Podporujeme kulturu

Nedílnou součástí našeho podnikání je společenská odpovědnost. Naší strategií je jedna ze zásad společenské odpovědnosti spočívající v pozitivním ovlivňování vás, našich čtenářů a obchodních partnerů. Naší konkrétní formou podpory je informování o kulturním dění v České republice. Přinášíme pravidelné zpravodajství z kulturní oblasti zaměřené především na klasickou hudbu, divadlo, galerie, film. Navíc každé pondělí zveřejňujeme anketu Osobnosti doporučují.


Osobnosti doporučují: Jean-Gaspard Páleníček

  • 28. 06. 2016

Dnešním hostem ankety Osobnosti doporučují je Jean-Gaspard Páleníček – pověřený řízením Českého centra Paříž. Jean-Gaspard Páleníček nás pozve na výstavu Za Československo, pocta neexistující zemi, která představuje díla umělců, jenž pobývali ve Francii a pro něž se Francie a Paříž stala múzou. V Českém centru Paříž, které sídli na adrese rue Bonaparte č. 18, můžete tedy vidět například díla Kupky, Muchy, Štýrského, Zrzavého či Hoffmeistra. Velká výstava ve spolupráci s Investičním fondem Pro arte se koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československé národní rady v Paříži na jaře roku 1916. Pokud tedy v nadcházející době letních dovolených navštívíte Paříž, nenechte si tuto expozici ujít, potrvá až do 30. září.

Geisslers Hofcomoedianten zavěsí na dlouhou letní šňůru 11 inscenací

  • 28. 06. 2016

Geisslers Hofcomoedianten opět pořádají přehlídku toho nejlepšího ze svého bohatého repertoáru. VI. festival zámeckých a klášterních divadel s podtitulem Geissleři na šňůře bude tradičně k vidění v Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji a nově i v kraji Jihočeském, Libereckém a Plzeňském.

Letní shakespearovské slavnosti dnes slavnostně zahájí komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete

  • 28. 06. 2016

Dnes začínají Letní shakespearovské slavnosti. Pražským divákům přinesou celkem osm her Williama Shakespeara a dva speciální komponované večery připravené u příležitosti 400. výročí od úmrtí tohoto anglického dramatika. Slavnosti začnou komedií Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.

Festival Ibérica dnes začíná gastronomickou fiestou – nabídne i vášnivé flamenko a action painting

  • 28. 06. 2016

Spontánní fiestu s hudbou, tancem a pochutinami v ulicích Brna, fenomenální španělskou skupinu Puerto Flamenco pod otevřeným nebem, action painting, oblíbené tvůrčí dílny, filmovou přehlídku a mnohé další nabídne program 13. ročníku festivalu iberoamerické kultury Ibérica. Ten začíná dnes a potrvá do 3. července. Zamíří jako tradičně do Brna, Prahy a Boskovic.

Česká centra spustila kulturní portál CzechPlatform.cz

  • 27. 06. 2016

Česká centra ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí uvádějí do provozu projekt CzechPlatform. Bezplatný informační portál www.czechplatform.cz mapuje české aktivity v zahraničí podporované ze státních i soukromých zdrojů napříč sektory. Portál přispívá ke koordinovanější zahraniční prezentaci.

Concentus Moraviae vyvrcholí premiérou Komorního orchestru České filharmonie

  • 27. 06. 2016

Závěrečný koncert festivalu Concentus Moraviae bude v úterý 28. června od 19.30 hodin v Rytířském sále zámku v Moravském Krumlově patřit mimořádné události nejen na tuzemské hudební scéně. V premiéře vystoupí nově založený Komorní orchestr České filharmonie.

Jediný balet Ludwiga van Beethovena v nové premiéře 2. července

  • 27. 06. 2016

Již za necelý týden se uskuteční premiéra heroicko-alegorického baletu Ludwiga van Beethovena Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance. Dílo v podání orchestru Musica Florea a tanečního souboru Hartig Ensemble – Tance a balety třech staletí se představí 2. července od 19 hodin v zámeckém divadle ve Valticích. Premiéra je součástí Mezinárodní letní školy staré hudby, kterou též zahajuje. Diváci se mohou těšit na propojení poučené hudební interpretace s choreografií, které bude dobově ukotvené ve stylu, ale chce promlouvat k současnému divákovi.

Po úspěšném ukončení 81. sezóny vyráží Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na festivaly

  • 24. 06. 2016

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK si svou 81. sezónu, kterou pro pražské publikum uzavřel 22. a 23. června dvěma zcela vyprodanými provedeními Carmina burana, prodlouží letními zájezdy. Tím prvním bude účinkování na operním festivalu Smetanova Litomyšl v sobotu 25. června. Pražští symfonikové doprovodí na Zámeckém nádvoří pod taktovkou Ondreje Lenárda pěvecký galakoncert irské sopranistky Celine Byrne a španělského tenoristy Alexe Vicense.

V Hradci Králové probíhá festival Divadlo evropských regionů

  • 24. 06. 2016

Celý týden probíhá v Hradci Králové už 22. ročník úspěšného mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Festival pravidelně v průběhu posledních deseti červnových dnů oslavuje divadlo a do svých ulic láká umělce i diváky z různých koutů světa. Svůj program letos představí na všech scénách Klicperova divadla, Divadla Drak a v rámci Open Air části také v parcích, uličkách starého města a na dalších místech. Realizaci divadelního festivalu letos podpořila Nadace ČEZ částkou 300 tisíc korun.

Letní filmová škola se zaměří na Filipíny i nezávislý americký film

  • 24. 06. 2016

Program prvního mimoevropského Fokusu od roku 2007 bude tradičně rozdělen do několika sekcí, jejichž dramaturgická skladba má za cíl představit různé podoby, žánry a historické souvislosti filipínské kinematografie. Diváci festivalu tak budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s tvorbou klasika filipínského filmu a režiséra, který své snímky dostal do oficiálního programu festivalu v Cannes, Lina Brocky. Sekce, mapující filmový obraz bohaté a překotné filipínské historie, představí možné podoby filipínského heroismu. Zbývající dvě sekce naznačí, jak široký může být záběr filipínských filmařů – na jedné straně bude stát výběr starších i současných žánrových filmů (gangsterka, superhrdinský film, horor), na straně druhé pak výběr filipínských artových filmů, které v současné době dobývají festivalová plátna a které reprezentují jména jako Lav Diaz, Brillante Mendoza či Raya Martin.