Jan Polter: Pandemie zásadně změnila logistiku

9. 8. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Nový typ celosvětové krize potvrdil význam logistiky a upevnil postavení logistických firem v roli stabilního zaměstnavatele. Prokurista a obchodní ředitel DACHSER Czech Republic Jan Polter považuje nástup digitalizace a automatických procesů vlivem pandemie za naprosto zásadní změnu oboru. Současně se ale DACHSER, který za rok 2020 dopravil 1,1 mil. zásilek o celkové tonáži 643 tis. tun., i přes pokrok ve využívání technologií a přes pokračující automatizaci potýká s nedostatkem pracovních sil, zejména řidičů a skladových operátorů. V rozhovoru pro ČIANEWS Jan Polter mj. Popisuje, jaké změny logistiku čekají v nadcházející postcovidové době.


Jaké změny v oboru jsou vlivem pandemie nejvýraznější?

Vlivem krize jsme mnohem agilnější a soustředíme se na digitalizaci a automatizaci procesů více než dříve. Umíme řídit naše procesy na dálku a zdokonalili jsme se v komunikaci prostřednictvím online kanálů. Zároveň se ale nyní vracíme k téměř normálnímu pracovnímu životu a hledáme optimální kombinaci mezi oběma světy – tím před krizí a po ní.

 
Co se naopak nezměnilo?
Některé výzvy zůstávají stejné. Logistika se i přes pokračující automatizaci procesů a digitalizaci stále potýká s nedostatkem pracovních sil. Týká se to zejména řidičů a skladových operátorů.

 
Ceny vstupů rostou, promítli jste to do svých cen?
Tam, kde je to v obchodních vztazích možné, využíváme indexace, například u ceny pohonných hmot, dřeva a podobně. V logistice obecně totiž není velký prostor pro absorpci velkých výkyvů základních vstupů, takže je logistické společnosti musejí promítat do cen jejich služeb.

 
Co konkrétně zdražování vstupů způsobuje?
Letošní rok je charakteristický významným růstem cen napříč celým dodavatelským řetězcem, a to z mnoha důvodů. Jednak se projevuje nedostatek kapacit námořních i leteckých přeprav v důsledku pandemie. Dále mohu zmínit i brexit a z něj plynoucí prodlevy v doručování v důsledku nových celních formalit na hranicích Evropské unie. Dochází také k růstu cen surovin, zejména dřeva pro výrobu obalů. No a v neposlední řadě jde i o zvýšení mýtného u nás v České republice.


Jaké byly výsledky firmy za pandemický rok 2020?
V loňském roce jsme zaznamenali krátký propad v přepravách v důsledku opatření v první vlně koronakrize na jaře. Silný podzim ale tento propad dobře vykompenzoval. V roce 2020 dosáhl DACHSER Czech Republic obrat 3,28 mld. Kč, což je téměř o 6 % více než v roce 2019. Naše společnost v loňském roce odbavila přes 1,1 mil. zásilek o celkové tonáži 643 tis. tun.

 
A jaké výsledky očekáváte letos?
Čísla za letošní rok už vykazují významnou růstovou tendenci. Daří se našim stávajícím zákazníkům a my rosteme s nimi. Také se nám podařily akvizice zákazníků nových. První čtvrtletí tohoto roku navázalo na úspěšný poslední kvartál roku 2020 a věřím, že bychom letos mohli dosáhnout významného růstu.

 
Jakým způsobem přistupujete k CO2 neutralitě?
Trvale udržitelné podnikání je základní hodnotou naší společnosti DACHSER. Promítá se do všech našich aktivit od optimalizace nákladové plochy, nastavení linek sběrné služby, přes infrastrukturu až po bezemisní doručování na poslední míli. Na korporátní úrovni jsme se rozhodli, že budeme do konce roku 2022 zásobovat centra měst nejméně jedenácti evropských metropolitních regionů bezemisně. V současné době jsme řešení DACHSER Emission-Free Delivery implementovali v Německu ve Stuttgartu a Freiburgu a v norském Oslu. Přípravy nyní probíhají také v Berlíně, Mnichově, Paříži, Kodani, Madridu, portugalském Portu a v Praze. U nás jsme se zapojili do pilotního projektu cyklodepa na pražském Těšnově a zavážíme nejen balíkové ale jako první logistický provider u nás i paletové zásilky v centru Prahy pomocí speciálního nákladního elektrokola.

 

*****
Jan Polter absolvoval studium na ČZU s rozšířeným studiem angličtiny. Pracovní zkušenosti získal u společnosti Zátiší Catering a v Austrálii, kde působil jako Bevarage Manager společnosti Chianti on Collins. Poté nastoupil do společnosti E.S.T., a. s. (později DACHSER Czech Republic) na pozici disponent mezinárodních přeprav, později povýšil na projektového manažera; pracoval také jako ředitel divize Food Logistics a vedoucí pobočky v Hradci Králové. Aktuálně je na postu prokuristy a Director Sales & Marketing. Působí také ve Svazu spedice a logistiky, kde zastává pozici předsedy klubu logistika.

*****
Společnost DACHSER prošla přeměnou z lokálního německého přepravce na globální logistickou společnost. V současnosti nabízí efektivní a na technologiích založená logistická řešení. Spoléhá přitom na integraci globálních přepravních a skladovacích sítí, dlouhodobých partnerství a konzistentního digitálního propojení do světové sítě. Díky využití vícekanálového přístupu se všemi propojenými distribučními kanály nabízí zákazníkům zabezpečený a spolehlivý systém pro jejich nejnáročnější logistické požadavky. V ČR má osm poboček, které vytvořily loni obrat 3,23 mld. Kč při 1,14 mil. Zpracovaných zásilek.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube