Osobnosti doporučují: Vilém Veverka a Dominik Wollenweber

S novým týdnem přichází další pokračování rubriky Osobnosti doporučují. Tentokrát na otázky ČIA odpovídali hudebníci Vilém Veverka a Dominik Wollenweber. Ti spolu s kolegy z Berlínské filharmonie připravují dva koncerty, na kterých zazní cyklus Sonát českého barokního mistra Jana Dismase Zelenky. Vystoupení se uskuteční 9. a 10. června.

Na čem právě pracujete (Vilém Veverka)?

 

Aktuálně se v Berlíně s kolegy z Berlínské Filharmonie připravujeme na naše dva červnové koncerty, kdy souborně provedeme cyklus Sonát Jana Dismase Zelenky. Jedná se o první souborné provedení na našem území. Pro tuto příležitost jsem sestavil „super ansámbl", složený ze členů Berlínské Filharmonie, respektive předních českých interpretů. V šesti triových sonátách pro neobvyklé obsazení (2 hoboje, fagot a basso continuo) kladoucích velké nároky na virtuozitu interpretů, se v dechových partech představí členové Berlínské filharmonie, profesor Dominik Wollenweber / hoboj, Mor Biron / fagot, dále účinkují Jakub Černohorský / housle, Pavel Nejtek / kontrabas, Barbara Maria Willi / cembalo a já osobně.

 

Jedná se o první kompletní provedení v České republice. Svou náročností se dá cyklus, myslím, směle přirovnat k Braniborským koncertům Johanna Sebastiana Bacha, oba cykly zahrnují shodně šest skladeb.  A to co se do svých hudebních kvalit, ovšem zároveň také svou náročností. Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že zde jsou všichni interpreti na pódiu celé dvě hodiny, nestřídají se.

 

Je to pro mne tedy hezký důvod, vrátit se do Berlína, do místa mého předchozího působiště a studia.

 

Jaká kulturní událost Vás v poslední době zaujala (Dominik Wollenweber)?

 

Jednoznačně to byly tři koncerty, které náš orchestr (Berlínská Filharmonie) realizoval spolu s Claudiem Abbadem. V centru programu je stále Fantastická symfonie Hectora Berlioze. Návraty brzy osmdesátiletého Claudia Abbada jsou vždy velkou událostí, která nemá de facto obdoby. Hudební přínos bývalého šéfdirigenta, který zůstává nadále mým velkým vzorem, je mimořádný. Jeho představa, schopnost s orchestrem komunikovat a charisma, dávají koncertům punc neopakovatelnosti. Druhý takový zkrátka v současnosti není...

 

Na co byste pozval naše čtenáře (Vilém Veverka)?

 

Čtenáře bych samozřejmě rád pozval na zmíněné koncerty  9.6. respektive 10.6. Provedeme hudbu českého barokního mistra Jana Dismase Zelenky nejprve v rámci festivalu Concentus Moraviae, poté na pódiu festivalu Janačkův Máj. Český posluchač tak má šanci poprvé slyšet celý cyklus v rámci jednoho večera, navíc se špičkovými  interprety, kteří u nás zatím v sólových partech nevystoupili. V roce 2014 nás čeká koncert se stejným programem také v Praze, a sice 8. dubna, v kostele sv. Šimona a Judy v rámci cyklu Stará hudba 79. koncertní sezony FOK. 

 

Více na: http://www.concentus-moraviae.cz/