošním roce plánuje expanzi do Německa a Bulharska a rozšiřování služeb na stávajících trzích v České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Zvyšování efektivity práce kurýrů je zajišťováno prostřednictvím technologií a automatizovaných procesů. I díky tomu plánuje firma v roce 2021 navýšit počet obsluhovaných města na padesát. Martin Marek, výkonný ředitel logistického startupu DoDo, v rozhovoru pro ČIANEWS uvedl, že letošním cílem je překonání miliardového obratu.


E. Plášilová: LÁZNĚ LIBVERDA investovaly do oprav bazénu a dalších provozů

16. 8. 2021

Přestože SPA RESORT LIBVERDA vyčerpal limit voucherů v rámci programu COVID-Lázně a další poukazy již nepříjímá, celkově hodnotí dotace jako velmi nápomocné. Director of Sales & Marketing Eva Plášilová ČIANEWS sdělila, že díky státní podpoře neskončil rok 2020 ztrátou. Společnost zároveň mohla pokračovat v realizaci hlavních investic, tedy v rekonstrukci bazénu a dalších provozů, kde vzniknou zcela nové provozy pro procedury. Menší investice odložila.


J. Krčková: Bambule a Sparkys vylepšily e-shopy, tržby hračkářství ale klesly

11. 8. 2021

Návštěvnost kamenných prodejen, které byly uzavřeny kvůli opatřením proti koronaviru, po květnovém otevření rostla jen krátce. Je tomu tak i v případě obchodů Bambule a Sparkys, kde se již návštěvnost vrátila k předcovidovým číslům. V rozhovoru pro ČIANEWS marketingová ředitelka Bambule a Sparkys Jana Krčková uvedla, že více návštěvníků hračkářství zaznamenala okolo Dne dětí a především na konci školního roku.

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube