ČIANEWS je mediálním partnerem FOK

Česká informační agentura je dlouholetým mediálním partnerem Symfonického orchestru hlavního města Prahy (FOK). 

Orchestr byl založen v roce 1934 Rudolfem Pekárkem, který jeho činnost vymezil heslem FILM-OPERA-KONCERT. Zkratkou těchto tří slov F.O.K. vznikla nedílná součást názvu orchestru a je používána dodnes. Od sezóny 2015/2016 v jeho čele stojí finský dirigent Pietari Inkinen. Rezidenčním umělcem je José Cura a hlavním hostujícím dirigentem Jac van Steen. V nové sezóně si můžete kromě cyklu Má vlast vychutnat Dvořákův Koncert pro violoncello, Osmou symfonii a triumfální Te Deum. Tento slavný opus bude uvozovat „grand finale“ 82. sezóny FOK, které korunuje Beethovenova Symfonie č. 9 „s Ódou na radost“. Úžasné sólisty doplní na závěrečných koncertech speciální host – americký sbor Houston Symphony Chorus.

Organiser
Symfonický orchestr hlavního města Prahy
Web
http://www.fok.cz

FOK oslaví 100. narozeniny Leonarda Bernsteina s Elli Jaffem

  • 12. 01. 2018

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připomene 17. a 18. ledna 2018 dílo Leonarda Bernsteina, a oslaví tak sté výročí narození tohoto geniálního dirigenta, skladatele a klavíristy. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní jeho velkolepá duchovní skladba Chichesterské žalmy s hebrejským textem, který zazpívá Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

V kostele sv. Šimona a Judy se bude improvizovat s Jaroslavem Tůmou

  • 11. 01. 2018

V úterý 16. ledna FOK nabídne v kostele sv. Šimona a Judy poslední možnost shlédnout Umění improvizace několika předních českých umělců. Uskuteční se zde totiž derniéra pořadu Řehoř na skále, který bude řídit mistr varhanní improvizace Jaroslav Tůma.

FOK uvede mimořádnou projekci Obchodu na korze s živou hudbou

  • 02. 01. 2018

Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK zve milovníky umění na zahájení oslav 100. výročí vzniku Československa. Při této příležitosti se bude 10. ledna 2018 v Obecním domě oslavovat mimořádnou událostí – projekcí oscarového filmu Obchod na korze s živou hudbou.

Pražští symfonikové blahopřejí Jiřímu Koutovi k 80. narozeninám

  • 22. 12. 2017

Při příležitosti životního jubilea významné české dirigentské osobnosti – Jiřího Kouta – si Pražští symfonikové připomínají jeho sedmileté šéfdirigentské působení v orchestru a přejí Jiřímu Koutovi především co nejpevnější zdraví, štěstí a spokojenost.

FOK popřeje milovníkům hudby krásné svátky třemi koncerty

  • 20. 12. 2017

Blíží se svátky a s nimi tři sváteční koncerty. Nejdůležitější událost Vánoc – Narození Páně – připadá na 25. prosinec a zasluhuje patřičnou oslavu, kterou v naší zemi již tradičně přináší Rybova Česká mše vánoční. Orchestr FOK se při této příležitosti přesune ze Smetanovy síně do nádherného barokního kostela sv. Šimona a Judy, aby Narozenému od 15 a od 18 hodin zahrál společně s kvartetem sólistů a Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jaroslava Brycha.

Vánoční koncert FOK ozdobí třpyt harfy, flétny a sněhových vloček

  • 15. 12. 2017

Na Vánočním koncertě Pražských symfoniků, který se koná ve středu 20. a čtvrtek 21. prosince v Obecním domě, zazní Mozartův flétnový koncert a dvojkoncert pro harfu a flétnu, na kterou bude hrát první flétnista Berlínské filharmonie Mathieu Dufour. Nádherného a také náročného harfového sóla se zhostí Kateřina Englichová.

Štefan Margita zazpívá s Pražskými symfoniky pro UNICEF

  • 11. 12. 2017

Na stříbrnou adventní neděli 17. prosince si připravil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK koncert pro UNICEF. Od 19,30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu bude znít lahodný tenor Štefana Margity, v duetech ozdobený sopránem Andrey Dankové.

FOK přivítá v Obecním domě advent s Hradišťanem

  • 01. 12. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá adventní čas společně s Hradišťanem. Ve středu 6. a ve čtvrtek 7. prosince se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze rozezní struny cimbálu a houslí, které doplní zasněžený les smyčců orchestru FOK, slavnostní žestě i pastýřská píšťalka s rolničkami. Hudba rozzáří sál nadějí a očekáváním příchodu betlémského světla.

Martina Janková si poprvé zazpívá roli Svatého Mikuláše

  • 30. 11. 2017

V rámci cyklu FOK Stará hudba se 5. prosince uskuteční česká premiéra barokního oratoria Svatý Mikuláš z Bari od Giovanni Battisty Bononciniho. Koncert se koná v kostele sv. Šimona a Judy. Čerti nepřijdou, ale zato publikum uslyší andělské hlasy čtyř vynikajících sólistů – Martiny Jankové, která se zhostí role Svatého Mikuláše, dále pak Kateřiny Kněžíkové, Markéty Cukrové a Furia Zanasiho.

Klavírista Antti Siirala představí Pražanům finskou hudební poezii

  • 27. 11. 2017

V pražském Rudolfinu se 9. prosince 2017 představí vynikající finský klavírista Antti Siirala. Na programu je zařazen kromě Bacha a Beethovena také severský repertoár, který prostřednictvím děl Einojuhani Rautavaary a Jeana Sibelia odkazuje na probíhající oslavy 100 let nezávislosti Finska.