J. Polter: Logistiku v roce 2022 nečekají klidnější časy

1. 12. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

DACHSER přes komplikace v dodavatelských řetězcích, zdražování zdrojů a všeobecnou ekonomickou nejistotu dál cílí na kvalitu logistických služeb. Obchodní ředitel Jan Polter v rozhovoru pro ČIANEWS uvedl, že do konce roku 2022 chce logistický operátor zavážet bezemisně jedenáct evropských metropolí. Za rok 2021 čeká zlepšení hospodářských výsledků.Jak současný růst cen na DACHSER dopadá?

V průmyslu a logistice je současná situace nejen o tom, že rostou ceny téměř všech vstupů, od pohonných hmot až po cenu pracovních sil na dělnických profesích, ale také o dostupnosti některých zdrojů. V důsledku koronavirové krize byly dodavatelské řetězce přerušeny a dopady tak cítíme skutečně z mnoha stran.


Můžete být konkrétní?
Naši zákazníci z oblasti průmyslu čekají týdny na dodávky některých dílů. Nemohou dobře plánovat, a to ovlivňuje i plánování našich návazných logistických služeb. K tomu začíná být nedostatek močoviny adBlue, bez níž kamiony splňující nejpřísnější emisní limity nemohou jezdit. Naší prioritou je přitom držet vysokou kvalitu našich logistických služeb i v tak málo předvídatelných časech.


Zajišťujete se proti prudkým výkyvům cen např. dlouhodobými smlouvami?
Samozřejmě se snažíme pracovat s dodavateli dlouhodobě a mít vše smluvně ošetřeno. Vzhledem k současným volatilním cenám se ale nové dlouhodobé kontrakty podepisují jen zřídka.

 
Jaké máte plány na příští rok?
Jednou z hlavních priorit celé skupiny DACHSER je udržitelný rozvoj včetně ochrany klimatu. Do konce roku 2022 bychom jako skupina měli bezemisně zavážet centra 11 evropských metropolí. V Praze tento projekt začal už před rokem – pomocí nákladních elektrokol bezemisně obsluhujeme zákazníky ve třech zónách a v celkem osmi městských částech. Projekt dále rozvíjíme.


A mimo lokální projekty?
V rámci skupiny používáme pro přepravu zboží našich zákazníků na dálkových trasách výměnné nástavby, které jedoucí v soupravě mají vyšší kapacitu než běžné návěsy. Tam, kde výměnné nástavby z nějakého důvodu nepoužíváme, přecházíme na vysokokapacitní mega trailery. Naši dodavatelé – přepravci – jsou potom motivováni k pořizování tahačů nejvyšší emisní třídy Euro 6+.
 

Jaké letos očekáváte hospodářské výsledky?
Předpokládané výsledky zveřejníme na začátku prosince 2021. Velmi pravděpodobně dosáhneme růstu. Co se týče roku 2022, dají se očekávat doznívající dopady zpřetrhaných dodavatelských řetězců. Vzhledem k dalším vlnám pandemie po celém světě, to zatím vypadá, že ani příští rok nás v logistice nečekají klidnější časy.

 

******
Jan Polter, obchodní ředitel DACHSER Czech Republic, zahájil kariéru ve společnosti E.S.T., kde od roku 2003 působil na pozici disponenta mezinárodních přeprav a pracovníka zákaznického servisu. Ve společnosti DACHSER Czech republik byl v letech 2005–2007 ředitelem divize Food Logistics a vedoucím pobočky v Hradci Králové. V roce 2007 se stal prokuristou společnosti a od roku 2008 pak ředitelem obchodu a marketingu pro Českou republiku. Vystudoval provozně-ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity. Absolvoval také studium MBA na University of Applied Sciences v Kemptenu v Německu – obor Track Logistics. Je ženatý a má syna. K jeho oblíbeným sportům patří volejbal, squash nebo lyžování.


******
Mezinárodní logistický provider DACHSER působí v České republice od roku 2004, kdy se stal exkluzivním partnerem společnosti E.S.T. Poskytuje služby v oblasti mezinárodní a vnitrostátní kamionové spedice, skladování, celních služeb a také služby v oblasti letecké a námořní přepravy. Disponuje více než 56 tis. m2 distribučních a překládkových skladovacích ploch. Ve svých pobočkách zaměstnává více než 600 lidí.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube