Podporujeme kulturu

Nedílnou součástí našeho podnikání je společenská odpovědnost. Naší strategií je jedna ze zásad společenské odpovědnosti spočívající v pozitivním ovlivňování vás, našich čtenářů a obchodních partnerů. Naší konkrétní formou podpory je informování o kulturním dění v České republice. Přinášíme pravidelné zpravodajství z kulturní oblasti zaměřené především na klasickou hudbu, divadlo, galerie, film. Navíc každé pondělí zveřejňujeme anketu Osobnosti doporučují.


Divadlo Spektákl letos představí první premiéru na konci října

  • 21. 10. 2016

Divadlo Spektákl, které tvoří studenti a čerství absolventi pražské DAMU, potěší svými představeními diváky ve Studiu Švandova divadla také v sezóně 2016/2017. Mladí umělci chystají hned tři nové premiéry, přičemž první odehrají už 29. října. Nastudování Goethova Fausta pro Divadlo Spektákl se ujal student čtvrtého ročníku režie Katedry činoherního divadla Norbert Závodský.

Ve Švandově divadle uvedou tragikomedii o životě a smrti Je to tu

  • 21. 10. 2016

Tragikomedii Je to tu věnovanou posledním věcem člověka chystá ve Studiu Švandova divadla režisérka Viktorie Čermáková. Komorní hra o třech dějstvích od momentálně nejhranější současné britské dramatičky Caryl Churchill tu bude mít premiéru 22. října.

Tradiční koncert pro republiku na náměstí republiky již příští pátek

  • 21. 10. 2016

Státní svátek 28. října je již tradičním termínem mimořádného Koncertu pro republiku, pořádaného Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod patronátem Obecního domu. Ten je historickým místem, kde byla samostatnost nového státu vyhlášena a kde bylo v prvopočátku hlavní centrum její státní moci. Orchestr FOK působí v Obecním domě od roku 1939, kdy zde i poprvé uvedl Smetanovu Mou vlast.

NFA identifikoval doposud ztracený film Georgese Mélièse Soutěž eskamotérů

  • 20. 10. 2016

Národní filmový archiv (NFA) patří mezi světové filmové archivy, které se mohou pyšnit filmovými kolekcemi z počátku kinematografického věku. Mezi kolekcemi, které nás stále uchvacují svým významem má své výsostné místo sbírka filmů stvořitele kinematografického představení Georgese Mélièse. NFA díky pokročilým výzkumným metodám identifikoval dílo, které bylo považováno za ztracené.

Anežký klášter oživá historií i současnými sochami

  • 20. 10. 2016

Po téměř dvou letech dokončila Národní galerie v Praze projekt revitalizace své nejstarší budovy – Kláštera sv. Anežky České. Pražská národní kulturní památka ukrytá za vysokými zdmi Starého Města se proměňuje z ryze galerijních a historických prostor v místo pro relaxaci i další kulturní vyžití. Veřejnosti se klášter ve své nové podobě otevře poprvé 25. října během večerního programu Anežka NOVĚ!

Začal DAS FILMFEST, nabídne bezmála 40 filmů a 20 hostů

  • 20. 10. 2016

Bezmála čtyři desítky filmů od historických dramat, přes thrillery, žánrové a artové filmy až po komedie nabídne již příští týden festival DAS FILMFEST. Přehlídka německojazyčných filmů odstartovala ve středu 19. října a v kinech Lucerna a Atlas setrvá až do neděle 23. října. Následně se 31. října přehlídka přesune do Brna a v kinech Art a Scala bude němčina znít až do 3. listopadu.

Předzvěstí oslav mezinárodního dne flamenka je výstava emočně nabitých fotografií

  • 19. 10. 2016

Měsíc před zahájením mezinárodních oslav dne flamenka začala v pondělí 17. října v pražské La Casa Blů výstava emočně silných fotografií Beatrix Mexi Molnar. Expozice nabízí patnáct flamenkových osobností, především tanečnic a tanečníků, zachycených objektivem této maďarské fotografky v neopakovatelných momentech jejich tanečního mistrovství. Výběr fotografií není náhodný, každá z nich svoji atmosférou odpovídá jedné z písní, které při dernisáži 11. listopadu zahraje seskupení Trio flamenco.

Do písecké Sladovny míří velká osobnost dějin lidstva - Leonardo da Vinci

  • 19. 10. 2016

Nízké trámy písecké Galerie hrou dostanou nový kabát, aby jejich návštěvníci mohli od 25. října pronikat do tajů nevšední interaktivní výstavy inspirované odkazem malíře, sochaře, architekta, přírodovědce, hudebníka, spisovatele, vynálezce a konstruktéra Leonarda da Vinci.

Karel Gott pokřtil dvojalbum 40 slavíků

  • 19. 10. 2016

Karel Gott 12. října 2016 v Mramorovém sále paláce Lucerna pokřtil sklenkou Bohemia Sekt Chardonnay kolekci 2CD s názvem 40 slavíků. Ta obsahuje hity z období 1963 až 2016, s nimiž uspěl v anketě Český, dříve Zlatý slavík. V kolekci na dvou CD jsou jako bonus dvě nové písně Země vstává a Perfektní den.

České stříbro, výstava portrétů ženských osobností na otáčecím kole, se stěhuje do Jihlavy

  • 18. 10. 2016

České stříbro, nezvykle pojatá venkovní výstava fotografií českých ženských osobností, se stěhuje z Plzně do Jihlavy, kde bude k vidění od 22. do 30. října v rámci doprovodného programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. České stříbro tvoří dvanáct velkoformátových portrétů od fotografa Karla Cudlína, kroužící na dvanáct metrů vysokém kovovém otáčivém kole, jehož autory jsou architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek.