Hobojista Vilém Veverka vystoupí v Praze s Ensemble Berlin Prag

Jeden z nejrespektovanějších českých hobojistů Vilém Veverka vystoupí 8. dubna 2014 s Ensemble Berlin Prag v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Soubor, ve kterém účinkují členové Berlínské filharmonie, provede souborný cyklus Sonát Jana Dismase Zelenky pro dva hoboje, fagot, cembalo a kontrabas. V pražském koncertním programu půjde o událost mimořádného významu. Jde totiž o první souborné provedení, které se uskuteční v Praze.            

 

„S Ensemble Berlin Prag následně vystoupíme i 10. července v SRN, na festivalu Mitte Europa. Pro tento ročník jsem byl vybrán jako Artist in residence, což je pro každého interpreta velká pocta. Na festivalu tak vystoupím ještě na dalších dvou koncertech - s harfenistkou Kateřinou Englichovou a klavíristou Ivo Kahánkem," dodává Vilém Veverka.

                                                              

V květnu Viléma Veverku sólově uslyšíme v Brně. Spolu s Filharmonií Brno provede 15. a 16. května Koncert pro hoboj a orchestr Elliotta Cartera. Půjde o českou premiéru a orchestr povede významný německý dirigent Hansjörg Schellenberger.  

 

Co se týká zahraničních vystoupení, chystá Vilém Veverka na červen svůj recitál na festival v Lille, kde bude jeho partnerem klavírista Martin Kasík. O měsíc později uskuteční sólové vystoupení na festivalu Europäische Musik Wochen Passau. Určitým vrcholem závěru letošní sezony bude pro úspěšného interpreta i srpnové sólové vystoupení v Japonsku s Tokyo Philharmonic Orchestra.

 

Vilém Veverka absolvoval Pražskou konzervatoř u Františka Xavera Thuriho a Akademii múzických umění v Praze u Liběny Séquardtové, navštěvoval kurzy významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Upozornil na sebe v Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga 1996 (titul laureáta).

 

Zásadní impuls v jeho uměleckém rozvoji však přineslo účinkování v Gustav Mahler Jugendorchester (1998, 2000-2002) a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Na ně navázal dvouletým účinkováním v Berlínské filharmonii.

 

Nastoupená cesta vyvrcholila vítězstvím v jedné z nejprestižnějších soutěží - Sony Music Foundation, Tokyo. Nahrává především u společnosti Supraphon, kde mu před časem vyšlo i album s kompletním provedením Telemannova cyklu Dvanácti fantazií a kompletní cyklus Metamorfóz podle Ovidia od Benjamina Brittena. Album získalo řadu skvělých recenzí doma i v zahraničí.