Prostor vydává po 40 letech román Veselice aneb kostlivec ve skříni

24. 7. 2018 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu

Již víme, že anglický romanopisec si nepotrpěl na žádné formální experimenty, jeho trumfy byly prosté: silný příběh a bravurní vyprávění. Což potvrzuje i nyní vydaná VESELICE, neboť se jedná o román o již zesnulém spisovateli, o němž chce psát jiný snaživý spisovatel, a tak se spojí s dalším spisovatelem, jenž toho zesnulého znal poněkud lépe…

Že to zní příliš složitě a taky nudně? Jenže tenhle román napsal William Somerset Maugham, takže je jasné, že se jedná opět o strhující vyprávění… A, ano, i o silný příběh, protože britský romanopisec se věnuje především postavě spisovatelovy první manželky, která byla naprostým protipólem literátské nudnosti a upjatosti – velmi prostá a velmi živelná. K tomu autor Veselice dodává štiplavé poznatky ze spisovatelského života, neboť takových mikropříběhů a pozorování za své praxe nasbíral nespočet.

Pokud si chcete přečíst něco zábavného a na konci knihy s překvapením zjistit, že jste byli nenásilně poučeni o životě a literatuře, je tedy Veselice tou pravou volbou pro letošní léto. Vychází po více než 40 letech v českém překladu Karla a Jiřiny Kynclových.

Román klasika anglické literatury vyšel poprvé v roce 1930 a čtenáři v postavě spisovatele Edwarda Driffielda záhy odhalili skutečného romanopisce Thomase Hardyho. Děj se odehrává od devadesátých let 19. století do konce dvacátých let století 20., kdy je vypravěč, rovněž spisovatel William Ashenden, požádán svým kolegou Alroyem Kearem o pomoc se sepsáním životopisu nedávno zesnulého Driffielda.

Maugham byl vynikajícím pozorovatelem a dokonale poznal prostředí umělců a vůbec lidí z vyšších vrstev. Ve svém románu vykresluje s precizností a vtipem nejen události a společenské prostředí, ale především konkrétní lidské charaktery. Mistrně vylíčil zejména Driffieldovu první manželku Rosie, která je centrální postavou románu. Rosie je zosobněním nespoutané, bezprostřední a živelné ženskosti, která vybočuje z konvenčních společenských norem a je často kvůli své uvolněné morálce, prostotě a „obyčejnosti“ trnem v oku lidí z vyšší společnosti.

Román, napsaný před necelým stoletím, je i pro dnešního čtenáře poutavý díky mistrovskému vypravěčství a dokonale propracované psychologii postav. Česky byl titul publikován poprvé v roce 1975, nyní vychází v revidovaném vydání již jako třetí svazek z Maughamovy tvorby v edici Pozdní sběr.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube