Klavíristka Veronika Böhmová zazáří v Rudolfinu

22. 1. 2018 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu FOK

Alexandra Skrjabina a Sergeje Rachmaninova vyučoval hře na klavír stejný učitel Nikolaj Zverev. Oba jeho žáci pak při kompozici používali na tu dobu neobvyklé harmonie, ale každý jiným způsobem, až se propracovali k osobitým stylům a vlastní hudební řeči. Zatímco Rachmaninov se rozvinul ve velkého pozdního romantika, Skrjabina zavedly hudební experimenty inspirované mystickými myšlenkami a různými filosofickými směry (okultismus, teosofie či satanismus) až k samé hranici atonality. Název „Černá mše“ dal deváté sonátě Skrjabinův obdivovatel a přítel. Sám autor proti tomuto názvu nic nenamítal, prohlásil o skladbě, že zobrazuje „temné síly“, uprostřed noční můru a na závěr opět „temné síly, které promění lyrické téma v krutý pochod.“ Atmosféra této sonáty je skutečně démonická.

Jako protiklad temným silám rozzáří Rudolfinum Veronika Böhmová, která kromě této skladby předvede své brilantní klavírní umění v náročných, ale efektních a posluchačsky vděčných etudách. Veroniku Böhmovou již české publikum zná z Pražského jara a Pražského podzimu, v zahraničí se s klavírními recitály představila v Rakousku, Německu, Bulharsku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Francii, Švýcarsku, USA, Mexiku, Japonsku a Číně. Za svůj prozatím největší úspěch jmenuje vystoupení ve slavné koncertní síni Isaac Stern Auditorium – Carnegie Hall v New Yorku v roce 2016.

Zářivá osobnost klavíristky Veroniky Böhmové, její fenomenální paměť, lehkost s jakou studuje a zprostředkovává novou hudbu, výrazová čistota, nadhled, cit pro barvy a architekturu skladeb, to vše ji v kombinaci s naprosto spolehlivou technikou předurčuje k mimořádnému úspěchu.

„Laureátka několika desítek českých i mezinárodních klavírních soutěží, nekonformní osobnost i interpretka, zahraje v rámci svého výlučně ruského programu mimo jiné i Skrjabinovu mysteriózní sonátu č. 9 s podtitulem „Messe noir“, kterou sám autor nikdy veřejně nehrál, neboť se obával její přílišné temnoty a démoničnosti, kterou je tato kompozice doslova naplněna,“ řekl dramaturg FOK Martin Rudovský.

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter Google+ YouTube