Výběr ze zpravodajství

30. 3. 2023 -
Název rubriky: Výběr ze zpravodajství

 

Dobrý den, vážení čtenáři,

v našem dnešním vydání najdete i tyto zprávy:

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v roce 2022 uzavřela 117 pojistných smluv a rozhodnutí, kterými podpořila vývoz českých firem do zahraničí v objemu 41,2 mld. Kč. Hospodaření uzavřela ziskem 832 mil. Kč. Vloni pojistila zboží a investice směřující do 39 zemí světa. V oblasti vymáhání pohledávek dosáhla nejlepšího výsledku od roku 2017, a to částky 1,9 mld. Kč. Na objemu vymožených peněz se podílel mj. prodeje pohledávky, který v minulých letech komplikovaly obstrukce ruské daňové správy či výnos z prodeje ruského výrobního závodu včetně majetku ručitele.

TENT.com vstupuje na evropský trh a zájemcům umožní platby kryptopenězi kdekoli na světe, kde je akceptována karta Mastercard. CEO startupu David Tacl řekl, že TENT na kryptokaretním procesním centru pracoval více než dva roky. Podle jeho slov je na globálním trhu zhruba 300 platforem, které umožňují nákup kryptoměn, jen ale pár z nich dovoluje platby, a ještě méně jich dokáže prostředky spravovat ve více úrovních bezpečnosti, kdy tzv. privátní klíče drží sám uživatel. Tato funkcionalita je v TENT.com už v módu testování a bude zpřístupňována ve 2Q 2023.

Americká společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat od roku 2024 jaderné palivo i pro Jadernou elektrárnu Dukovany (EDU) Skupiny ČEZ. Palivo jako jediná na světě dosud vyráběla a do Dukovan dodávala ruská firma TVEL. Po vypuknutí války na Ukrajině ČEZ z bezpečnostních důvodů zahájil jednání, aby nalezl nového dodavatele. Westinghouse urychlil vývoj a výsledkem je podepsaný kontrakt. Loni v květnu ČEZ vybral nové dodavatele palivových souborů i pro Jadernou elektrárnu Temelín (ETE), a to Westinghouse a Framatome.

Další exkluzivní informace najdete ve zpravodajství a aktuálních přehledech ČIANEWS.

Vaše ČIANEWS

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube