Podporujeme kulturu

Nedílnou součástí našeho podnikání je společenská odpovědnost. Naší strategií je jedna ze zásad společenské odpovědnosti spočívající v pozitivním ovlivňování vás, našich čtenářů a obchodních partnerů. Naší konkrétní formou podpory je informování o kulturním dění v České republice. Přinášíme pravidelné zpravodajství z kulturní oblasti zaměřené především na klasickou hudbu, divadlo, galerie, film. Navíc každé pondělí zveřejňujeme anketu Osobnosti doporučují.


57. Zlínský filmový festival zahájí dokument o Hermíně Týrlové

  • 26. 05. 2017

Patřila spolu s Karlem Zemanem a Jiřím Trnkou k zakladatelům českého animovaného filmu. Je autorkou kultovní Vzpory hraček, Uzlu na kapesníku nebo Ferdy Mravence. Nový dokument České televize, jenž v pátek zahájí sedmapadesátý ročník zlínského filmového festivalu, přiblíží tvorbu světově uznávané umělkyně Hermíny Týrlové. Televizní premiéru bude mít jen o pár dnů později, ve středu 31. května na ČT art.

Concentus Moraviae, série unikátních koncertů na hradech a zámcích, začíná

  • 26. 05. 2017

V prvním červnovém týdnu začíná festival Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Příslovečně vycizelovaná dramaturgie festivalu, letos zaměřená zejména na krásu lidského hlasu, obohatí neopakovatelnými zážitky v podání špičkových našich umělců i renomovaných zahraničních hostů kulturní život v bezmála dvaceti místech Moravy a Vysočiny, od Mikulova přes Boskovice, Třebíč, Tišnov či Náměšť nad Oslavou po Valtice, Kyjov či Slavkov u Brna.

České muzeum hudby otevírá novou výstavu Hudba a pohádka

  • 26. 05. 2017

Národní muzeum otevírá v Českém muzeu hudby novou výstavu s názvem Hudba a pohádka, která malé i velké návštěvníky zavede do pohádkového světa, kde se setkají se svými oblíbenými pohádkovými hrdiny. Výstava prostřednictvím pohádkových knížek z 19. a 20. století, loutek, hudebních rukopisů a tisků ukazuje, jak české pohádky inspirovaly hudební skladatele, malíře, knižní ilustrátory, loutkaře i filmové umělce. Při hravém putování z pohádky do pohádky se děti potkají například s Krysařem, Červenou Karkulkou či s čaroději, trpaslíky, obry, draky a vodníky. Výstava potrvá do 31. března 2018.

Wintonovy děti odhalí v sobotu vzpomínku svým rodičům

  • 25. 05. 2017

Pražské Hlavní nádraží se stane trvalým místem vzpomínky na rodiče Wintonových dětí. Památník rozloučení v podobě repliky dveří vlaku umístí ´děti´ do prostoru chodby k odjezdu vlaků. V sobotu 27. května ho pak osobně Wintonovy děti slavnostně odhalí za přítomnosti svých potomků z celého světa, řady českých i zahraničních osobností a těch, kteří přispěli. Památník bude připomínat odvahu a lásku všech rodičů, kteří poslali své děti do Anglie, aby jim zachránili život.

22. ročník Czechtalentu vyhrála Eliška Rezková

  • 25. 05. 2017

Osmnáctiletá studentka gymnázia z Prahy Eliška Rezková se stala vítězkou letošní hudební talentové soutěže Czechtalent 2017. Skvělou interpretací písně Marty Kubišové Lampa přesvědčila všechny přítomné porotce o tom, že je ze všech 12 finalistů nejlepší. Eliška se chce zpěvu a hudbě věnovat i v budoucnu, připravuje se na zkoušky na konzervatoř.

Nejstarší středoevropská rozhledna se po obnově otevírá veřejnosti

  • 25. 05. 2017

V úterý 23. května byla slavnostně završena obnova Novogotického templu v parku zámku Krásný Dvůr. Jedná se o vůbec první novogotickou architekturu na českém území a zároveň nejstarší rozhlednu ve střední Evropě. Veřejnosti bude stavba s vyhlídkovým ochozem zpřístupněna od 27. května. Celková obnova přesáhla částku 20 milionů korun a byla podpořena z Finančního mechanismu Evropského hospodářského prostoru.

Pražské jaro zdobí fenomenální klavírista Alexander Lonquich

  • 24. 05. 2017

Alexander Lonquich nemá pouze představu o tom, jak by hudba měla znít. Jako dirigent a klavírista navíc dokáže – a to je zásadní – tuto představu zrealizovat. Těmito slovy vystihly osobnost rezidenčního umělce Pražského jara 2017, klavíristy Alexandera Lonquiche, rakouské Kronen Zeitung. Umělec, jehož jméno bývá nejčastěji zmiňováno v souvislosti s dílem Wolfganga Amadea Mozarta, přednese pražskojarnímu publiku za doprovodu Cameraty Salzburg dva klavírní koncerty tohoto velikána klasické hudby. Odehrají se 1. června.

K-PAX – Svět podle Prota se ve Hvězdárně Brno naposledy odehraje v červnu

  • 24. 05. 2017

Naposledy v letošní sezoně bude k vidění úspěšná inscenace K-PAX – Svět podle Prota, divadelní adaptace světového bestselleru a filmového hitu – 19. června ve Hvězdárně a planetáriu Brno. V příběhu lidí, které dost možná navštívila bytost z vesmíru, hrají v hlavních rolích Radim Fiala, Markéta Plánková nebo Petra Špindlerová a Petr Halberstadt.

Nová budova Národního muzea připravila Retroden ve stylu 80. let

  • 24. 05. 2017

Další z doprovodných programů k výstavě Retro zavede návštěvníky Nové budovy Národního muzea v Praze na Vinohradech v sobotu 27. května do doby nošení plísňáčů, mrkváčů, trvalé a silného líčení. Všichni příchozí do Nové budovy Národního muzea tak budou moci zavzpomínat a ukázat svým dětem, jak se v Československu žilo v 80. letech.

Filharmonie Brno uvede na Pražském jaru dva monumenty 20. století

  • 23. 05. 2017

Ve středu 24. května na Pražském jaru vystoupí Filharmonie Brno pod taktovkou amerického dirigenta Dennise Russella Daviese s programem založeným na vskutku originálním dialogu dvou monumentálních děl 20. století – Planet Gustava Holsta a Faustovské kantáty Buďte rozvážní a bděte od Alfreda Schnittkeho.