Dobrý den, vážení čtenáři,
v našem dnešním vydání najdete i tyto zprávy:
Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou Komerční banky (KB) v roce 2022 meziročně vzrostl o 6,2 % na 784,9 mld. Kč. Objem klientských vkladů klesl o 3,4 % na 916,8 mld. Kč. Objem aktiv klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 6,4 % na 216,6 mld. Kč. Skupina obsluhovala 2,24 mil. zákazníků. Samotná Komerční banka 1,65 mil. klientů, o 27 tis. více. Celkové výnosy stouply o 23,2 % na 38,6 mld. Kč. Čistý zisk připadající akcionářům se zvýšil o 37,9 % na 17,6 mld. Kč. Generální ředitel KB Jan Juchelka řekl, že skupina v roce 2023 představí novou nabídku vytvořenou díky aktuálně největšímu digitálnímu projektu v ČR. Zaměří se i na udržitelnost.
Evropská investiční banka (EIB) poskytne dalších 50 mil. eur na společné investice s českým venture kapitálovým fondem Inven Capital a rozšíří tak strategické partnerství, které vzniklo před šesti lety. Cílem společné investice je využít odborných znalostí a přístupu na trh, jimiž disponuje Inven, k rozdělení prostředků EIB mezi inovační firmy a k podpoře technických řešení, která mohou přispět k redukci emisí CO2. Projekt zmírní překážky při financování malých a středních podniků a přispěje k naplňování cílů politiky EIB v oblasti výzkumu, inovací, digitalizace, ochrany klimatu a udržitelnosti. Celková hodnota aktiv spravovaných fondem Inven Capital přesáhla 500 mil. eur. Informace zveřejnil ČEZ, vlastník Inven Capital.
Skupina Partners plánuje v roce 2023 spustit aplikaci a zahájit činnost banky. Ředitel Petr Borkovec uvedl, že cílem je také dosáhnout obratu na úrovni 4 mld. Kč. Skupina v roce 2022 meziročně navýšila obrat o 13 % na 3,5 mld. Kč. Finančně poradenská společnost Partners vykázala obrat 2,35 mld. Kč, její zisk činil 130 mil. Kč. Firma sjednala smlouvy životního pojištění za 581 mil. Kč (+16 %) a neživotního pojištění za 440 mil. Kč ročního pojistného. Jde o 30% růst produkce v pojištění vozů a 40% v oblasti pojištění majetku. Skupina zprostředkovala jednorázové investice za rekordních 8 mld. Kč. Pravidelné investice stouply o 5 % na 1,5 mld. Kč v ročních částkách.
Další exkluzivní informace najdete ve zpravodajství a aktuálních přehledech ČIANEWS.
Vaše ČIANEWS