Osobnosti doporučují: Libor Nováček (klavírista)

26. 11. 2012 -
Název rubriky: Podporujeme kulturu

Na čem právě pracujete?

Kromě přípravy na můj recitál v Rudolfinu 15. prosince a na řadu dalších koncertů ve Španělsku, Anglii a České republice se současně učím Bachův dvojkoncert a začínám se "pročítat" Dvořákovým klavírním koncertem, který budu hrát poprvé v květnu příštího roku. A hned po koncertě v Praze si též budu vybírat nový repertoár na sezónu 2014 a připravovat několik klavírních trií, které spoluzakládám s kolegy. Takže se určitě nenudím!

 

Jaká kulturní událost Vás v poslední době zaujala?

Abych řekl pravdu, poslední dobou mne spíš zarmucují ne zrovna pozitivní zprávy o tom, v jakém stavu je řada českých i zahraničních orchestrů, kolik koncertních sálů, festivalů a hudebních organizací je na pokraji bankrotu a o kolik méně lidí chodí na koncerty vážné hudby. Přidáme-li k tomu nezájem vysokého procenta mladých lidí o cokoliv kulturního a hodnotného, je opravdu málo z čeho by se člověk z mé branže mohl těšit.

 

Na co byste pozval naše čtenáře?

Nejen vaše čtenáře bych pozval k pozastavení a popřemýšlení... K pozastavení v našem hektickém životě tak, aby mohli vnímat své okolí a hodnoty, kterými jsme obklopeni. Ke znovunalezení dobra, dobré vůle a pokory a k popřemýšlení, co má v životě opravdový smysl. A věřím, že k tomu jim může třeba i pomoci návštěva koncertu či poslech jakékoliv dobré hudby.

 

 

Libor Nováček se narodil v Praze v roce 1979 a absolvoval s nejvyššími poctami na Guildhall School of Music&Drama v Londýně v roce 2004. Ve stejném roce byl vybrán k zastupování Young Concert Artist Trust v Londýně. Získal rovněž řadu cen na mezinárodních soutěžích (John Lill Piano Prize, The AXA Dublin International Piano Competition 2006). Svůj rozhled a názory cizeloval s předními klavíristy - L. Berman, A. Lonquich, D. Merlet, J. Perry a M. Perahia.

Libor se představil na předních festivalech a pódiích celého světa: Wigmore Hall, Barbican, Royal Festival Hall, Teatro Colón, Musikhalle Hamburg, Kennedy Centre Washington, Mostly Mozart Festival, Pražské jaro, Struny podzimu, Al Bustan Festival, Three Choirs Festival, Festival Brighton. Vystupoval ve Velké Británii, USA, Mexiku, Jižní Africe, Španělsku, Itálii, Francii, Německu, Holandsku, Dánsku, České republice, Maďarsku, Litvě, Indii, Jižní Americe, Jihoafrické republice, Keni a Zimbabwe.

Spolupracoval s Royal Philharmonic Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Hamburger Symphoniker, Philharmonií Südwestfalen, Brighton Philharmonic Orchestra, English Sinfonia a European Union Chamber Orchestra. Nahrával pro Český rozhlas, RAI a BBC. Vedl mistrovské kurzy ve Velké Británii, USA, Španělsku, Itálii, Indii, Keni a Zimbabwe.

V roce se stal 2005 vítězem soutěže Landor Records, které mu zajistilo dlouhodobou smlouvu na nahrávání kompaktních desek. Jeho nahrávky získávají nejvyšší ocenění v odborných časopisech.

Poslední koncertní aktivity zahrnovaly koncerty po celé Evropě včetně koncertní cesty k poctě 200. výročí narození Franze Liszta.

 

 

Vstupenky na koncert Libora Nováčka zakoupíte v pokladně FOK v Obecním domě nebo on-line na www.fok.cz.

 

 

Foto: archiv FOK


 
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube