Osobnosti doporučují: Jean-Gaspard Páleníček

28. 6. 2016 -
Název rubriky: Podporujeme českou kulturu

Na čem právě pracujete?

S firmou Malavida films připravuji program krátkých filmů Hermíny Týrlové ze 70. let o Ferdovi mravenci. Půjde ve Francii do celonárodní distribuce v únoru 2017. K té příležitosti chystáme postupně vydat mé překlady tří knih Ondřeje Sekory: je až s podivem, že od něho ve francouzštině doposud nic nevyšlo.

České centrum Paříž stejnou dobou nabídne výstavu o postavě Ferdy mravence, včetně jeho podob v současné komiksové tvorbě. V návaznosti na to pak program filmů vyjde na DVD, doplněný o první adaptaci Ferdy, kterou Týrlová natočila v roce 1944. Sekora a jeho ikonický hrdina tak bude ve Francii představen poměrně důkladně.Jaká kulturní událost vás v poslední době zaujala?

Jako zásadní vnímám konferenci o Janu Lopatkovi, kterou začátkem června uspořádala Revolver Revue v Klubu FAMU. Lopatka do naší kultury přispěl jako nesmírně výrazný literární kritik, redaktor časopisu Tvář, autor ediční koncepce Edice Expedice, Slovníku zakázaných autorů nebo jako editor řady důležitých publikací, mimo jiné samizdatových sborníků poezie, knih Jana Hanče, Ladislava Dvořáka, Václava Havla a dalších. Jeho odkaz je nesmírně cenný také pro jeho statečný, nezávislý postoj, projevený ve svých spisech i životních postojích, a to jak během šedesátých let a normalizace, ale i v období porevoluční euforie, kdy mimo jiné jako první předpověděl vymizení kritického myšlení z české společnosti a jeho nahrazení reklamními slogany.Na co byste pozval naše čtenáře?

Kdo by se během léta chystal do Paříže, nemohu nepozvat na mimořádnou výstavu Pour la Tchécoslovaquie, kterou České centrum Paříž uspořádalo ve spolupráci s kurátorem Pavlem Chalupou, historikem Antoinem Marčsem a Investičním fondem Pro arte. Již 100. výročí založení České, posléze Československé národní rady přímo v budově, kde dnes České centrum Paříž sídlí, nám bylo záminkou k vytvoření reprezentativního průřezu tvorbou český výtvarníků, kteří ve Francii žili a tvořili, z nichž někteří přispěli k vzniku Československa nebo k jeho ochraně během 2. světové války.

K vidění tu jsou díla Alfonse Muchy, Františka Kupky, Josefa Šímy (tito dva mimochodem oba působili přímo v budově Českého centra), Vojtěcha Preissiga, Aléna Diviše, Toyen, Jindřicha Štýrského, Jana Zrzavého, Jiřího Koláře a řady dalších.

Také bych čtenáře rád pozval na první velkou francouzskou retrospektivní výstavu Josefa Sudka, kterou připravil s dvěma dalšími kurátoryVladimír Birgus a kterou, za přispění Českého centra Paříž, pořádá pařížské muzeum Jeu de paume. Obě výstavy budete moct navštívit do konce září.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube