Výběr ze zpravodajství

19. 9. 2022 -
Název rubriky: Výběr ze zpravodajství

 

Dobrý den, vážení čtenáři,

v našem dnešním vydání najdete i tyto zprávy:

Situace v českém autoprůmyslu je velmi vážná až kritická, zejména pro menší až střední firmy s energeticky náročným provozem. Člen představenstva pro prodej a marketing ŠKODA AUTO Martin Jahn to ČIANEWS sdělil s tím, že řada podniků stojí před bankrotem. ŠKODA AUTO zatím nezná detaily vládního řešení, ale navrhovaný program není ideální vzhledem ke značnému zpoždění a omezením od Evropské komise. Plánované kompenzace také zdaleka nepokryjí rozdíl v nákladech některých dodavatelů. Řada podniků na relevantní pomoc pravděpodobně ani nedosáhne. M. Jahn doplnil, že volá po rychlých opatřeních ke stabilizaci dodavatelského řetězce, ale také u výrobců automobilů. Nedostupné a drahé energie by měly velký vliv na příjmy státního rozpočtu a také na propouštění zaměstnanců v oblasti automotive.

ENESA z holdingu ČEZ ESCO zmodernizuje pro Oblastní nemocnici Mladá Boleslav energetiku. Spotřeba energie se po dokončení renovace sníží o 20 %. Díky instalaci více než 250 fotovoltaických panelů nemocnice za 10 let trvání projektu uspoří 80 mil. Kč. Projekt je realizován formou EPC, to znamená, že dodavatel za výši úspor ručí. V rámci modernizace dojde i k rekonstrukci 10 vzduchotechnických jednotek. Všude, kde to bude možné, se výměna vzduchu bude řídit automaticky dle množství naměřeného CO2. Vymění se také 3840 svítidel za LED osvětlení.

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín (ETE) pracuje na plný výkon. Operátoři dosáhli 100 % necelé tři dny od jeho připojení k přenosové soustavě. Dosažení plného výkonu předcházely kontroly při výkonu reaktoru 80 %. Skupina ČEZ informovala, že energetici při nich necelý den ověřovali rozložení výkonu reaktoru. Jde o závěrečné ověření během nájezdu bloku z odstávky, při kterém se fyzici zaměřují na palivo a kalibraci měřících systémů. Spolu s Jadernou elektrárnou Dukovany je nyní v provozu šest bloků, které pokryjí bezemisní elektřinou přibližně 40 % české spotřeby.

Další exkluzivní informace najdete ve zpravodajství a aktuálních přehledech ČIANEWS.

Vaše ČIANEWS

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube