Osobnosti doporučují: Isang Yun Trio

Pro další rozhovor v pravidelné rubrice Osobnosti doporučují jsme tentokrát udělali výjimku a oslovili rovnou celý komorní soubor Isang Yun Trio. Tvoří ho tři výrazné osobnosti české hudební scény: hrafistka Kateřina Englichová, hobojista Vilém Veverka a violoncellista Petr Nouzovský. Tento soubor se hlásí k odkazu komorního díla významného korejského skladatele Isanga Yuna, jenž se zásadně podílel na formování poválečné evropské hudební avantgardy. Jedinečné spojení hoboje, harfy a violoncella nabízí zajímavé barevné kombinace a možnosti interpretace komorní hudby. Jinými slovy se dá říci, že jde v tom nejlepším slova smyslu o výjimečnou „obhajobu" současného umění. Můžete se o tom přesvědčit v pondělí 4. června v Museu Kampa.     

Na čem právě pracujete?

Petr Nouzovský: V současné době připravuji, krom krásných koncertů s Kateřinou a Vilémem, Šostakovičův Violoncellový koncert pro provedení s Karlovarským symfonickým orchestrem, krásné koncerty postavené na dvou pilířích ve formě Rachmaninova a Piazzolly pro vystoupení na Slovensku, Dueta Bohuslava Martinů a Sylvie Bodorové či Sukovo klavírní trio pro natáčení na CD. Také chystám kompletní program Astora Piazzolly, který jsem nedávno natočil na CD, či provedení koncertu barokního autora Leonarda Leo ve filharmonii Szczeczin v Polsku.
Moc se těším na svůj debut na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově, kde zahraji na gratulačním koncertě Václava Hudečka pod vedením šéfdirigenta SOČR Ondreje Lenárda. V srpnu se moc těším na Bachovy suity na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních či na gratulační koncert skvělého skladatele Marka Kopelenta v Německu.
Teď mě ale velice zajímá provedení Lamenta Alexandra Knajfela v pondělí 4. června v Museu Kampa. Tato skladba je skutečně skvost, do kterého jsem se "zamiloval" při prvním otevření not.

 

Jaká kulturní událost Vás v poslední době zaujala?

Kateřina Englichová: V poslední době jsem byla na dvou divadelních představeních. V divadle Ypsilon a v divadle Járy Cimrmana. Asi kvůli tomu, že jsem již v osmém měsíci těhotenství, mne nebaví chodit na nějaké vyloženě závažné věci. Je zajímavé, jak vám v tomto období připadají těžká témata absurdní až směšná... Ale na Prodané nevěstě v Ypsilonce i Českém snu v DJC jsem zažila takový duševní oddech, jaký už jsem dlouho neměla a všem lidem, kteří mají rádi kvalitní a laskavý humor, tato představení doporučuji.

 

Na co byste pozval naše čtenáře?

Vilém Veverka: Čtenáře bych samozřejmě rád pozval na koncert! V pondělí 4. června provedeme s kolegy Kateřinou Englichovou a Petrem Nouzovským kompozice, které reprezentují tu nejaktuálnější českou tvorbu, respektive špičkové skladby světové literatury posledních dekád. Velmi vyhraněná dramaturgie a inspirativní prostor galerie Musea Kampa u Sovových Mlýnů slibují u nás málo vídanou hudební performanci. Pakliže by zvídavý čtenář, který je občas konfrontován s poměrně nepřesným termínem "moderní hudba", chtěl poznat, co že se za tímto "vzorcem" skutečně skrývá, má jedinečnou možnost nahlédnout do tohoto světa. Protože podobně jako je např. současná literatura běžnou součástí našich životů, je tu i hudba dneška. A tu budeme v pondělí prezentovat, vždyt' "Žijeme hudbou"!