Značku KLASA získalo na Zemi živitelce z rukou ministra zemědělství dvacet výrobků

30. 8. 2013

V rámci slavnostního zahájení 40. ročníku výstavy Země živitelka proběhlo dnes v Pivovarské zahradě v Českých Budějovicích jubilejní desáté slavnostní předávání certifikátů národní značky kvality KLASA. Ocenění výrobci převzali certifikáty z rukou ministra zemědělství Miroslava Tomana a Martina Šebestyána, pověřeného výkonem funkce ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu. Prestižní značku obdrželo celkem 10 výrobců za 20 potravinářských výrobků.

Oceněnými výrobky jsou:

Český chřest z Mělnicka (Chřest zelený celý), Český chřest z Mělnicka (Chřest bílý celý), Český chřest bílý – řezaný
výrobce: AGRO Jesenice u Prahy a.s.

Český zemědělský podnik AGRO Jesenice u Prahy a.s. hospodaří jihozápadně od Prahy na rozloze zhruba 3600 ha zemědělské půdy. Společnost je členěna na osm samostatných divizí, zaměstnává 160 pracovníků. V rámci rostlinné výroby produkuje pšenici, ječmen, řepku, mák a mrazírenský hrášek, dále zabezpečuje cca 20 000 tun silážní kukuřice a 10 000 tun senáže. Společnost provozuje v současné době největší velkokapacitní kravín a chová také prasata na jatky. Mrazírenský závod produkuje zhruba 12 000 tun zeleniny za rok, přičemž více jak 90 % surovin ke zmražení pochází z České republiky.

Oceněný mražený Český chřest z Mělnicka vydrží díky šokovému zmrazení na -40 °C ve skvělé kvalitě několikanásobně delší dobu než čerstvá varianta.

Jahody
výrobce: Berry servis, s.r.o.

Společnost Berry servis se zabývá především pěstováním drobného ovoce - malin, ostružin a jahod. Svoji produkci expeduje zejména do obchodních řetězců.

Ocenění KLASA získala za své jahody, u kterých se dbá na pečlivou ruční sklizeň, která zajistí, že jsou plody sklizeny vždy v té nejlepší formě bez pomačkání a v ideální zralosti.

Švestky balené
výrobce: CZ FRUIT, odbytové družstvo

Odbytové družstvo CZ FRUIT je organizace, která působí na trhu od roku 1998. Celkem 36 producentů pěstuje ovoce v sadech po celé České republice – dohromady vypěstují 37 000 tun jablek a 3 000 tun ostatního ovoce (hrušky, třešně, višně, švestky, broskve, meruňky, rybíz červený a černý). Díky moderním technologiím jsou schopni dodávat v průběhu celého roku.

Značku KLASA nyní obdržely balené švestky odrůdy Čačanská lepotica a Stanley pěstované v režimu integrované produkce, která zajišťuje minimalizaci a optimalizaci používaných chemických prostředků.

Česnek
výrobce: Družstvo BRAMKO CZ

Družstvo Bramko CZ obhospodařuje přibližně 2 500 ha půdy na území České republiky. Jedná se o odbytové družstvo výrobních společností Pavel Pokorný – BRAMKO, Agáta spol. s r.o., Bramko s.r.o., J+N Semice s.r.o., Bruinsma Czech s.r.o a Strudo, které se věnují především pěstování brambor a polní zeleniny, mimo jiné také česneku.

Vysoká kvalita česneku je zaručena pečlivým výběrem sadby, používáním šetrných prostředků k ošetření rostlin a ručním zpracováním na poli i v průběhu distribuce. Česnek má výraznou chuť a specifickou vůni, za kterou vděčí velkému množství aromatických silic. Kromě toho, že skvěle chutná, má podobně jako cibule také léčivé účinky a to díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a antibakteriálních složek.

Chytrá vejce – melanž
výrobce:  FRAMAGRO a.s.

Společnost Framagro a.s. v průběhu své existence  rozšířila působnost do dvou samostatných provozů (Přerov na Moravě a Lháň u Jičína). V současné době společnost zaměstnává cca 40 zaměstnanců. Hlavní výrobní činností společnosti je výroba a odbyt vaječných polotovarů – tekuté vaječné hmoty, tedy melanže, a loupaných vařených vajec.

Prakticky zabalená vaječná melanž nyní přišla do běžného prodeje pod značkou Chytrá vejce. Jedná se o čerstvá vejce, pečlivě protříděná, zbavená skořápky, pasterovaná a naplněná do znovuzavíratelného balení Elopak. Pasterace brání rozvoji bakterií, například obávané salmonely, a inovativní balení umožňuje snadnější manipulaci a rychlou přípravu vaječných pokrmů.

Mšenský chléb
výrobce: Paul, spol. s r.o.

Mezi nově oceněné společnosti patří pekařství Paul, které se nejprve věnovalo především pečení jemného pečiva a běžného chleba, posléze pokročilo také k výrobě tradičního kvasového chleba, za který společnost získala ocenění KLASA.

Mšenský chléb obsahuje 50 % pšeničné a 50 % žitné mouky, přičemž celý podíl žitné mouky je předem prokvašen. Díky tomu má chléb příjemnou vůni, chuť a dlouhou trvanlivost. Během pečení v klasické parní peci získává chléb silnou, přitom vláčnou kůrku.

Nakládaný camembert, Nakládaný camembert gurmán a Pečený rolovaný bok
výrobce: Procházka, a.s.

Společnost Procházka, a.s. je členem skupiny AGROFERT HOLDING, a.s. V současné době společnost produkuje lahůdkářské výrobky (saláty, pomazánky, chlebíčky, bagety, aspikové výrobky, smažené výrobky, masné výrobky), značku KLASA získala již pro sedm svých výrobků.

Nejnověji oceněnými jsou Nakládaný camembert, tedy plísňový sýr naložený v kvalitním řepkovém oleji s beraními rohy a feferony, a Nakládaný camembert gurmán, který je předem nakrájený na menší sousta a jemnou chuť sýra podtrhuje přídavek žampionů. Kromě sýrů se mezi produkty objevil také Pečený rolovaný bok z prémiové řady Procházka – jedná se o výjimečný masný výrobek se zlatavě vypečenou kůrkou sypanou kmínem, který neobsahuje přidaný glutamát a chutí se tak přibližuje tradičním řeznickým pochoutkám, jak je znali naši předkové.

Ovocňák jablko-černý rybíz, Ovocňák jablko-rakytník, Ovocňák jablko-černá jeřabina, Ovocňák jablko-lesní ovoce, Ovocňák jablko-zázvor, Ovocňák jablko-hruškavýrobce:  TOKO AGRI a.s.

Společnost Toko Agri a.s. vyrábí mošty v provozovně v Rudicích u Uherského Brodu pod obchodní značkou Ovocňák od roku 2011.

Za výjimečnou kvalitu a čerstvou chuť moštů bez použití ovocných koncentrátů, barviv, stabilizátorů a konzervantů získala ocenění KLASA již pro 16 svých produktů. Nejnovějšími z nich jsou mošt Ovocňák jablko-černý rybíz a další netradiční příchutě – Ovocňák jablko-rakytník, Ovocňák jablko-černá jeřabina, Ovocňák jablko-lesní ovoce, Ovocňák jablko-zázvor a Ovocňák jablko-hruška.
Chléb vícezrnný Evropa krájená a Chléb kovářský

výrobce: Tritia spol. s r.o.

Společnost Tritia spol. s r.o. byla založena v roce 1991, ve výrobním sortimentu najdeme na 50 druhů chleba, 50 druhů běžného pečiva a celozrnného pečiva a více než 150 druhů jemného pečiva. Kromě značky KLASA získala firma také ocenění za účast ve finále   soutěže o chléb roku nebo Zlatý pohár Ex Plzeň.

Oceněný Chléb kovářský má rustikální povrch plný křupavých prasklinek a vzhledem k obsahu bramborových vloček v těstu má velmi sametovou a pórovitou střídku. Oceněný chléb Evropa obsahuje podíl vařené obilné zápary, takže ve střídě zákazník najde měkká vařená zrna pšenice, slunečnice a lnu, která chléb zvláčňují a zvyšují jeho výživovou hodnotu.

Hoštická klobása
výrobce: ZŘUD-MASOKOMBINÁT PÍSEK CZ, a.s.

Společnost ZŘUD-MASOKOMBINÁT PÍSEK CZ, a.s. patří mezi největší tuzemské producenty masa a masných výrobků. Stále dbá na poctivé zpracování surovin a tradiční postupy, jež zaručují kvalitní výrobky.
Ocenění KLASA získala za novinku ve svém sortimentu Hoštickou klobásu. Pro její výrobu se vybírá nejkvalitnější hovězí a vepřové maso, v řezu je patrná hrubší mozaika špeku okořeněná jemnou paprikou a aroma obohacuje zauzení studeným kouřem.

Návštěvníci výstavy Země živitelka mohou ochutnat a zakoupit produkty oceněné značkou KLASA přímo na výstavišti, a to v novém multifunkčním pavilonu T1. Na ploše 384 m2 bude probíhat prezentace výrobců ZŘUD-MASOKOMBINÁT Písek CZ, a.s., ORRERO a.s., LINEA NIVNICE, a.s., Carla spol. s r.o., ALIKA a.s., PT servis konzervárna spol. s r.o., CZ FRUIT, odbytové družstvo, SEMIX PLUSO, spol. s r.o., Hanácká kyselka, s.r.o., POEX Velké Meziříčí, a.s., VITAMINÁTOR s.r.o., KAND s.r.o., Příbramská uzenina a.s., BOHEMILK, a.s., HAMÉ s.r.o., Pivovar ZUBR a.s., ZÁRUBA M & K a.s., ZŘUD-MASOKOMBINÁT Polička, a.s. a TOKO AGRI a.s.

Národní značku kvality KLASA uděluje kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Tuto prestižní značku spravuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). V současnosti mohou spotřebitelé nalézt národní známku kvality KLASA na obalech celkem 1189 výrobků od 226 výrobců. Další informace o národní značce kvality KLASA a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eklasa.cz.

Martina Bauerová
SENIOR PR MANAGER

Comunica, a.s.
Pod Kotlářkou 3
150 00, Praha 5

T: +420 225 347 218

M: +420 724 681 728
E: bauerova@comunica.cz
W: www.comunica.cz

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter Google+ YouTube