Ve Smetanově síni zahraje fenomenální houslistka Julia Fischer

27. 2. 2018 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu FOK

Tato dvojice, která s neutuchající energií rozšiřuje svůj – již nyní obsáhlý – repertoár, pod značkou FOK vystoupí poprvé. „Stále je co objevovat!“ zněl podtitul sezóny FOK, během které vznikl nápad tento mimořádný koncert v Obecním domě uskutečnit. „Velice mne baví objevovat,“ uvedla Julia Fischer v rozhovoru pro FOK. Díky tomuto vzájemnému „objevování“ si příští středu budeme moci ve Smetanově síni poslechnout Brahmse, Szymanowského a Šostakoviče v podání dvou špičkových, navíc ještě krásných a usměvavých virtuosek.

Julia se už nebude muset představovat; (nejen) pražské publikum ji dobře zná. Byla rezidenční umělkyní Pražského jara, koncertovala zde i se svým kvartetem a debutovala v Praze přes svůj nízký věk již v roce 2004. Julia Fischer totiž patří na seznam „zázračných dětí“. Pro mimořádný talent byla přijata už v devíti (!) letech na Vysokou hudební školu v Mnichově, ve svých 23 letech se stala nejmladší profesorkou na vysoké škole v Německu a nastartovala sólovou kariéru tak raketově, že dnes její jméno rezonuje celým světem a není třeba vyjmenovávat její nespočetné hudební úspěchy.

Představit se sluší její kolegyni Juliannu Avdějevu, která již sice má v hudebním světě také zvučné renomé – získala jej například vítězstvím ve slavné Chopinově klavírní soutěži ve Varšavě –, ale kterou české publikum ještě nemělo šanci poznat. Julianna Avdějeva koncertuje také sólově po celém světě, v letošním roce vystoupí na příklad s vlastním recitálem v Sydney nebo s Chopinovým druhým klavírním koncertem v Hong Kongu. Záštitu nad koncertem převzalo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.

„V hudbě platí, že jedna a jedna nejsou dvě, ale tři a klidně ještě více. Zvláště u tak neuvěřitelné dvojice jako je houslistka Julia Fischer a klavíristka Julianna Avdějeva, neboť spolu mohou na vynikající úrovni hrát i čtyřručně, za což Julie Fischer vděčí své slovenské mamince, klavíristce Vieře. Houslové úspěchy Julie Fischer jsou dobře známy, připomeňme tedy, že ruská klavíristka v roce 2010 zvítězila v prestižní chopinovské soutěži ve Varšavě. Zmiňme se také o nástrojích, které v březnový večer ve Smetanově síni zazní. Julianna bude samozřejmě hrát na místní skvělý Steinway, Julie si pak přiveze své úchvatné housle Guadagnini z roku 1742. Možná že jednou, až tyto housle budou putovat dál do světa, se jim bude přezdívat ex-Fischer. Jako se jiným Guadagniniho nástrojům říká ex-Wieniawski nebo ex-Kubelík,“ řekl dramaturg FOK Martin Rudovský.

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter Google+ YouTube