Jiří Voldán: Pandemie urychlila využití technologií a metod vývoje softwaru

13. 7. 2021 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Obrat Cleverlance loni dosáhl téměř 1,38 miliardy korun. Meziročně vzrostl o téměř 150 milionů korun. Pandemie COVID-19 však pro firmu přinesla také nové výzvy. Jednou z nich byly projekty digitálních transformací firem. Jak v rozhovoru pro ČIANEWS uvedl ředitel dodávky Jiří Voldán, velkým tématem byl nový způsob sestavování týmů.


Jak se během pandemie změnily požadavky klientů?
Zákazníci potřebovali rychle zajistit online prodej. První novou zakázkou, kterou jsme v době pandemie covidu získali, bylo rychlé doplnění online prodeje vozů Škoda Bez starostí (www.skoda-online.cz) o vozy ve skladech a salonech jednotlivých dealerů značky. Druhou bylo vytvoření nového portálu prodeje ojetých vozů Škoda Plus.


A obecně?
Trendem je, že se “naplno” rozběhly aktivity digitální transformace podnikání našich zákazníků. S tím se zvýšila poptávka po týmech, složených nejen z IT specialistů, ale také odborníků se znalostmi “transformované” oblasti, schopných pochopit potřeby zákazníka a přeložit je do řeči IT.

 
Jak obtížné to v praxi bylo?
Ukázalo se, že díky naší dlouhodobé orientaci na poradenství v oblasti využití a zavádění nových technologií jsme na tento trend byli dobře připraveni.


Které z nových technologií překonání pandemie usnadnily?
Především AI a machine learning technologie, které v době lockdownu pomohly zvládat rutinní činnosti, a které určitě budeme využívat i “po covidu,” možná ještě více.

 
A nějaký konkrétní příklad?
Například náš AI chatbot, který umožňuje rezervovat pracovní stoly a zasedací místnosti lidem ve firmách, ve kterých část pracovníků zůstane i po skončení lockdownu pracovat částečně z domova, a nebudou proto potřebovat tak velké kanceláře, jako dříve.

 
Jaké nové trendy ve vývoji software pandemie vytvořila?
Zcela nové trendy podle našeho názoru nevytvořila. Každopádně je neuvěřitelné, že přišla “přesně” ve chvíli, kdy technologie a metody vývoje softwaru, včetně DevOps postupů, dosáhly úrovně, kdy bylo možné přejít plně do “on-line, off-site” režimu týmů, jejichž každý člen může sedět klidně na druhém konci světa. Ještě před dvěma, třemi lety by to tak snadné nebylo.

 
Co je ve vývoji sw největší změnou v období před a po covidu?
Pandemie akcelerovala využití agilních metod vývoje softwaru. Agilní týmy jsou organizované kolem businessu firem, a dokáží mnohem pružněji reagovat na jeho potřeby.

  

*****
Jiří Voldán působí na pozici Executive Director for Solutions Delivery v Cleverlance od začátku roku 2011. Do firmy nastoupil  v roce 2008. Před nástupem do Cleverlance působil v Lundegaard, ICZ a Ernst & Young. Na Vysoké škole ekonomické v Praze vystudoval řízení informačních systémů.

*****
Společnost Cleverlance je český dodavatel IT konzultačních služeb a komplexních SW řešení pro finanční, telekomunikační a veřejný segment. Firma vznikla v roce 2000 a specializovala se na technologii J2EE. V roce 2003 se etablovala jako největší dodavatel řešení na této platformě v České republice a na Slovensku. V roce 2019 zakoupila většinový podíl v Cleverlance Enterprise Solutions investiční skupina KKCG.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube