Nový český startup SizeID

20. 11. 2014

Nakupovat oblečení na internetu je pokaždé sázkou do loterie. V systému složitých velikostních tabulek se téměř nedá vyznat a zboží většinou nepadne tak, jak má. Problémů si všimli absolventi ČVUT, kteří nyní přicházejí se službou SizeID. Ta je za pomoci standardizace velikostních tabulek schopná každému doporučit správnou velikost.

Češi na internetu každoročně utratí až 20 miliard korun za vánoční dárky. Stále více přitom roste obliba nákupu oblečení na internetu; e-shopy nabízí velký výběr a často mají nižší ceny než kamenné obchody. Podle průzkumů ale Češi tápou při volbě správné velikosti zboží. Lidé si nejsou jisti ani svými základními mírami, natož aby znali velikosti svých blízkých,
které chtějí obdarovat.

Mnoho lidí od online nákupu odradí komplikované tabulky, jindy si zákazník naopak pro jistotu objedná velikostí několik, doma vybere tu správnou a nepadnoucí kusy pošle zpět prodejci. Ze zákona má totiž každý právo zboží nakoupené po internetu do 14 dnů bez udání důvodu vrátit. Narůstá tedy zájem usnadnit online zákazníkům nákup a zároveň snižovat náklady v této oblasti na straně e-shopů. Nakupování oblečení na internetu i přes všechny strasti dnes láká většinu mladých Čechů.
"Dostali jsme se do situace, kdy se s online prodejem oblečení roztrhl pytel. E-shopy ale zatím nevyvinuly služby, které by potlačili výhody klasického obchodu. Uživatelé si zkrátka nemohou vybrat správnou velikost tak jednoduše," říká zakladatel SizeID Adam Bičiště.
Z internetového průzkumu z období před letošními Vánoci navíc vyplynulo, že nakupující neznají ani své základní míry. Drtivá většina Čechů neví, jaký mají obvod hrudníku, pasu a boků. Lidé dokonce ani netuší, jak se míry správně měří. Problém je samozřejmě o to větší, když kupované zboží má být darem pro někoho blízkého. "Težko se přítelkyně
zeptáte, jaký má obvod pasu nebo boků, abyste jí koupili halenku," dodává Bičiště.

Kouzlo jednoduchosti
S nápadem, jak problémy při nákupech oblečení vyřešit, nyní přišla služba SizeID. Aplikace Vás naučí jak si správně změřit vlastní míry a uložit je pro pozdější použití. Při výběru oblečení v konkrétním e-shopu pak stačí pouze zmáčknout tlačítko a SizeID vybere vhodný kus za vás. „Je to velmi jednoduchý a rychlý postup. Uložené míry nikde nezveřejňujeme
a pro uživatele je služba samozřejmě zcela zdarma," upřesňuje detaily obchodní ředitel projektu Jakub Šindelář.
Aplikace navíc umožňuje sdílet profily mezi rodinou a přáteli. Nedochází však k předávání samotných měr, aplikace Vám jen prozradí, jakou velikost blízkému koupit. Končí tak obava z nákupu nevhodného daru.
Existuje několik projektů, které se také snaží vyřešit problémy spojené s online nákupem oblečení a stát se jakýmsi prostředníkem mezi zákazníkem a obchodem. Rozdíl mezi nimi a SizeID je ale markantní. SizeID totiž nestaví na složitých technických řešení, ale principu standardizace velikostních tabulek výrobců. Služba je navíc dostupná přes webový portál pro všechny a zdarma.
Zájem e-shopů je obrovský
Nyní je řada na provozovatelích e-shopů, aby tlačítko vyhodnocující vhodnou velikost na své stránky umístili. „Zájem je
obrovský. Obchodníci tím ušetří hodně peněz. Zákazníci se jednak nebudou bát oblečení nakupovat a zároveň přestanou
e-shopům vracet nepadnoucí zboží," říká Aneta Raušová, která se v rámci projektu stará o standardizaci velikostních
tabulek na českém trhu.
Za projektem SizeID stojí Adam Bičiště, který během studií na ČVUT založil firmu Wavevision zabývající se webovými technologiemi a grafickým designem. Právě díky tomuto zázemí se mohl pustit i do realizace projektu SizeID.
 

Kateřina Syslová
Marketing Executive SizeID
Inverzní logo ČIA

ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o.
Pobřežní 46
186 00 Praha 8
Česká republika

Tel: +420 224 800 977
Péče o klienty: helpdesk@cianews.cz
Redakce: redakce@cianews.cz

IČO: 25128337
DIČ: CZ25128337

Kontaktujte nás
|VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY
|ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

LinkedIn Facebook Twitter YouTube