FOK uvede premiéru hobojového koncertu pod taktovkou Tomáše Netopila

23. 1. 2018 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu FOK

Večer s orchestrem FOK pod taktovkou Tomáše Netopila ozdobí choreografická báseň Maurice Ravela s názvem La valse. Před koncertem 31. ledna se v salónku Cukrárna Obecního domu uskuteční setkání s umělci.

Skladatel Jiří Gemrot spolupracoval s hobojistou Vilémem Veverkou jako hudební režisér na sólových nahrávkách. Při tom jej hobojista zaujal natolik, že se rozhodl pro něj zkomponovat skladbu. Nejprve to bylo Trio pro hoboj, harfu a klavír, napsané pro soubor, v němž Vilém Veverka působí s Kateřinou Englichovou a Martinem Kasíkem.

Po úspěšném uvedení tria Jiří Gemrot slíbil hobojistovi, že pro něj napíše koncert. Stalo se tak v Essenu, kde se Jiří Gemrot účastnil nahrávání společně s dirigentem Tomášem Netopilem. „Když Tomáš zjistil, že tam pracuji na hobojovém koncertu“, vzpomíná skladatel, „zaujalo ho to a nabídl mi uvedení skladby na tomto koncertu s FOK.“ Jiří Gemrot v této skladbě záměrně neobsadil bicí nástroje a z dechové sekce odebral hoboj, aby sólista mohl kontrastněji vyniknout svou nástrojovou barvou.

„Epizodu ze života umělcova“, jak Berlioz v podtitulu Fantastickou symfonii označil, zkomponoval autor ve svých sedmadvaceti letech rozvášněn životními peripetiemi ve vztahu k herečce Henriettě Smithsonové. Napsal k ní hned dvě verze výkladu „děje“. Dílo, které zažilo premiéru v roce 1830, se tak stalo první programní symfonií vůbec.

Hlavní téma symfonie je věnováno milované Henriettě, kterou byl Berlioz nejprve odmítnut. Pod vlivem opia se mu pak zdálo, že dívku zabil a byl za to odsouzen k popravě, která je ve čtvrté větě naprosto démonicky vykreslena do posledního detailu třemi údery bicích: Prvním spadne gilotina, pak hlava, a ta ještě poskočí. Hrdina vstupuje do pekelných bran za zvuků monstrózní fanfáry. Po hudební stránce skladba obsahuje řadu kompozičních novinek, a tak není divu, že přinesla autorovi velký úspěch. Byla zde např. poprvé užita hra smyčců s dusítkem (1. věta) nebo hra dřevem smyčce, čímž Berlioz ve čtvrté větě nápaditě ztvárnil visející kostlivce na popravišti.

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter Google+ YouTube