Na dotazy ekonomické redakce ČIA odpovídal Abhishek Balaria, CEO společnosti Zentity. V rozhovoru se dotazujeme zejména na novinky v mobilních aplikacích nebo na budoucnost mobilních plateb.
Která z vašich mobilních aplikací je v Česku nejoblíbenější?
Věřím, že všechny naše aplikace jsou oblíbené. Důkazem je i to, že mobilní bankovní aplikace Era smartbanking a ČSOB SmartBanking obsadily první dvě příčky v Anketě Mobilní aplikace roku 2012 v kategorii Peníze a nakupování. Každá z aplikací je svá a má svůj specifický okruh uživatelů. Pokud jde o mě, tak mám rád všechny naše aplikace, protože každá je svým způsobem něčím jedinečná. Pokud bych musel vybrat tři, pak bych jmenoval mobilní bankovnictví pro ČSOB, samoobslužnou aplikaci Můj Vodafone a herní aplikaci Prší.
Kolik nových poptávek v současnosti registrujete například měsíčně?
V současné době se v průměru jedná zhruba o jednu poptávku denně. Zajímáme se o všechny potencionální projekty, ať se už jedná o dlouhodobý vývoj pro náročné klienty, nebo jednoduché aplikace pro jednotlivce či menší firmy.
Chcete se soustředit především na finanční sektor. Kdo jsou vaši nejvýznamnější zákazníci? Jaká jsou technická specifika, vyvíjíte-li produkt například pro banku?
Je pravda, že mezi nejvýznamnější zákazníky ZENTITY patří především bankovní ústavy. Mobilní řešení dodáváme finanční skupině ČSOB v Česku i na Slovensku, dále pak ZUNO bance v Česku, Slovensku. Momentálně také pracujeme na aplikaci pro další významnou banku a hrdí jsme také na aplikaci pro Českou Národní banku. Významné zákazníky ale máme také mimo finanční sektor, jako příklad uvedu společnost Vodafone nebo švýcarskou firmu Mediancer.
U aplikací pro banky klademe na první místo především bezpečnost. Naší výhodou pak je, že dodáváme end-to-end řešení, takže bezpečnost můžeme řešit komplexně - od autorizace při prvním přihlášení, přes pravidelný přístup do aplikace až po přenos dat mezi přístrojem a serverem. Na druhou stranu uživatelský komfort je pro nás stejně důležitý, aby se uživatel v aplikaci snadno orientoval a práce s aplikací mu nečinila žádné problémy. Jedním z ukazatelů kvalitní aplikace je kladná zpětná vazba od uživatelů, a i proto si velmi ceníme pozitivní hodnocení u našich aplikací.
Jaké další projekty v této chvíli plánujete?
V plánu máme nové bankovní aplikace pro český, slovenský a maďarský trh. Věnujeme se také rostoucí oblasti mobilních plateb a vývoji aplikací pro Windows Phone 8 a Windows 8.
Chystáte se na expanzi mimo ČR a SR? Jednáte už s nějakými partnery?
Zahraniční trhy jsou pro ZENTITY jistě zajímavá možnost, kde uplatnit naše zkušenosti a znalosti. V současné době již máme ve Švýcarsku více jak 5 aplikací. Jeden finanční projekt implementujeme také pro britský trh a kromě toho v Rakousku, Německu a USA, kde máme obchodní zastoupení či obchodní partnery, jednáme s potenciálními zájemci o naše služby.
Plánujete se věnovat i mobilním platbám? Jak se bude podle Vás trh s mobilními platbami vyvíjet?
Vzhledem k naší specializaci na mobilní řešení pro finanční sektor, je to pro ZENTITY logický krok do budoucna. Aktuálně pracujeme jak na projektech peer-to-peer, tak na mobile commerce.
Mobilní platby celkově jsou jako cukrová vata uprostřed skupinky natěšených dětí. Každý, kdo má co dočinění s commerce, chce expandovat do mobilních plateb - banky, vydavatele karet, mobilní operátoři, obchodníci, OS poskytovatelé, POS a další. Osobně očekávám, že největší kus z této cukrové vaty si ukousnou banky, mobilní operátoři a existující platební brány, např. PayPal. NFC platby pak budou důležitou, ne však jedinou možností mobilních plateb. Role ZENTITY v tomto dění je pak poskytovat takové řešení, které bude uživatelsky přívětivé a zároveň bezpečné. O úspěšnosti přijetí tohoto způsobu platby nakonec rozhodují uživatelé, pro které musí být mobilní platba jednodušší, než platba kartou, avšak minimálně stejně bezpečná.
Jak vysoké jsou vaše roční investice a do čeho směřují?
Naše investice se pohybují řádově okolo milionu korun. Mimo vývoje nové verze našeho bankovního produktu ZEN:Bank 3.0, dalších produktů a front-endových či serverových komponentů se také zaměřujeme na vzdělávání vývojářského týmu. Našim zaměstnancům zajišťujeme různá školení a certifikace, abychom mohli nabízet ta nejmodernější řešení. V rámci osvěty role mobilních řešení na českém trhu také podporujeme některé konference, věnující se tomuto tématu.
Kolik zaměstnanců nyní Zentity má? Plánujete jejich počet zvyšovat?
Pro ZENTITY pracuje v současné době zhruba 35 lidí v Praze a v Bratislavě. Největší tým přitom tvoří vývojáři na Android. I když se dobří vývojáři těžko hledají, ZENTITY má výhodu dobré značky a zajímavých projektů, takže s nám dobří programátoři často ozývají sami. Vzhledem k nedávné přeměně firmy na akciovou společnost posilujeme jak vývojářský tým, tak tým lidí, který zajišťuje hladký průběh chodu firmy a jednotlivých projektů.