Většina Čechů si nepřeje omezení otevírací doby v maloobchodě

3. 12. 2014

3. prosince 2014 - Praha. Více než polovina českých domácností (52 %) je proti tomu, aby byly
o svátcích zavřeny obchody. Téměř každá domácnost (96 %) totiž o svátcích či v neděli někdy nakupuje, ve třetině případů pak dokonce vyráží i za většími nákupy potravin. Téměř dvě třetiny nakupujících (65 %) jsou tak proti tomu, aby stát určoval, kdy mají mít obchody otevřeno a kdy ne. Tyto a další závěry přinesl průzkum společnosti Incoma GfK, který pro Svaz obchodu a cestovního ruchu a další zástupce oboru reprezentované Mezinárodním výborem nákupních center ICSC, realizovala společnost Incoma GfK na reprezentativním vzorku české populace.

V souvislosti s plánovanou regulací prodejní doby v českých obchodech se zástupci malo a velkoobchodníků a provozovatelů obchodních center rozhodli uskutečnit průzkum mezi českou populací zaměřený na jejich nákupní potřeby. Průzkum odhalil, že drtivá většina Čechů má nakupování o svátcích či v neděli hluboce zažité a nerada by o tuto možnost přišla. „Průzkum potvrdil, že Češi jsou zvyklí zajít si do obchodu v neděli či o svátcích jak pro drobný nákup potravin (69 %), tak i pro nákup větší či pro pořízení různých kategorií nepotravinářského zboží,“ konstatuje Tomáš Drtina, managing partner Incoma GfK.

Nakupujete někdy v neděli nebo v den státního svátku?

Pramen: Incoma GfK. N=1000. říjen 2014
Na základě této skutečnosti jsou tak Češi výrazně proti jakémukoliv omezování prodejní doby. Téměř 2/3 Čechů (65 %) jsou zásadně proti tomu, aby stát určoval obchodníkům, kdy mají mít otevřeno. „Jak z nově získaných dat, tak i z rozhovorů s našimi zákazníky víme, že jakékoliv omezování otevírací doby je silnou reminiscencí na doby dávno minulé. Mnozí se tak ptají, zda v tom stát bude pokračovat a bude regulovat i otevírací dobu v kavárnách či restauracích,“ upozorňuje Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky, která zároveň dodává, že „Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR již dlouhodobě zastává negativní stanovisko k problematice legislativního omezování otevírací doby v obchodech. Dle našeho názoru se jedná o záležitost, kterou není třeba regulovat prostřednictvím legislativy, ale vše by mělo být ponecháno na svobodném rozhodnutí obchodníků a případné samoregulaci, která již mnohdy funguje.“
Má podle Vás stát určovat obchodníkům, kdy mají mít otevřeno a kdy ne?

Pramen: Incoma GfK. N=1000. říjen 2014Omezení prodejní doby v maloobchodě by rovněž výrazně zasáhlo do chodu většiny nákupních center v České republice. Navrhovaná regulace chce totiž omezit nákupy v prodejnách nad 200 m2, které jsou typické právě pro nákupní centra. „Zavření velkých prodejen o svátcích by zásadním způsobem zasáhlo do provozu nákupních center. V případě, že bude nový zákon schválen, průzkum predikuje pokles návštěvnosti o více než polovinu. A to je špatná zpráva jak pro zákazníky, tak i pro provozovatele ostatních prodejen v nákupních centrech, kterým by zůstaly stejné provozní náklady, avšak výrazně poklesly tržby,“ podotýká Jan Kubíček, předseda Českého výboru ICSC.

Libor Dupal ředitel Sdružení českých spotřebitelů je názoru: „Regulace trhu má probíhat v omezené míře pouze  tam, kde existující  samoregulační či regulativní mechanizmy trhu nefungují. Myslíme si, že návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě není tím případem. Zasahuje neadekvátně do vztahu spotřebitele a prodejce. Pro nás, zástupce spotřebitelů, není taková regulace odůvodnitelná a proto ani přijatelná. Jsme přesvědčeni, že po počátečních extrémech před lety (24 hodinový provoz apod.) se situace ohledně otevírací doby v zásadě ustálila a trh v tomto směru regulaci nepotřebuje.“


Více informací o průzkumu lze získat v sekretariátu Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Kontakt:

Irena Vlčková
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR

Michaela Bartošová
FleishmanHillard Česká republika
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube