Svátky hudby zahájí s Václavem Hudečkem Simona Houda-Šaturová či Pavla Tesařová

13. 10. 2016 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu Svátky hudby

Simona Houda-Šaturová je stálým hostem Théâtre de la Monnaie v Bruselu, kde kromě rolí Ilie, Sandriny a Servilie úspěšně ztvárnila i Violettu (rež. Andrea Breth, dir. Ádám Fischer) a Gildu (rež. Robert Carsen, dir.Carlo Rizzi). Často spolupracuje s Aalto-Musiktheater v Essenu (Violetta, Adina, Konstanze, Elettra, Donna Anna) a Oper Frankfurt (Lucia, Pamina, Oscar, and Madama Cortese). Mohli jsme ji rovněž slyšet v Teatro Colón Buenos Aires, Megaron Athens, Théâtre du Châtelet in Paris a Opéra de Monte-Carlo.
 
Tato sopranistka je rovněž žádanou koncertní pěvkyní, z významných produkcí jmenujme vystoupení v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, účinkování na Salzburger Festspiele, spolupráce s Toronto Symphony Orchestra v Kanadě, Orchestre de Paris, koncert pod vedením Ivana Fischera s Mnichovskou filharmonií, novoroční koncert Haydnova Stvoření s Londýnskou filharmonií pod taktovkou Adama Fischera. Absolvovala turné s Ph. Herreweghe a Orchestre des Champs-Elysés. (Festivaly Edinburgh, Rheingau, San Sebastian, Warsaw aj.) Vystoupila v Osace s Osaka Symphony pod vedením E.Oue. V roce 2008 mj. absolvovala turné po Německu se světoznámým barytonistou Thomasem Quasthoffem s oratoriem Elias F. Mendelssohna-Bartholdyho pod taktovkou H. Rillinga.
 
Simona Houda-Šaturová je držitelkou Ceny Nadace Charlotty a Waltera Hamelových za vynikající pěvecké výkony( Lübeck 2007) a ceny Thálie za nejlepší operní výkon v roce 2001.

Její poslední nahrávkou je CD “Decade“, mapující desetiletí, kdy se v rozmezí 1771–1781 setkává vyzrálý a úspěšný Mysliveček s mladičkým Mozartem. CD mj. obsahuje čtyři skladby ve světové premiéře.  V její diskografii  najdeme též adventní a vánočné skladby na CD s názvom „Gloria“, v čele s mimořádnou ukolébavkou Panny Marie od Tarquinia Meruly a kompozicemi Zbyňka Matějů Ad te Domine.
 
K 200. výročí úmrtí J. Haydna vyšlo v květnu u vydavatelství Orfeo profilové CD “Haydn Arias“, které obdrželo ocenění časopisu The Gramophone “Editor’s Choice 2009“.  S Českým filharmonickým sborem nahrála CD Mozartových duchovních skladeb (vyd. Arco Diva) a pro vydavatelství Hänssler se podílela na projektu Haydnových mší s dirigentem H.Rillingem. Nahrávka Mahlerovy 2. symfonie s Philadelphia Orchestra vyšla u vydavatelství Ondine a získala ocenění Supersonic Award stejně jako ocenění německých kritiků Preis der deutschen Schallplatten Kritik. Obě tato ocenění získala i nahrávka “Requiem and Miserere” od Johanna Adolfa Hasseho (Carus Verlag)
 
Pavla Tesařová se začala učit hře na housle od sedmi let pod vedením paní profesorky H. Metelkové. Na svém kontě má řadu úspéchů. V roce 2007 vyhrála poprvé v soutěži Plzenecké housličky (další vítězství následovala v letech 2009 a 2011). Rok 2008 přinesl vítězství i v mezinárod­ních soutěžích: 1.místo na Kociánově houslové soutěži (včetně ceny za nejlepší provedení povinné skladby), v soutěži Talents for Europe, soutěži Mistra J. Muziky v Nové Páce, Prague Junior Notě a také 1. cenu v celostátním kole soutěže ZUŠ v Liberci. V roce 2009 se umístila v soutěži v Nové Pace na 1. místě (odsud si odnesla prvenství i v roce 2010 a 2013), v Ústí nad Orlicí získala cenu nadace B. Martinů za nejlepší provedení skladatelo­va díla. V roce 2010 následovalo 1.místo v Národní soutěži ZUŠ (kategorie smyčcová dueta).
 
V roce 2011 vyhrála celostátní kolo soutěže ZUŠ v Liberci a obdržela cenu za umělecký projev zároveň s cenou  Sólistka orchestru Europera 2011/ 2012. Již jako devítiletá zvítězila v konkurzu a hrála s Josefem Sukem a orchestrem PKF na koncertu ve Španělském sále Pražského hradu. Vystupovala v přímém televizním přenosu festivalu Zlatá Praha s Václav Hudečkem, hrála s Jihočeskou komorní filharmonií a také s polskou Filharmonií Zielona Gora. Vrcholem spolupráce s orchestrem Europera byl prestižní koncert s TV přeno­sem v katedrále sv. Víta a 7 koncertů ve francouzském Deux-Sevres pod vedením dirigenta M. Krejčího. V září 2013  účinkovala v Mariánských lázních a na Milevském bienále se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně pod vedením dirigenta J.Vodňanského.
 
V roce 2014 obdržela cenu města Plzně – Orfeus a vystoupila sólově s Plzeňskou filharmonií.  V tomto roce se též stala absolutní vítězkou v celostátním kole soutěže uměleckých škol  v Liberci.  V roce 2015 se stala absolutní vítězkou mezinárodní houslové soutěže J.Micky a laureátkou velmi prestižní Kocianovy houslové soutěže . Od září studuje na Pražské konzervatoři u prof. Pavla Kudeláska.

Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter Google+ YouTube