Osobnosti doporučují: Jiří Votruba

Tento týden je hostem rubriky Osobnosti doporučují Jiří Votruba - známý malíř, grafik a ilustrátor. Jiří Votruba je příznivec pop-artu, který svou tvorbou reaguje na svody konzumní společnosti, a své obrazy vystavoval už ve více než padesáti zemích světa. Jeho hravé, humorem prodchnuté obrázky inspirované komiksovou estetikou jsou populární zejména v Japonsku.

 

Na čem právě pracujete?

 


Po asi tříměsíční pauze začínám malovat, zase mě to začalo bavit. Pracuji na novém „seriálu" horských krajin, ze kterých kromě horských velikánů vystupují také různé konzumní ikony. Tyto obrazy bych rád vystavil v květnu na výstavě v galerii Budoart v Praze na Vinohradech.

 

Nadále také pokračuji na ilustracích a scénografii k seriálu Opera nás baví, zábavném cyklu hudebních představení o světě opery a jejích slavných autorech, který je určený pro děti i jejich rodiče. V dubnu bude hlavní postavou skladatel Bohuslav Martinů, pak přijde na řadu Antonín Dvořák.

 

Pro Japonsko dokončuji vizualizaci jejich nevětšímu festivalu vážné hudby v Tokiu - letos to bude velké, festival v květnu oslaví už deset let své existence. A pro Yamahu, japonský časopis o klavírech a klávesových nástrojích, musím vytvořit další obálku. Tentokrát bude zobrazovat Felixe Mendelssohna Bartholdyho.


 

Jaká kulturní událost vás v poslední době zaujala?

 


V oblasti výtvarného umění mě zaujal veletrh současného umění Art Prague - nejen já jsem jistě rád, že se po několika letech pauzy dočkal letos dalšího pokračování. Líbila se mi i výstava malíře Petra Písaříka ve Špálově galerii. Petr si dokonce otevřel v galerii ateliér. A těším se na premiéru Lišky Bystroušky v Národním divadle, protože Janáček je moje hvězda.


 

Na co byste pozval naše čtenáře?

 

Takže bych rád čtenáře pozval na Lišku Bystroušku. Děti bych pozval na některé z představení Opery nás baví do Národního divadla v Praze, protože to, co děti poznají v dětství, už je nikdy neopustí. A všechny ostatní do galerie DOX na výstavu politického plakátu Plakát v souboji ideologií 1914-2014, která je tam otevřena do 19. května. Zase znovu je třeba zamyslet se nad dějinami, které znovu a znovu žijeme...