K. Witz: Kvůli inflaci zdražíme piva o 0,5 Kč za půl litru

14. 9. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Měšťanský pivovar v Poličce vykázal v letošním roce vlivem omezení kvůli koronaviru pětiměsíční výpadek dodávek pro hospody. Stejně tak tomu bylo v roce 2020, kdy pivovar vystavil tři čtvrtiny běžného výstavu. Předseda správní rady Karel Witz to v rozhovoru pro ČIANEWS uvedl s tím, že v letošním roce pivovar vystavuje počínaje červnem 2021 přibližně 86 procent sudového piva a téměř 94 procent ležáků. Předpokládá, že pivovar letos dosáhne obdobného výstavu jako loni s více než 78 400 hl nepasterovaného piva.


Po ukončení protipandemických opatření přichází inflace. Budete na ni reagovat změnou ceníku?

V květnu jsme po dvou letech zvýšili ceny sudových i lahvových piva o 50 haléřů za půllitr. Předpokládám, že v květnu příštího roku opět zvýšíme ceny piv znovu o 50 haléřů právě kvůli postupující inflaci. Ohlášený vývoj cen velkých pivovarů od 1. září necháváme bez povšimnutí.


Vidíte nové trendy, které krize přinesla, a pravděpodobně v odvětví zůstanou i po jejím odeznění?
Pro nás pandemie nepřinesla žádné změny kromě sníženého výstavu pod 100 000 hektolitrů nepasterovaného neexportovatelného piva. V příštím roce čekám postupný návrat našeho piva na výstav roku 2019 a podobně. Chci, aby naši práci hodnotili hostinští a obchodníci namísto nás. Naše pivo dodáváme s omezenou trvanlivostí všem odběratelům a slibujeme, že jsme u nich s čerstvě stočeným pivem do týdně zase.


Bylo potřeba během krize propouštět? A jaká je situace nyní, chystáte např. nábory?
Nepropouštěli jsme žádné pracovníky. Vyhýbáme se však dosud exkurzím. Myslíme si, že zdraví našim pracovníkům nikdo jiný než vedení pivovaru touto cestou nezajistí. Nábor nových pracovníků nyní nechystáme.

 
Vrací se dodávky piva do hospod a restaurací na předcovidové úrovně?
Máme přehled o odběrech vystavovaného piva kdykoliv od počátku roku či měsíce. Všichni klienti mají stejnou cenu piva. Jen někteří odběratelé překročili výstav  minulého roku nad 100 %. Spíše jsou to drobní odběratelé. Musíme si počkat do konce roku, jak spotřebitelé pivo budou letos odebírat.

 
Kterým segmentům vaší produkce se aktuálně daří nejlépe?
Vystavujeme dnes cca 93,5 až 94 procent ležáků. Vystavujeme třikrát do roka silná piva: Eliška 13% tmavé a František Bittner 13% světlé pivo. Zejména na Velikonoce a na Vánoce vždy dodáváme pivo minimálně tři týdny před svátkem.

 
Byla pro vás doba koronavirové krize obdobím utlumení výdajů, nebo naopak poskytla příležitost pro realizaci investic?
Letos jsme téměř dokončili výstavbu druhé dvouokruhové čistírny odpadních vod k prvé čistírně, jejíž kapacitu jsme trvale přesahovali (máme jí od roku 2006 a je na kapacitu cca 100 000 hektolitrů piva). Vyvrtali jsme na našem pozemku další dva pokusné vrty pitných vod, u kterých dnes čekáme na jejich vystrojení a odzkoušení, což je otázka minimálně jednoho dalšího roku.


A plánované investice?
Nyní plánujeme obnovu přetlačného sklepa s původně ocelovými tanky a výměnu za nové, nerezové. V sousední budově na Pivovarské ulici jsme dokončili konstrukci nové střechy Pivovarského muzea. V budově bude také Pivní bar. Takže ano, investice pokračovaly.


 

*****
Karel Witz se narodil 7. ledna 1947 v Praze. Vystudoval v Praze Vysokou školu ekonomickou. V roce 1973 začal pracovat na statistickém úřadu v Košicích. Vedle zaměstnání se věnoval hudbě. Jako kytarista působil například s Miroslavem Žbirkou a Marikou Gombitovou ve skupině Modus, později hrál v uskupení Collegium Musicum. Po roce 1989 získal v restitučním řízení pivovar v Poličce. Vybudoval úspěšný Měšťanský pivovar. V roce 2020 už podnik řídily jeho děti.

*****
Budova Měšťanského Pivovaru v Poličce byla postavena v roce 1865. Tehdy se  poprvé v poličském pivovaru uvařilo pivo plzeňského typu pomocí spodního kvašení. V této době se nefiltrovalo. Až do roku 1969 se v pivovaru chladilo či „ledovalo“ přírodním ledem. V roce 1994 po restituci a navrácení potomkům původních majitelů vznikla z provozu Pivovar Polička akciová společnost Měšťanský pivovar v Poličce.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube