Jan Procházka: Advanced Materials-JTJ zvýšil prodeje o 70 pct

15. 3. 2016 -
Název rubriky: Rozhovory a profily osobností

Společnost Advanced Materials-JTJ v roce 2015 zvýšila prodeje o 70 %, a to především kvůli fenoménu zateplených fasád, trpících černou a zelenou řasou a rychlým zašpiněním. Její technologie vytváří samočistící povrch a účinně brání jakékoli kontaminaci. Pro ČIANEWS to uvedl jednatel a ředitel Jan Procházka a tím, že společnost spolupracuje s českou firmou HET právě na využití a standardizaci fotokatalytických povrchů. HET vyrábí optimální silikátové podklady pro fotokatalytické nátěry a firmy brzy představí společnou jarní kolekci barevných odstínů jak pro fasády, tak pro interiéry.Jaké jsou výsledky vaší firmy za rok 2015 – a co je nejvíce ovlivnilo? Jaký je váš výhled na tento rok?
Loňský rok jsme zvýšili prodeje o 70 %, především kvůli fenoménu zateplených fasád, trpících černou a zelenou řasou a rychlým zašpiněním. Naše technologie vytváří samočistící povrch a účinně brání jakékoli kontaminaci. Nejedná se pouze o zpomalení zašpinění, jak to vidíme u vodoodpudivých přípravků, ale o aktivní povrch, každodenně se samočistící pomocí energie světla. Další nárůst nastal díky uplatnění našich fotokatalytických nátěrů v Číně, kde se používají pro čištění vzduchu.

Na technologie fotokatalytických nanočástic TiO2 jste získali dva evropské granty. Je tento výzkum již v konečné fázi pro komerční využití, nebo jej budete nadále rozvíjet?
Výsledky získané ve spolupráci s mezinárodními partnery jsou prakticky okamžitě využitelné. Jejich použití stále rozšiřujeme pro čištění vody v akváriích i finální dekontaminaci odpadních vod od jinak neodstranitelných látek, jako jsou antibiotika a další rozpuštěné léky, barviva, hormony, enzymy, antikoncepce, pesticidy apod.
Optimalizujeme také produkt pro rozklad ropných skvrn s velmi vysokou absorpcí a oxidačním efektem, iniciovaným slunečním zářením. Ten je schopen během času rozbít většinu organických látek.

Jak dlouho trval vývoj této technologie a jaký objem prostředků jste do ní investovali?
Dnes je naší firmě 13 let a za tu dobu jsme do výzkumu dali desítky milionů.
 
*****
Máme asi deset projektů a ty se postupně valí všechny dopředu. Hlavní zaměření je baterie, ekologie (dekontaminace vzduchu a vody), snížení přenosu nemocí a prevence nosokomiálních infekcí a celkové zlepšení životních podmínek díky lepší kvalitě vzduchu. Hlavně v oblasti ochranných fotokatalytických nátěrů se začíná vytvářet nový standard a rychle roste trh.
*****

Se kterými výrobci nátěrů spolupracujete nebo plánujete zahájit spolupráci?
Zde bych měl asi zmínit strategickou spolupráci s progresivní českou firmou HET, s níž pracujeme na využití a standardizaci fotokatalytických povrchů. HET vyrábí optimální silikátové podklady pro naše fotokatalytické nátěry a brzy představíme naši společnou jarní kolekci barevných odstínů jak pro fasády, tak pro interiéry.

Plánujete výrobu prototypu 3D akumulátoru ve spolupráci s dceřinou firmou HE3DA. Kdy bude tento prototyp hotový a kdy jej představíte?
Prototypy jsou hotové a o výrobě jednáme se strategickými investory již od loňského léta. Pokud vše půjde dobře, tak touto dobou za rok již můžou být naše akumulátory na trhu.

V čem je technologie 3D elektrod perspektivnější než např. vzduchové baterie, superkapacitory a jiné aktuálně zmiňované nástupce klasických chemických článků?
Vcházíme do etapy Smart Grid, kde obří několikasetkilowattové a megawattové baterie vyžadují absolutní bezpečnost. To je jeden z aspektů, který jiné baterie nemají. Druhým je fakt, že naše baterie se méně hřejí a konstrukčně lze chlazení spojit s vnitřním prostorem baterie. Nejsme tudíž limitováni velikostí článku a zároveň velké moduly mohou být až desetkrát menší, přestože kapacita jednotlivých článků může být nižší než u konkurence.
A samozřejmě je to levný výrobní způsob. Nízké investiční a provozní náklady umožní výrobu mnohem levnějších baterií než má konkurence. Pro srovnání, vybudování gigafactory Tesla v Nevadě se pohybuje okolo pěti miliard dolarů, zatímco  na stejnou výrobní kapacitu potřebuje naše 3D konstrukční řešení méně než je toto číslo v korunách. Lithium - Oxygen není nikde ve viditelné budoucnosti a superkapacitory mají velmi nízké kapacity ve srovnání s bateriemi.

Kdy očekáváte zavedení 3D baterií do komerční praxe a v jakých aplikacích nejdříve?
U naší technologie platí, že čím větší baterie, tím lepší. Nejmenší, co chceme v blízké budoucnosti dělat, je výroba 48voltového akumulátoru pro novou generaci automobilů. Zpřísněné testy navržené Audi pro stop a start baterie vycházejí výborně. Domnívám se, že zde budeme mít velký trh nejenom kvůli parametrům, ale také cenové dostupnosti.
Energetika a vyrovnávací baterie pro solární elektrárny jsou naší největší prioritou. Pro voltaiku i pro nás to může být zásadní přelom.

Plánujete se pro komerční aplikaci této technologie spojit s některým ze světových výrobců baterií?
Nemyslím si to.

Práškové materiály pro plazmové nástřiky tepelně namáhaných dílů mohou výrazně zvýšit efektivitu např. v energetice. Zaznamenali jste zájem domácích firem o investici do této technologie?
Zatím ne. Je ovšem nutné podotknout, že domácí subjekty nejeví příliš velký zájem o žádné naše technologie. Přestože prostředky, které jsou potřeba na takovýto projekt, jsou díky drahému testování enormní, u strategických technologií jako je tato je tento nezájem politováníhodný.
Takže to nakonec nejspíš budou zase čínské rakety a letadla, které budou létat rychleji a levněji a plynové turbíny budou vyrábět levnější energii také tam. Tohle my nedokážeme ovlivnit a náš patriotismus také příliš nepomáhá.

Z jakých zdrojů financujete svůj výzkum?
Z rodinného rozpočtu a cash flow z prodeje fotokatalytických nátěrů Protectam FN.

Do jakého výzkumu nyní nejvíce investujete a kdy očekáváte návratnost?
Máme asi deset projektů a ty se postupně valí všechny dopředu. Hlavní zaměření je baterie, ekologie (dekontaminace vzduchu a vody), snížení přenosu nemocí a prevence nosokomiálních infekcí a celkové zlepšení životních podmínek díky lepší kvalitě vzduchu. Hlavně v oblasti ochranných fotokatalytických nátěrů se začíná vytvářet nový standard a rychle roste trh.
Baterie jsou svět sám pro sebe a trh tam prudce roste již nyní. Uděláme maximum, abychom produkci rozjeli ještě letos.

Jaký je aktuálně váš příjem z patentů?
Naše patenty využíváme sami a poskytujeme pouze distribuční smlouvy. To se samozřejmě může rychle změnit,

Zaznamenali jste zájem investorů o podíl ve společnosti? Je pro vás případný vstup investora atraktivní příležitostí?
Na konci roku 2013 jsem byl již tak unaven a firma vyčerpána z nekonečných diskuzí s různými malými investory, že jsem vydal plošný zákaz s investory dále komunikovat. Od té doby se nám daří, firma zůstala v rodině a nehodláme to měnit.

Uvažovali jste o investici přes 4 mil. eur do výroby s roční kapacitou 5 mil. litrů fotokatalytických nátěrů a vytvoření 100 pracovních míst ve španělské provincii Navarra. Uskutečníte tuto investici a případně kdy?
Tento projekt je stále živý, přestože se po volbách vyměnila politická garnitura, která tento projekt podporovala. Technologii fotokatalytických nátěrů s účinností alespoň 20 % je možno použít ke kompenzaci negativních dopadů dieselových motorů na kvalitu ovzduší. Jeden automobil střední třídy vyprodukuje přibližně tolik emisí, kolik je schopno z ovzduší odstranit 30 až 50m2 plochy natřené například naším FN nátěrem.
Pokud se kvalita ovzduší a porušování legislativně stanovených limitů začne řešit, uvedená kapacita nebude stačit. Velký trh může takto vzniknout doslova přes noc. Využití fotokatalytických produktů v zemědělství nebo pro dekontaminaci vody by byl další takový kohoutek na spoušti k masovému trhu.

Z jakých zdrojů na ni budete čerpat prostředky?
Jednalo by se o společný podnik, do kterého bychom vložili naše know-how a investor by jej profinancoval.  

Kdy očekáváte návratnost?
Byla spočítána dva až tři roky po zahájení výroby, ale musíme uvažovat realisticky i s rozvojem trhu a ten zatím pro výrobu v několika milionech litrů není dost veliký. Všechno má svůj čas. Správné načasování odhaduji za dva roky.

 

*****
Jan Procházka je jednatelem a ředitelem společnosti Advanced Materials-JTJ.
*****

Advanced Materials-JTJ je inovační firma orientovaná na nanotechnologie. Zaměřuje se na oblast nanočástic keramických oxidů a jejich praktického využití. Cílem jsou inovace s mimořádným tržním potenciálem, vysokou přidanou hodnotou a uplatněním na globálním trhu. Produkty posouvají hranice současných možností v ochraně životního prostředí a energetice. Více zde: http://www.amjtj.com/.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube