Výběr ze zpravodajství

8. 3. 2023 -
Název rubriky: Výběr ze zpravodajství

 

Dobrý den, vážení čtenáři,

v našem dnešním vydání najdete i tyto zprávy:

Plzeňský Prazdroj v roce 2022 zaznamenal po dvou covidových letech růst. V ČR prodal 7,3 mil. hl piv, meziročně o téměř 12 % více. Dařilo se všem hlavním značkám, Birell rostl nejvíce (+21 %). Podařilo se také nastartovat prodeje v hospodách a restauracích (+13 %). Obchodní ředitel Tomáš Mráz sdělil, že z důvodu energetické krize a vysoké inflace je restart gastra a návrat k období před pandemií na půli cesty. Dodal, že do hospod a restaurací pivovar investoval téměř 500 mil. Kč a pro rok 2023 má připravenou obdobnou částku. Dlouhodobě nejžádanější jsou vratné lahve, které tvoří bezmála 40 % prodejů, plechovky dosáhly 26 %. Prazdroj se dlouhodobě snaží o maximální cirkularitu obalů, aby byly v co největší míře vratné nebo znovu použitelné.

Těžební společnost Barrick Gold Corporation bude ve všech svých dolech využívat při těžbě zlata patentovanou technologii společnosti Draslovka – loužení zlata glycinem, tzv. GlyCat. Ta ve velké míře nahradí kyanid používaný při zpracování zlatých rud netoxickým činidlem potravinářské kvality, které je recyklovatelné. U vybraných rud vede proces i k vyšší výtěžnosti. Se servisní podporou Draslovky pak může GlyCat potenciálně dosáhnout průměrného snížení nákladů na zpracování rud o 25 %, u některých složitějších rud až o 50 %. Barrick zavede systém v globálním měřítku počínaje zlatým dolem Bulyanhulu v Tanzanii.

E.ON Energie meziročně navýšila počet solárních elektráren o 1376 výroben, od nichž vykupuje elektřinu z obnovitelných zdrojů. V roce 2022 tak vykoupila o 4 % více elektřiny ze slunce. U FVE se počet zasmluvněných výrobců zvedl o 13 %, a to hlavně v oblasti fotovoltaik do 10 kW. Celkem vykoupil energii z více než 12 680 zdrojů OZE. Z nich tvoří FVE 91 %, zbytek připadá na vodní a větrné elektrárny, anebo elektřinu vyrobenou z biomasy či bioplynu.

Další exkluzivní informace najdete ve zpravodajství a aktuálních přehledech ČIANEWS.

Vaše ČIANEWS

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube