Podporujeme kulturu

Nedílnou součástí našeho podnikání je společenská odpovědnost. Naší strategií je jedna ze zásad společenské odpovědnosti spočívající v pozitivním ovlivňování vás, našich čtenářů a obchodních partnerů. Naší konkrétní formou podpory je informování o kulturním dění v České republice. Přinášíme pravidelné zpravodajství z kulturní oblasti zaměřené především na klasickou hudbu, divadlo, galerie, film. Navíc každé pondělí zveřejňujeme anketu Osobnosti doporučují.


V Břevnovském klášteře se uskuteční koncert k poctě Karla IV.

  • 24. 10. 2016

Druhý koncert II. ročníku cyklu BŘEVNOVSKÁ HUDEBNÍ SETKÁNÍ se koná ve středu 26. 10. 2016 v 19.30 hodin v Bazilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře. V programu nazvaném Maiestas Carolina / aneb Pocta Karlu IV. vystoupí soubor Musica Bohemica s dirigentem a uměleckým vedoucím Jaroslavem Krčkem. Na programu jsou skladby a promluvy inspirované dobou a životem "největšího Čecha" Karla IV.

Trpaslík je prvním singlem z připravovaného alba Vypsané fiXy

  • 24. 10. 2016

Poslední studiové album Vypsané fiXy Krásný smutný den vyšlo před třemi lety. Na jaro příštího roku chystá kapela novinku tajemně avizovanou zkratkou VNH a první ochutnávkou je píseň Trpaslík. Pardubická čtyřka se do studia Jámor, kde vzniklo i jejich předchozí album, vrátila již v červnu tohoto roku a natočila zde dvě zbrusu nové písně, které se na novince objeví. Jednou z nich je výše zmíněná skladba, která má v těchto dnech svou premiéru. Videoklip k ní natočil Martin Přívratský z Tomorrow Creative.

Národní muzeum se bude podílet na záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii

  • 24. 10. 2016

V rámci rozvojové a humanitární asistence v Sýrii schválené vládou ČR v červnu 2016 se Národní muzeum zapojí do pomoci se záchranou památek UNESCO a světového kulturního dědictví v Sýrii. Detaily dohodl přímo s generálním ředitelem syrských památek a muzeí prof. Maamounem Abdulkarimem generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš při své návštěvě Sýrie. Národní muzeum podpoří syrskou památkovou péči např. materiálem pro konzervaci a uložení historických artefaktů nebo syrským odborníkům poskytne školení v oblastech restaurování a digitalizace kulturního dědictví.

Osobnosti doporučují: Petr Altrichter

  • 24. 10. 2016

Dnešním hostem rubriky Osobnosti doporučují je Petr Altrichter – dirigent, pod jehož taktovkou se uskuteční tradiční Koncert pro republiku, který každoročně pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Na programu bude Má vlast Bedřicha Smetany. Veřejná generálka se uskuteční již ve čtvrtek v dopoledních hodinách, samotný koncert pak slavnostně začne v pátek 28. října v 18 hodin.

Divadlo Spektákl letos představí první premiéru na konci října

  • 21. 10. 2016

Divadlo Spektákl, které tvoří studenti a čerství absolventi pražské DAMU, potěší svými představeními diváky ve Studiu Švandova divadla také v sezóně 2016/2017. Mladí umělci chystají hned tři nové premiéry, přičemž první odehrají už 29. října. Nastudování Goethova Fausta pro Divadlo Spektákl se ujal student čtvrtého ročníku režie Katedry činoherního divadla Norbert Závodský.

Ve Švandově divadle uvedou tragikomedii o životě a smrti Je to tu

  • 21. 10. 2016

Tragikomedii Je to tu věnovanou posledním věcem člověka chystá ve Studiu Švandova divadla režisérka Viktorie Čermáková. Komorní hra o třech dějstvích od momentálně nejhranější současné britské dramatičky Caryl Churchill tu bude mít premiéru 22. října.

Tradiční koncert pro republiku na náměstí republiky již příští pátek

  • 21. 10. 2016

Státní svátek 28. října je již tradičním termínem mimořádného Koncertu pro republiku, pořádaného Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod patronátem Obecního domu. Ten je historickým místem, kde byla samostatnost nového státu vyhlášena a kde bylo v prvopočátku hlavní centrum její státní moci. Orchestr FOK působí v Obecním domě od roku 1939, kdy zde i poprvé uvedl Smetanovu Mou vlast.

NFA identifikoval doposud ztracený film Georgese Mélièse Soutěž eskamotérů

  • 20. 10. 2016

Národní filmový archiv (NFA) patří mezi světové filmové archivy, které se mohou pyšnit filmovými kolekcemi z počátku kinematografického věku. Mezi kolekcemi, které nás stále uchvacují svým významem má své výsostné místo sbírka filmů stvořitele kinematografického představení Georgese Mélièse. NFA díky pokročilým výzkumným metodám identifikoval dílo, které bylo považováno za ztracené.

Anežký klášter oživá historií i současnými sochami

  • 20. 10. 2016

Po téměř dvou letech dokončila Národní galerie v Praze projekt revitalizace své nejstarší budovy – Kláštera sv. Anežky České. Pražská národní kulturní památka ukrytá za vysokými zdmi Starého Města se proměňuje z ryze galerijních a historických prostor v místo pro relaxaci i další kulturní vyžití. Veřejnosti se klášter ve své nové podobě otevře poprvé 25. října během večerního programu Anežka NOVĚ!

Začal DAS FILMFEST, nabídne bezmála 40 filmů a 20 hostů

  • 20. 10. 2016

Bezmála čtyři desítky filmů od historických dramat, přes thrillery, žánrové a artové filmy až po komedie nabídne již příští týden festival DAS FILMFEST. Přehlídka německojazyčných filmů odstartovala ve středu 19. října a v kinech Lucerna a Atlas setrvá až do neděle 23. října. Následně se 31. října přehlídka přesune do Brna a v kinech Art a Scala bude němčina znít až do 3. listopadu.