Podporujeme kulturu

Nedílnou součástí našeho podnikání je společenská odpovědnost. Naší strategií je jedna ze zásad společenské odpovědnosti spočívající v pozitivním ovlivňování vás, našich čtenářů a obchodních partnerů. Naší konkrétní formou podpory je informování o kulturním dění v České republice. Přinášíme pravidelné zpravodajství z kulturní oblasti zaměřené především na klasickou hudbu, divadlo, galerie, film. Navíc každé pondělí zveřejňujeme anketu Osobnosti doporučují.


Jitka Smutná, Veronika Gajerová a další herci vystoupí na Autorském soirée v Divadle Rokoko

  • 23. 09. 2016

V sobotu 8. října od 21 hodin se bude v Divadle Rokoko konat Autorské soirée, na kterém vystoupí Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Hanuš Bor, Tomáš Novotný a další herci Městských divadel pražských s ukázkou svých autorských projektů. Těšit se můžete mj. na ochutnávku nových písní nebo na originální scénky.

Národní muzeum otevírá výstavu o Jazzové sekci, moderním umění a hudbě v Československu

  • 23. 09. 2016

V Národním památníku na Vítkově mají návštěvníci do 8. ledna 2017 možnost zhlédnout novou výstavu Složité hledání rovnováhy. Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu, která prostřednictvím třinácti textových panelů s dobovými fotografiemi mapuje činnost jedné z nejdůležitějších organizací, která v letech 1969–1986 působila v socialistickém Československu a která později výrazným způsobem ovlivnila českou alternativní kulturu. Výstavu připravil Dr. Rüdiger Ritter z Katedry středoevropských dějin na Univerzitě Brémy (prof. Dr. Martina Winkler) ve spolupráci s Národním muzeem a Slovenským národním muzeem a je výsledkem několikaletého zpracovávání archivu Výzkumného ústavu pro východní Evropu při Univerzitě Brémy, který vznikl během 80. let minulého století. Tímto zahraničním projektem Národní muzeum navazuje na předchozí výstavy, připomínající významné historické události a postavy 20. století.

Galerie Portheimka chystá na svatého Václava středověké hody s Karlem IV.

  • 23. 09. 2016

Masa dušená i připravená na rožni, lahodné paštiky, sladkosti i polévky připravené podle středověkých receptur a k tomu hojnost piva a vína. To vše spolu s dalšími pokrmy typickými pro středověkou kuchyni nabídne ve středu 28. září od 10 do 18 hodin gurmánská slavnost „Hodujeme s Karlem IV.“ pořádaná pražskou Galerií Portheimka ve spolupráci s Muzeem gastronomie. V parku před galerií tak bude možné po celý den ochutnávat jídla královská, pochoutky bohatého panstva, vážených měšťanů i každodenní pokrmy prostých lidí. Součástí hodů bude i soutěž o nejlepší preclík určená pro veřejnost. Akci pořádá Galerie Portheimka v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV.. Zároveň tak připomene i Den české státnosti, připadající právě na svatého Václava.

Štefan Margita nachystal vánoční dárek již na konec září

  • 22. 09. 2016

Štefan Margita je připraven nadělit svým příznivcům vánoční dárek s jistým předstihem, a přiblížit jim tak vánoční náladu už v průběhu letošního podzimu. Jeho nové album X MAS, které obsahuje melodie dokonale souznějícími s těmi asi nejkrásnějšími dny v roce, vychází 23. září.

Divadelní ABCeda s Henrietou Hornáčkovou aneb Městská divadla pražská dětem

  • 22. 09. 2016

Městská divadla pražská přichystala na sezonu 2016/17 novinku pro rodiče a jejich ratolesti. Pod vedením herečky a zkušené lektorky Henriety Hornáčkové budou jednou měsíčně pořádat Divadelní ABCedu, hravé workshopy pro děti od 3 do 12 let. První z nich se bude konat v sobotu 15. října. Dílny rodinám nabídnou nejen netradiční zážitek, ale především budou rozvíjet umělecké cítění dětí, jejich myšlení a fantazii. Rodičům pak přinesou možnost strávit s dětmi čas aktivně a intenzivně. Workshopy budou zahrnovat improvizační a pohybová cvičení, námětové hry, práci s textem, rytmická cvičení a trénink komunikačních dovedností, díky nimž si na konci divadelní dílny rodiče s dětmi zahrají své vlastní představení.

Královna harfy Jana Boušková představí své žáky z Bruselské královské konzervatoře

  • 22. 09. 2016

Zářijovou koncertní nabídku Prahy ozdobí netradiční recitál věnovaný královskému nástroji, který se ve svátek sv. Václava, tedy 28. 9., uskuteční v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na Praze 1. Přední česká a světová harfistka Jana Boušková na něm představí svou mezinárodní třídu mladých harfových talentů z Královské konzervatoře v Bruselu, kteří již samy stojí na počátku slibné kariéry. Desatero úspěšných mladých harfistek z Evropy i zámoří zahraje skladby Smetany, Faurého, Hindemitha, Spohra a dalších světových autorů.

Česko-argentinské kulturní Bienále připomene spisovatele Jaroslava Seiferta a Antonia di Benedetta

  • 21. 09. 2016

Třicet let letos uplyne od úmrtí dvou autorů, kteří svá nejvýznamnější díla vytvořili v obdobích nesvobody za extrémního politického nátlaku – českého básníka Jaroslava Seiferta a argentinského prozaika a novináře Antonia di Benedetta. Jejich životu a literární tvorbě bude věnován pátý ročník cyklu Bienále Kafka – Borges / Praha – Buenos Aires, který se uskuteční od 21. do 23. září v Praze. Akce nabídne tematickou přednášku, literární semináře, film, výstavu i kulturní večer s tancem a literaturou na pražské Náplavce.

Kytara napříč žánry láká na kytarové rebelky; zamíří i do Německa

  • 21. 09. 2016

Devatenáctý ročník festivalu Kytara napříč žánry, který mezi 9. říjnem a 26. listopadem nabídne na dvě desítky koncertů, přivítá mistry akustické i elektrické kytary, zkušené kytarové pedagogy i mladé talenty. V letošním roce hrají prim zástupkyně něžného pohlaví, které se úspěšně prosadily na hudební scéně. Na festival zavítá skutečná kytarová virtuoska, dlouholetá spoluhráčka Michaela Jacksona a Jeffa Becka, Jennifer Batten. Odehraje sérii sólových koncertů a v Praze vystoupí společně s písničkářkou Janou Šteflíčkové či legendární Dagmar Voňkovou.

Vychází dlouho očekávaná kniha Pojď s námi budovat pohraničí Andrease Wiedemanna

  • 21. 09. 2016

Proč lidé po druhé světové válce odcházeli do pohraničí českých zemí? Kdo ohrožoval jejich bezpečí? Jak se v pohraničí utvářela a stabilizovala nová společnost? Rozsáhlá práce německého historika žijícího v Praze Andrease Wiedemanna Pojď s námi budovat pohraničí přináší ohromné množství podrobných a neznámých informací o osídlování a proměně bývalých Sudet, jejichž důsledky jsou dodnes patrné. V překladu Petra Dvořáčka vydává nakladatelství Prostor.

Scofield, Youssef a Galliano. Podzimní ozvěny JazzFestu se chlubí žánrovou rozmanitostí

  • 20. 09. 2016

Nestárnoucí John Scofield, tuniský muezzin Dhafer Youssef a akordeonový virtuóz Richard Galliano, to jsou tři hvězdy listopadové série koncertů nazvané Echoes of JazzFestBrno. Posledně jmenovaný navíc vystoupí společně s brněnskými filharmoniky a nepřímo tak naváže na loňský úspěšný koncert JazzFestu Brno a Filharmonie Brno, jehož hlavním protagonistou byl izraelský kontrabasista Avishai Cohen.