D. Bartoňová: Poptávka po nových bytech je stále obrovská

10. 11. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Inflace spojená s pandemií COVID-19 dopadá na celý rezidenční development. Společnost YIT není výjimkou. Její obchodní ředitelka Dana Bartoňová v rozhovoru pro ČIANEWS uvedla, že problémem je mimo jiné razantní propad v dodávkách stavebních materiálů. Vedle toho na trh vstupuje také zdražování hypoték. Celkově se však růst sazeb na zájmu lidí o koupi nemovitosti příliš nepodepisuje a poptávka po nových bytech je vzhledem k jejich nedostatku stále obrovská.Do jaké míry vaši činnost ovlivňuje inflace v segmentu stavebních materiálů?
Developmentu se tato problematika dotýká stále více. Registrujeme razantní propad v dodávkách stavebních materiálů, kdy se například tepelné izolace, dřevo, železo či výztuže stávají nedostatkovým zbožím. Stejně tak obklady, dlažby nebo sanita, jejichž ceny se zvedají přibližně o pět až osm procent.


Jaké faktory za zdražováním stojí?
Hlavních příčin je několik, a to od chybějících základních surovin na výrobu přes nedostatek pracovníků až po narušení standardního dodavatelsko-odběratelského řetězce, k němuž došlo vlivem pandemie.

 
A konkrétně?
Vstupní materiál na výrobu, dovážený ze zahraničí, nemohl například z Asie dorazit, když hranice evropských států byly prakticky rok zavřené. Dalším negativem je zvýšení cen mezinárodní dopravy. To vše se vždy projeví v koncovém produktu. Vedle růstu cen se prodlužují i termíny dodávek, což má dopad na dodržení plánovaného harmonogramu developerských projektů. Může tak docházet k jejich zpožďování.


Jde tedy o globální potíže?
Od našich kolegů ze zahraničí máme informace, že tyto problémy v poslední době trápí celou Evropu.


Aktuální zdražování hypoték omezuje dostupnost vlastního bydlení. Evidujete z tohoto důvodu pokles poptávky?
Úrokové sazby sice rostou, ale stále zůstávají pod úrovní stoupající inflace a nejsou tak na neakceptovatelné úrovni. S aktuálním zvyšování úrokových sazeb může růst cen nemovitostí pomalu začít stagnovat. Nicméně i s ohledem na zvyšování stavebních nákladů je stagnace méně pravděpodobná, případně bude pouze lokální. Máme aktuálně zkušenost, že klienti se snaží vyšší úrokové sazby kompenzovat delší dobou splácení úvěru.
 

Využívají i jiné možnosti?
Také ve větší míře kombinují zástavy kupované nemovitosti s již vlastněnými nemovitostmi, aby úvěr získali v požadované výši. Zároveň intenzivněji řeší možnosti průběžného splácení úvěru, aby dluh umořili rychleji, pokud jim to finanční situace dovolí.


Je tedy výsledkem slábnoucí poptávka po vlastním bydlení?
Na zájmu lidí o koupi nemovitosti se to příliš nepodepisuje. Poptávka po nových bytech je vzhledem k jejich nedostatku stále obrovská.

 
Na jakých hlavních projektech YIT aktuálně pracuje?
V téměř dokončené rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín s plánovanou školkou a velkým množstvím relaxačních zón jsme nyní zkolaudovali devátou etapu Vantaa, která obsahuje 104 nízkoenergetických bytů ve finském stylu. Noví majitelé se budou moci začít stěhovat začátkem příštího roku. Čeká nás už jen příprava poslední etapy Tampere, která se jakožto výšková budova stane dominantou areálu. S její výstavbou plánujeme začít po dokončení projektu Lappi Hloubětín, který jsme nyní spustili v bezprostřední blízkosti komplexu. Zde ve třech etapách vyrostou bytové domy, jež nabídnou téměř 290 energeticky úsporných bytů a osm nebytových prostor.


Jsou už některé z těchto připravovaných bytů k dostání na trhu?
Nedávno jsme spustili prodej dvou etap, Kemi (98 bytů) a Ranua (111 bytů), jejichž dokončení je plánováno na třetí čtvrtletí roku 2023.


A další projekty?
V pražských Košířích vzniká přestavbou bývalé továrny Meopta projekt Parvi Cibulka, který čítá 150 originálních bytů loftového typu. Kolaudace bytových jednotek by měla probíhat postupně do léta 2022. V pražské Libni, mezi ulicemi Červená báň a Františka Kadlece, stavíme projekt Koti Libeň. Zde vznikne celkem 140 bytů. Dokončení plánujeme na březen roku 2023. Momentálně probíhají také práce na druhé fázi rezidence Ranta Barrandov se 118 nízkoenergetickými jednotkami ve finském stylu. Kolaudace se plánuje koncem tohoto roku.

 
Jaké projekty chystáte?
Aktuálně máme v přípravě dva projekty na Praze 15, které se chystáme v nejbližší době spustit. Plánujeme i další projekty například v Praze 5, 9, 11 a 12 a také v blízkosti Prahy.

 

******
Dana Bartoňová se před nástupem do YIT Stavo podílela na vstupu bankovního fondu izraelské banky Poalim na český a slovenský trh. Má bohaté zkušenosti z oblasti vedení akvizic rezidenčních a komerčních projektů, jejich developmentu i následného marketingu a prodeje. Působila ve společnosti King Sturge a následně zastávala funkci Marketing & Sales Director holandské developerské společnosti SHIRAN R/E Holdings. Na Univerzitě v Readingu studovala obor Estate Management.

******
YIT je finská stavební společnost, která působí v deseti zemích. Nabízí různorodé služby a řešení v oblasti rezidenčního developmentu, realizace komerčních prostor a modernizace projektů.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube