Letošní Kocianovo Ústí je poctou 60. ročníku houslové soutěže

2. 5. 2018 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu

Festival uvede sedm koncertů, na kterých ve dnech 26. dubna – 20. května vystoupí řada významných umělců: Pavel Šporcl, Andrea Tögel Kalivodová, Bratři Ebenové a další. Festival zakončí Pražská komorní filharmonie a Kühnův smíšený sbor uvedením Slavnostní mše Jaroslava Kociana.

Kocianova houslová soutěž je nejstarší soutěží svého druhu v Evropě. Díky vysoké umělecké kvalitě a šedesátileté historii patří mezi nejvýznamnější a nejprestižnější soutěže na světě. Přirozeně je vlajkovou lodí města Ústí nad Orlicí, kde se její letošní jubilejní 60. ročník koná v ZUŠ Jaroslava Kociana ve dnech 8. až 11. května. „Oproti předchozím ročníkům vzrostl počet soutěžících. Do soutěže se přihlásilo dvaadvacet houslistů z České republiky a dalších čtyřicet ze Slovenska, Rakouska, Německa, Španělska, Belgie, Švédska, Ruska, Estonska, Litvy, Mongolska, Turecka, Bulharska, Srbska, Černé hory, Číny, Kanady a USA,“ upřesňuje ředitelka soutěže Lenka Lipenská.

Čtyři věkové kategorie bude ve čtyřech soutěžních dnech hodnotit porota v mimořádném složení. Jejími členy budou velmi významní laureáti této prestižní soutěže. Předsedou poroty je dlouholetý primárius Kocianova kvarteta Pavel Hůla a houslisté, kterým úspěch v soutěži kdysi otevřel dveře na velká koncertní pódia: Bohuslav Matoušek, Leoš Čepický, Pavel Eret, Jan Fišer, Petr Maceček a Petr Matěják.  Letošní novinkou je dětská porota. Její členové byli vybráni ve spolupráci se všemi základními školami a gymnáziem v Ústí nad Orlicí. Kocianova houslová soutěž je veřejná a díky přenosu na kanálu You Tube půjde v živém přenosu do celého světa.

Úspěšní houslisté si z Ústí nad Orlicí tradičně odvážejí hodnotné ceny. Ty ve velké většině věnuje Nadační fond Mistra Jaroslava Kociana, jehož členové o odkaz a povědomí ústeckého rodáka s úctou a hrdostí pečují. „Hlavní cenou je pozvání laureáta coby sólisty do čela Komorní filharmonie Pardubice v následujícím roce. Absolutní vítěz dále získává studiovou nahrávku Českého rozhlasu, nejlepší interpret povinné skladby Jaroslava Kociana pak finanční odměnu patnáct tisíc korun,“ popisuje Pavel Sedláček, dlouholetý předseda Nadačního fondu Mistra Jaroslava Kociana.

Další velmi hodnotné ceny věnují České hudební nástroje, nakladatelství Bärenreiter, vítěz 1. kategorie získá půlové housle z ateliéru Vladimíra Čecha, vítěz 4. kategorie mistrovský smyčec z dílny Jana Pötzla. Bohdan Warchal potěší všechny houslisty, kteří se umístí na 1., 2. a 3. místě mistrovskými strunami. Nejlepší český účastník získává speciální cenu patrona soutěže Pavla Šporcla, kterou je pozvání na společný koncert v nadcházející sezóně.

Nadaným českým účastníkům dává další příležitost ke společnému vystoupení v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí majitel zámku František Kinský.  „Žhavou novinkou je velmi lákavá cena: mistrovské housle vyrobené v roce 2005 v ateliéru P. L. A. Fantoni v italské Cremoně,“ doplňuje ředitelka soutěže Lenka Lipenská. Cenu uděluje mezinárodní organizace Luthiers sans Frontičres a je určena pro talentovaného houslistu, který nemá k dispozici kvalitní nástroj.

Patronem Kocianovy houslové soutěže je již třetím rokem houslista Pavel Šporcl. Virtuóz si titul laureáta ústecké soutěže odnesl jako dvanáctiletý v roce 1984.  „Osobně považuji za velikou čest podílet se na soutěži, která nese jméno jednoho z nejvýznamnějších představitelů české houslové školy. Odkazu Jaroslava Kociana vděčíme za skutečnost, že se již šedesát let do Ústí nad Orlicí sjíždí mladí talentovaní houslisté z celého světa,“ říká Pavel Šporcl, přímý pokračovatel české houslové školy a žák dlouholetého předsedy poroty této soutěže, zesnulého prof. Václava Snítila, žáka samotného Jaroslava Kociana.

Pavel Šporcl byl také iniciátorem koncertu s názvem Houslové gala, který se u příležitosti výročí soutěže konal 25. dubna v Obecním domě v Praze. Spolu s Pavlem Šporclem na jednom pódiu vystoupilo dalších osm bývalých laureátů Kocianovy houslové soutěže za doprovodu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. Posluchači ve zcela vyprodané Smetanově síni se těšili z jedinečných výkonů Pavla Šporcla, Josefa Špačka, Bohuslava Matouška, Pavla Hůly, Pavla Ereta, Leoše Čepického, Petra Matějáka, Pavly Tesařové a Stefana Milenkoviche. Ten přiletěl vzdát společnou poctu Mistru Kocianovi až z USA coby nejmladší laureát v historii soutěže.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube