J. Řežáb: Letos prodáme přes 100 bytů

1. 11. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Společnost JRD se kromě přípravy bytových projektů v Praze soustředí na rozsáhlé akvizice stavebních pozemků a větších územních celků. Skupina se také chystá vstoupit do dalších oblastí developmentu, například do rekreačních nemovitostí. Postupně by se chtěla zařadit mezi tři největší developery s obratem na úrovni tří miliard korun ročně. Majitel a zakladatel JRD Jan Řežáb v rozhovoru pro ČIANEWS také mluvil o aktuální situaci v oboru.Jak se v oboru projevuje inflace a růst cen stavebních materiálů?

Stavební materiály jsou nejpodstatnějším nákladem celé stavby a jejich aktuální zdražování je, spolu s jejich nedostatkem, natolik dramatické, že vyvolává opravdu velký tlak na růst cen bytů v připravovaných projektech. Situace je dnes extrémní. Stav, kdy byly stavební materiály dostupné v řádu týdnů, se v posledních několika měsících změnil na řád měsíců. Dodavatelé si je tak musí rezervovat s velkým předstihem.

 
A u projektů, které už jsou v běhu?
U rozběhnutých projektů, ať už v povolovací fázi, nebo v té realizační, zatím nepředpokládáme, že by mělo dojít k jejich výraznému prodražení, nebo poklesu výsledku projektu oproti plánu nebo době nákupu akvizice. Je to dáno naší úzkou součinností s dodavateli, s nimiž se snažíme řešit situaci kolem každého projektu individuálně.
 

Evidujete pokles poptávky z důvodu zdražování hypoték?
Všechny projekty míváme vyprodané ještě před kolaudací, na trhu je totiž stále velký nedostatek bytů. Někteří klienti, kteří nemohou koupi financovat z vlastních zdrojů, však již kvůli zdražování nedosáhnou na hypotéku.


Na jakých projektech aktuálně pracujete?
V současné době máme rozestavěné projekty Rezidence Michelangelova (27 bytů), Green Port Strašnice (156 bytů), Bohdalecké kvarteto (183 bytů), Rezidence Silver Port (70 bytů; s investorem Rezidence na Palouku pod SUDOP Invest), Císařská vinice (69 bytů a 7 vil) a Touškovský háj (94 pozemků). Již brzy dokončíme projekty Rezidence Michelangelova a Touškovský háj, ty ostatní pak (kromě Císařské vinice) v roce 2022.

 
A plánované projekty?
V blízké budoucnosti plánujeme zahájit stavbu energeticky úsporného projektu Vital Kamýk s 97 byty.


Jak vnímáte rostoucí trh nájemního bydlení? Zaměřili jste se i na něj?
Ano. JRD Invest, divize naší skupiny JRD Group, se nově věnuje správě portfolia složeného zejména z nemovitostí určených k nájemnímu bydlení, jež realizuje JRD Development. Plánujeme např. projekt v pražských Malešicích, který bude výhradně nájemní. V daném portfoliu se nachází rovněž komerční prostory určené k pronájmu, například v projektu Green Port Strašnice.

 
Jaké hospodářské výsledky očekáváte za rok 2021?
Hospodářské výsledky je zatím brzy předjímat. Předpokládáme ale, že prodáme více než 100 bytů. V letošním roce jsme dokončili nebo brzy dokončíme projekty Kratochvíle Stochovská, Na hvězdárně Třebešín, Rezidence Michelangelova a Touškovský háj.

 

*******
Jan Řežáb se oblasti developmentu se pohybuje od svých studentských let. Začínal jako stavbyvedoucí. Později na postu projektového manažera pracoval pro společnosti Econ Holding, Dálniční stavby Praha nebo Skanska IS. Pro firmu Eube řídil výstavbu bytů v Gruzii a Arménii. Společnost JRD založil v roce 2003. Vystudoval ČVUT v Praze. Mluví anglicky a rusky.

*******
Skupina JRD Group, která zastřešuje divize JRD Development, JRD Plazma, JRD Energo, JRD Property a JRD Invest, stojí na ideálu propojení moderních technologií, ekologického přístupu a omezení energetické náročnosti staveb při jejich realizaci i provozu. Specializuje se na pasivní a nízkoenergetické domy. Cílem je expanze nejen v rámci České republiky. Za rok 2020 skupina docílila celkových prodejů za 2,14 miliardy korun.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube