Svátky hudby Václava Hudečka uvedou klasiky v 21. století

7. 2. 2017 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu Svátky hudby

Jitka Hosprová, populární propagátorka neprávem podceňované violy, je pravidelným hostem cyklu Svátky hudby v Praze. Její repertoár zahrnuje klenoty světové violové literatury i světové klasické moderny, což potvrdí i na únorových Svátcích, kde provede Telemannův Violový koncert. Žákyně renomovaných violistů Jana Pěrušky a Luigi Alberta Biancchiho své kvality osvědčila na mnohých světových festivalech sama i ve spolupráci s význačnými orchestry i komorními partnery po celém světě.
 
Druhou dámou večera, bude mezzosopranistka Eva Garajová, jejíž hvězda v posledních letech strmě stoupá a patří mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Čechách i na Slovensku. Garajová je absolventkou Konzervatoře v Bratislavě u R. Illenbergerové a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě u H. Štolfové-Bandové. Spolupracuje s operními domy v Čechách i na Slovensku a pravidelně účinkuje se špičkovými symfonickými a komorními orchestry, zejména se Slovenskou filharmonií a Státním komorním orchestrem Žilina, ale i Českou filharmonií či SOČRem. Při svém „svátečním“ debutu zazpívá jímavé árie z Händelových oper i výběr z Biblických písní Antonína Dvořáka.
 
Sólistické trio doplní hobojový mág Vilém Veverka, který je rovněž hrdým a čelným reprezentantem svého nástroje. Veverka je žákem F. X. Thuriho a L. Séquardtové. Zcela zásadní vliv na utváření jeho kariéry však mělo působení v Gustav Mahler Jugendorchester a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně, díky kterému se dostal i na stáž do Berlínské filharmonie. Dnes je Veverka jedním z nejrespektovanějších českých hobojistů vystupujících s významnými českými i zahraničními orchestry, vlastním PhilHarmonie Octetem nebo komorními partnery.
 
Veverka se ujme celé druhé poloviny koncertu a věnuje mistru Hudečkovi svou interpretaci Houslového koncertu Johanna Sebastiana Bacha a moll BWV 1041. Na závěr pak zazní Dvojkoncert pro hoboj a housle rovněž z Bachovy dílny.  Doprovázející ansámbl Musica Lucis Praga přidá orchestrální ukázky z děl Vejvanovského či Geminianiho.

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter Google+ YouTube