D. Knaisl: Řidiči chybějí v celé Evropě

23. 11. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Investovat do rozvoje a ekologizace vozového parku není levné ani za standardní situace. Když navíc vlivem čipové krize ani nejsou automobily a pro prořídlou nabídku na trhu se ještě těžko shánějí řidiči, plány je nutné měnit. V rozhovoru pro ČIANEWS o tom mluví jednatel Geis CZ Daniel Knaisl.Náklady na palivo vyrostly až o 20 procent. Zajišťujete se proti prudkým výkyvům cen například dlouhodobými smlouvami nebo přenášíte růst cen na zákazníky v plné výši?

Změny cen pohonných hmot již mnoho let řešíme tzv. palivovým příplatkem. Ten se každý měsíc mění v závislosti na cenách pohonných hmot. Nyní tento příplatek dosahuje vysokých hodnot stejně jako současné ceny paliva. Zajistit se proti těmto nárůstům nákladů prakticky nijak jinak nelze.

 
Jak řešíte současný problém s AdBlue?
Nedostatek Adblue je aktuálně celoevropský problém. Pro své nákladní vozy máme určité zásoby, ale ty samozřejmě nejsou nekonečné. Proto věříme v brzkou stabilizaci dodávek, a také ve stabilizaci cen ABlue, které jsou nyní mnohonásobně vyšší než před pár měsíci, respektive týdny.


Plánujete příští rok větší investice do vozového parku, případně do ekologizace?
Loni i letos jsme nakoupili několik desítek nových tahačů a pro příští rok plánujeme další nákupy. Všechna vozidla, která kupujeme splňují nejnovější předpisy a normy a kromě snížených emisí mají i výrazně nižší spotřebu paliva.


Vnímáte zúžení nabídky a dostupnosti na trhu vozidel vlivem nedostačující produkce automobilek?
Letos jsme plánovali obměnit i významnou část našeho vozového parku osobních vozidel. Kvůli výpadkům ve výrobě probíhá ale tato výměna výrazně pomaleji, než jsme čekali. Dodávky jsou zcela mimo původní plán, na termíny se nedá spolehnout a neustále se mění. K tomu výrazně rostou i ceny.

 
Máte dostatek řidičů?
Situace s řidiči je celoevropsky stále stejná, to znamená, že nejsou v dostatečném počtu. Zatím se nám daří je pro naše vozidla zajistit, ale není to lehké.


Jaké letos očekáváte hospodářské výsledky a jak je ovlivnila pandemie?
První půlrok byl skvělý, nyní na podzim cítíme celkové zpomalení ekonomiky. Mnoho našich klientů si stěžuje, že nemají co prodávat nebo z čeho vyrábět i když poptávka je.  Zboží jim vázne na cestě z Asie.


Očekáváte zlepšení v roce 2022?
Výhled na rok 2022 je trochu věštění z křišťálové koule, ale chceme býti optimisty, i když signály od mnoha klientů až tak optimistické nejsou. Poslední týdny pozorujeme i jisté ochlazení spotřeby domácností.

 

******
Daniel Knaisl působí v logistické skupině Geis už 25 let a posledních 18 let je na pozici jednatele. V rámci regionu CEE spoluodpovídá za aktivity firem skupiny Geis v České republice, na Slovensku a v Polsku. Společnosti skupiny Geis v těchto zemích zaměstnávají přes dva tisíce pracovníků.

******
Geis CZ je součástí nadnárodní logistické skupiny Geis se sídlem v německém Bad Neustadtu. Na českém trhu působí od roku 1991 a patří zde mezi přední poskytovatele komplexních přepravních a logistických služeb.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube