Jubilejní Svátky hudby pokračují mozartovskou specialitou

21. 11. 2016 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu Svátky hudby

Mozartova Koncertantní symfonie A dur zůstává dodnes zahalena tajemstvím, je jedním z mála děl, které Mozart nedokončil. Odložil ji již po 134 taktech úvodí věty. O dokončení tohoto díla, resp. jeho první věty s tempovým označením Allegro, se pokusila řada skladatelů. Okolo roku 1870 to byl Otto Bach, který propojil mozartovskou a bachovskou hudební poetiku, ve 20. století se o totéž pokusil Robert D. Levin, Hans Ueckert či současný britský skladatel a muzikolog Philip Wilby. A právě verzi posledního jmenovaného mozartologa uvedou zmínění umělci za doprovodu Barocco sempre giovane.

Setkání s Amadeem Svátky hudby plasticky dotvoří zařazením jeho Houslové sonáty a Klavírního koncertu, čímž opět navzdory zažitým dramaturgickým schématům a klišé nabídnou svým návštěvníkům pestrou paletu sólistických zážitků na jednom koncertu. Mozartovský večer okoření připomenutí odkazu českého skladatele přelomu klasicismu a romantismu, přeštického rodáka Jana Jakuba Ryby. Ač je tato osobnost v naší paměti uložena zejména díky České mši vánoční a písňovému odkazu, zkomponoval Ryba i řadu světských skladeb – symfonií, serenád a koncertů, z nichž se nám do dnešní doby zachovalo bohužel jen torzo. Fragment z díla světového velikána Mozarta tak doplní i ukázka z díla jeho českého obdivovatele Ryby.

Již 25. ročník cyklu nabídne i o svém druhém večeru světové hvězdy, mladé talenty a atraktivní program. Těšit se můžete na vynikajícího klavíristu Miroslava Sekeru, úspěšného violoncellistu Petra Nouzovského a violistku Kristinu Fialovou, nebo výjimečný mladý talent – houslistu Antonína Čonku. A samozřejmě nebude chybět nonšalantní hostitel Václav Hudeček. Nenechte si ujít listopadový svátek hudby, který se uskuteční v úterý 29. listopadu na Pražské konzervatoři. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter Google+ YouTube