Illya Pavlov: Inovace jsou v zájmu firem, jsou motorem budoucí konkurenceschopnosti

19. 7. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Pandemie koronaviru do značné míry proměnila současné i budoucí pracovní nastavení. Stále ve větším měřítku bude docházet k práci mimo kancelář. Co se nezměnilo, je stále rostoucí zájem o IT experty. Jak v rozhovoru pro ČIANEWS nastínil ředitel společnosti Acamar Illya Pavlov, dá se očekávat, že firmy budou stále častěji najímat externí IT konzultanty i celé externí IT týmy.


Jak se během pandemie změnila poptávka klientů?

Poptávka po IT expertech dlouhodobě a setrvale roste po celém světě. Nedostatek IT expertů a specialistů s přesahem z IT do elektrotechniky panuje v ČR již několik let. Zaměstnavatelé dlouhodobě preferovali interní zaměstnance před externisty pracujícími na kontrakt. Loňský rok však postoj firem proměnil. Kvůli nejistotě panující napříč celým trhem a ekonomikou jsou více otevřené externistům, kteří jim v oblasti lidských zdrojů umožňují vyšší míru flexibility.

 
Nejde o české specifikum, takový trend je patrný i v zahraničí...
Ano, podobná situace je i jinde. Podle průzkumu americké společnosti Upwork plánují zvyšovat nebo udržovat stávající podíl nezávislých odborníků tři čtvrtiny náborových manažerů. Tři z pěti náborových manažerů dávají přednost spolupráci s nezávislými profesionály, aby mohli rychleji pracovat a počítají s tím, že v budoucnu bude jejich pracovní síla „vzdálenější“ než před pandemií.

 
Jaké další výhody větší zapojení externistů přináší?
Polovina náborových manažerů uvedla, že jim přímá spolupráce s nezávislými profesionály umožnila přístup k místně nedostupným dovednostem. Kontraktoři jsou totiž často jediným způsobem, jak se rychle a nákladově efektivně dostat k vysoce kvalifikovaným talentům. Někdy je firmy potřebují na pomoc s řešením konkrétního důležitého problému, s nímž si neví interně rady, jindy zase chtějí realizovat jednorázový projekt, ale nejsou schopné převést na to dostatek zaměstnanců, kteří mají na starost každodenní provoz.

 
Největší výhodou ale asi stejně zůstává flexibilita a úspora na personálních výdajích...
Jistě, koronavirová krize přinesla do mnoha firem nejistotu. Dlouhodobé plánování nahrazuje operativní řešení situací, které s sebou může nést například i nutnost redukce týmů. A to je v případě spolupráce s externisty snazší. Na rozdíl od zaměstnanců nemá vůči kontraktorům firma po ukončení projektu žádné povinnosti. Projekt za sebou po svém dokončení nezanechá nepotřebné zaměstnance s vysokou mzdou či odstupným.

 
Co tedy převažuje, inovativnost nebo finanční úspora?
Zájem o externí posilu vývojových týmů roste nejen u nás, ale po celém světě. Globální průzkum Oxford Economics a SAP Fieldglass ukázal, že více než dvě třetiny podniků považují externí pracovníky za důležité pro vývoj a zlepšování produktů a služeb. Hlavním hnacím motorem najímání externí pracovní síly už dávno nejsou náklady, ale spíš schopnost zlepšit produkty a služby a zrychlit jejich uvádění na trh.

 
Po znalostech jakých technologií je aktuálně největší poptávka?
Hlavní poptávka v oblasti softwarového vývoje soustředí na zaběhlé a ověřené technologie Java, React, C/C++, Python, JavaScript a SQL. Vedle toho roste poptávka po znalosti technologií se zaměřením na Machine Learning a AI – Python, BigData (Hadoop, noSQL) a také cloud-technologie AWS, Azure nebo Google s využíváním kontejnerizace.  Průmyslová R&D centra pak mají samozřejmě specifické požadavky.

 
Co dominuje?
Základem stále zůstává matematika, analytické a algoritmické uvažování, odpovědnost a kvalita produktu. Bez ohledu na technologii nebo obor. Tedy v případech, kdy potřebujete reálný vývoj a nejen kódování.

 
Jde o celosvětový standard?
Ano, situace v České republice v podstatě kopíruje americký trh, kde byly podle studie Burning Glass v technologickém sektoru nejžádanějšími požadavky na IT uchazeče softwarový vývoj, SQL, Java, Python a Linux. Ve finanční sféře byl největší zájem o znalosti SQL, datové analýzy, Javy, softwarového vývoje a Pythonu. Ve výrobním sektoru firmy nejvíce poptávaly uchazeče se znalostmi ERP, technická podpory, datové analýzy, softwarového vývoje a SQL. Studie Burning Glass označila za obory s největší poptávkou po IT specialistech expertní a podnikové služby (24 %), finance (14 %) a výrobu (14 %).

 
Jaká situace panuje u nás?
V České republice obor  podnikových služeb dle asociace ABSL registruje meziroční růst počtu IT specialistů o 20 procent. Místní centra poptávají například RPA inženýry, specialisty na umělou inteligenci či Big Data a celkem v nich působí již 1500 expertů na robotizaci.

 
Jak je na tom Česká republika v oblasti výzkumu a vývoje?
Podle údajů OECD ze závěru loňského roku sice Česká republika mezi lety 2000 a 2018 zvýšila svoje hrubé výdaje na R&D z 1,11 procenta HDP na 1,93 procenta, na průměr zemí OECD, který se pohybuje kolem 2,40 procenta, to však stále nestačí. OECD také o České republice uvádí, že zdejší soukromý sektor, zejména malé a střední firmy, investují do výzkumu a vývoje málo a zdejší inovační aktivita je jen mírná. Podle ČSÚ jsou u nás výdaje na výzkum a vývoj v přepočtu na obyvatele 19 643 Kč, čili ani ne poloviční v porovnání se zeměmi jako Švédsko, Rakousko, Dánsko či Německo.

 
Čím si to vysvětlujete?
V českých firmách stále často přetrvává přesvědčení, že R&D aktivity jsou záležitostí jen velkých podniků, případně že by výzkum a vývoj měl financovat stát. Je sice pravda, že stát, respektive Evropská unie, nabízí pro výzkum a vývoj řadu podpůrných programů či fondů, ale jsou to firmy, kdo by si měly uvědomit, že inovace jsou především v jejich vlastním zájmu, jsou motorem jejich byznysu a budoucí konkurenceschopnosti.

 
Co je v oblasti vývoji největší změnou v období před a s covidem?
Jak už jsem říkal, hlavním hnacím motorem najímání externí pracovní síly již dávno nejsou náklady, ale spíš schopnost zlepšit produkty a služby a zvýšit rychlost jejich uvádění na trh. Jde tedy primárně o efektivitu a rychlost inovací. Ovšem samozřejmě i otázka nákladů je důležitá. Firma díky externistům ušetří za zaměstnanecké výhody, náklady na hardware a software, proplácení dovolené, nemocenské a náklady na místo na pracovišti. Kontraktory může navíc najmout jen na několik hodin týdně nebo pouze na dodání konkrétního řešení.*****
Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar Outsourcing Services, přišel do České republiky z Ruska v roce 1997. Vystudoval zde základní, střední i vysokou školu. Absolvoval Czech Management Institute-ESMA. Ve firmě určuje směr a cíl. Vnitřní klid a sílu dočerpává na motorce nebo při vaření s kuchyňským nožem v rukou. Hraje také na baskytaru.

*****
Acamar Outsourcing Services založil Illya Pavlov v roce 2012 jako bodyshopovou firmu v rámci Adastra Group. Společnost pomáhá velkým firmám s rozvojem technologických a R&D center, staví pro ně specializované týmy a zajišťuje lidské kapacity. Jádrem práce Acamaru v současnosti je dnes R&D consulting a dodávky IT expertů z rusky mluvících zemí. Firma za sebou má více než 600 kontraktů.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube