Zuzana Ceralová Petrofová: PETROF založil reprezentativní kancelář v Šanghaji

4. 8. 2015 - -
Název rubriky: Manažer roku 2014 Rozhovory a profily osobností

Přes 90 % produkce společnosti PETROF jde na export, z toho tvoří pianina a klavíry převážnou část. V poslední době je jednodušší prodat piana do Asie než do západní Evropy, protože třeba v Číně je vysoká poptávka po evropských nástrojích, ochota hrát a zákazníci platí včas. Je však s nimi složitější komunikace. Pro ČIANEWS to uvedla prezidentka společnosti PETROF Zuzana Ceralová Petrofová s tím, že proto byla v Šanghaji založena reprezentativní kancelář, kde dvě zaměstnankyně mluvící čínsky řeší potřeby zákazníků.

Jaké jsou výsledky vaší firmy za rok 2014? A jaké očekáváte výsledky za tento rok?
V roce 2014 jsme dosáhli obratu 220 mil. Kč, v roce 2015 chceme toho číslo ještě navýšit a udržet si pozici předního evropského výrobce pian. Rok 2014 pro nás byl opravdu významný – PETROF slavil 150. výročí svého založení a v souvislosti s tímto jubileem představil svoji vlajkovou loď – novou prémiovou značku, koncertní klavír ANT. PETROF 275 určený pro špičkové hráče na světová pódia. 
 
Po roce 2000 jste se zasloužila o záchranu vaší firmy, co bylo podle vás hlavním faktorem tohoto úspěchu? 
V první řadě domluva v rodině, že budu spravovat většinu podílů ve firmě. Důležitá byla efektivní komunikace s věřiteli, zaměstnanci a obchodními partnery. Potom samozřejmě snižování nákladů všeho druhu, částečná změna výrobního programu, rekvalifikace a bohužel i snižování stavu zaměstnanců, hledání nových trhů, tedy rozsáhlá restrukturalizace.
 
Vyvážíte do 70 zemí světa. Které země jsou na prvních třech místech pomyslného žebříčku? Na kterém kontinentu je nejvíce vašich nástrojů?
Naše prioritní trhy jsou Rusko, Čína a Japonsko. Ale budu-li uvažovat i prodeje v minulých letech, tak odhaduji, že nejvíce se našich nástrojů prodalo do Evropy a Ameriky.

*****
Přes 90 % naší produkce jde na export. Pianina a klavíry tvoří převážnou část. Doplňkovou část, v řádu procent, pak tvoří zakázková výroba luxusního nábytku a high-end reprosoustav.
 
*****


Prodáváte nástroje i tady v České republice? Kdo patří k vašim největším zákazníkům?
Prodej v České republice probíhá přes naše dva Pianosalony – v Praze a Hradci Králové. Největšími zákazníky jsou soukromé osoby a instituce; 30 % prodeje připadá na školy, 70 % na soukromé osoby.
 
Kam se vám podařilo proniknout v poslední době – a která z vašich zakázek v roce 2014 a 2015 byla nejzajímavější / největší?
Velkou radost máme z úspěchu našeho nového koncertního křídla ANT. PETROF, brzy po jeho představení si jej objednali v Pekingu. Potěšil nás ale třeba i prodej klavírů Storm na pražskou konzervatoř Jaroslava Ježka nebo extra kus ze speciální kolekce – SABINA, který se prodal do Šanghaje.
 
Na kterých trzích se vám obchoduje nejlépe / nejobtížněji – a proč? Jakým způsobem své zákazníky oslovujete a jak je hledáte?
V poslední době je jednodušší prodat piana do Asie než do západní Evropy, protože např. v Číně je vysoká poptávka po evropských nástrojích, ochota hrát a zákazníci platí včas. Na druhou stranu je s nimi složitější komunikace, je to zkrátka jiná kultura Proto jsme v Šanghaji založili reprezentativní kancelář, kde naše dvě kolegyně mluvící čínsky řeší potřeby našich zákazníků.
S našimi obchodními partnery spolupracujeme většinou dlouhodobě a s novými se potkáváme zpravidla na mezinárodních hudebních veletrzích, pravidelně vystavujeme ve Frankfurtu a v Šanghaji.
 
Jakou část tržeb tvoří export? Podílí se na nich jen piana a klavíry, nebo vyrábíte i další produkty?
Přes 90 % naší produkce jde na export. Pianina a klavíry tvoří převážnou část. Doplňkovou část, v řádu procent, pak tvoří zakázková výroba luxusního nábytku a high-end reprosoustav.
 
Svým zákazníkům nabízíte i servis, zapůjčení nástrojů atd. Která z těchto služeb je nejvyužívanější?
V naší nabídce je krátkodobý i dlouhodobý pronájem nástrojů, jejich renovace, opravy a ladění. Nejčastěji využívanou službou je půjčování – klavíry PETROF a ANT.PETROF můžete pravidelně vídat na koncertech a významných hudebních festivalech jako např. Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, Broumovská klávesa, Romantický Hrádek, Smiřické svátky hudby, Mladí ladí jazz či Rock for people a další.
 
Při stavbě nástrojů využíváte vysoký podíl ruční práce. Vychováváte si sami své zaměstnance? Nebo spolupracujete s nějakými školami?
Servisní techniky, špičkové klavírníky, intonéry a ladiče si musíme školit sami, tento proces je náročný a trvá až 10 let. S vysokými školami prvidelně spolupracujeme na výzkumných projektech, v minulosti to bylo např. s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Drevárskou fakultou Technické univerzity vo Zvolene, Fakultou strojní ČVUT v Praze, pražskou Hudební fakultou AMU, Fakultou informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, SUPŠ v Hradci Králové – obor klavírník, jehož studenti procházejí praxí v naší firmě. Tento obor se však bohužel otevírá jen nepravidelně, když se naplní třída. Samozřejmě se poohlížíme i po odbornících ze zahraničí.
 
Kolik zaměstnanců má vlastně vaše firma? Plánujete letos jejich další nábor? Které profese vám nejčastěji scházejí?
V současné době máme 212 zaměstnanců. Velký nábor neplánujeme, ale přirozená obměna zaměstnanců probíhá neustále. Šikovní lidé u nás mají vždy šanci. A kdybych měla jmenovat konkrétní profese, které aktuálně hledáme, hodil by se například intonér/ladič, vyučený klavírník, nástrojař či konstruktér.
Nabídky zaměstnání zveřejňujeme na našem webu.
 
Byla jste oceněna nejenom letos jako manažerka roku. Co přineslo toto ocenění vám osobně – i vaší firmě?
Osobně z toho mám samozřejmě velkou radost. Beru to jako ocenění nás všech – rodiny Petrof a zaměstnanců. Někdy se vám daří lépe někdy hůř, nyní se PETROFu daří dobře a jsem ráda, že to veřejnost vnímá. Každopádně jsme se zviditelnili.
 
*****
Zuzana Ceralová Petrofová je prezidentkou společnosti PETROF. Narodila se v Hradci Králové a vystudovala farmacii. Pracovala jako zástupkyně, později manažerka německé farmaceutické firmy. V roce 2000 nastoupila do PETROFu, který po roce 1989 privatizoval spolu s dalšími členy rodiny její otec Jan Petrof. Většinu majetku musela rodina od státu odkoupit. Klavíry a piana vyváží Petrof do celého světa. V soutěži EY Podnikatel roku 2014 získala cenu za udržení tradice výroby hudebních nástrojů. Letos byla oceněna jako Manažerka roku 2014.
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube