Podporujeme kulturu

Nedílnou součástí našeho podnikání je společenská odpovědnost. Naší strategií je jedna ze zásad společenské odpovědnosti spočívající v pozitivním ovlivňování vás, našich čtenářů a obchodních partnerů. Naší konkrétní formou podpory je informování o kulturním dění v České republice. Přinášíme pravidelné zpravodajství z kulturní oblasti zaměřené především na klasickou hudbu, divadlo, galerie, film. Navíc každé pondělí zveřejňujeme anketu Osobnosti doporučují.


Stehlík a Krystlík. Vzlety a pády mužů, kteří budovali kapitalismus

  • 27. 03. 2017

Dokumentární komedie Ocelové slzy aneb cesta Vladimíra Stehlíka za Lubomírem Krystlíkem je příběhem doby velkých nadějí a ještě větších zklamání z kauzy privatizace a krachu slavné ocelárny Poldi Kladno, jež v 90. letech hýbala českou společností i médii. V úterý 28. března film uvede ČT2.

Pavel Šporcl zahraje Talentům královéhradecké kultury 2016

  • 27. 03. 2017

Ve středu 5. dubna vyznamená statutární město Hradec Králové nominované mladé umělce z řad dětí a mládeže ve věku do osmnácti let titulem Talent královéhradecké kultury 2016. V rámci galavečera, konaného v sále Filharmonie Hradec Králové, vystoupí nominovaní královéhradečtí talenti společně s houslovým virtuózem Pavlem Šporclem. Výtěžek z akce spojené s výstavou nominovaných výtvarníků bude věnován na dostavbu nástroje Nadačnímu fondu varhany pro Filharmonii Hradec Králové.

Hrady a zámky představí lidem Květiny renesance

  • 27. 03. 2017

Po úspěšných projektech Tulipán v renesanci v roce 2012, Fleur de lys 2013, Válka růží 2014, Květiny z konce napoleonských časů 2015 a Květiny v komnatách 2016, které přinesly květinové výstavy na české a moravské hrady a zámky, připravil jejich autor, florista Slávek Rabušic, specialista na aranžování květin v historickém interiéru, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem pro rok 2017 cyklus výstav s názvem Květiny renesance jako jeden z doprovodných programů projektu Po stopách šlechtických rodů - Roku renesanční šlechty.

Byl třetí lidskou pochodní a skoro zapomenut: Evžen Plocek

  • 24. 03. 2017

Jsem pro lidskou tvář, nesnesu necit. Tato slova napsal Evžen Plocek na jeden ze dvou letáků, které 4. dubna 1969 odhodil na jihlavském náměstí. Pak se, na protest proti normalizaci, upálil. Téměř padesát let starou, komunisty utajovanou tragickou událost odkryje dokument Martina Řezníčka Příběh třetí lidské pochodně. ČT2 jej uvede 28. března ve 21.50 hod.

Kocianova houslová soutěž připravila pro účastníky řadu novinek

  • 24. 03. 2017

Pouhých deset dní dělí v Ústí nad Orlicí dvě mezinárodní soutěže pro děti a mládež do 16 let. Účastníky violoncellové soutěže vystřídají účastníci Kocianovy houslové soutěže, která díky vysoké umělecké kvalitě a téměř šedesátileté historii patří k nejvýznamnějším kulturním událostem města a regionu. Letošní 59. ročník se koná ve dnech 2. – 6. května v sále Základní umělecké školy Jaroslava Kociana.

Agnieszka Holland převzala čestný titul doctor honoris causa AMU

  • 24. 03. 2017

Sál Martinů v Lichtenštejnském paláci v Praze se stal dějištěm slavnostního zasedání Umělecké rady Akademie múzických umění (AMU) v Praze, konaného při příležitosti udělení čestného titulu doctor honoris causa Agnieszce Holland. Proslulá polská režisérka a scenáristka převzala stvrzující diplom a zlatou medaili AMU z rukou prorektora AMU Filipa Suchomela. Udělení čestné hodnosti doktorské někdejší studentce FAMU a současné režisérce světového jména Agnieszce Holland je oceněním její dosavadní tvorby v oblasti filmového a televizního umění.

JAMU v Brně začíná slavit 70 let od založení

  • 23. 03. 2017

V pátek 24. března se v Divadle na Orlí v Brně uskuteční společné slavnostní zasedání uměleckých rad a akademických senátů Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) i obou zdejších fakult a Správní rady JAMU za účasti čestných hostů a čestných doktorů JAMU.

Vyšehrad vydává Ve stínu islámu, knihu předních českých odborníků

  • 23. 03. 2017

Nakladatelství Vyšehrad vydává původní dílo, které čtenářům umožňuje poznat život menšinových náboženských komunit na Blízkém východě. Publikace předních českých odborníků v knize Ve stínu islámu mapuje jejich spiritualitu, historické osudy i problematické postavení. Autorský tým v čele s religionistou Jiřím Gebeltem se danými náboženstvími dlouhodobě zabývá a ve většině případů čerpá ze svých terénních výzkumů.

Rodinný festival Struny dětem v Minoru se odehraje letos poprvé i v květnu

  • 23. 03. 2017

Radek Baborák, Marta Töpferová, Bratři Ebenové, Anna Polívková, Ivan Trojan, Lenka Dusilová a mnoho dalších - nabitý program čítající přes padesát koncertů, tanečních a divadelních představení, workshopů a překvapení nabídne letos poprvé i v jarním termínu - od 19. do 21. května – osmý ročník víkendového rodinného festivalu Struny dětem v Minoru.

Pražské jaro zahájí v přímém přenosu Vídenští filharmonici

  • 22. 03. 2017

Pražské jaro 2017 bude zahájeno skutečně velkolepě – Vídeňskými filharmoniky, kteří jsou mnohými řazeni na první příčku pomyslného žebříčku nejlepších světových orchestrů. V jejich čele stane dirigent Daniel Barenboim. Přípravy této unikátní, vpravdě historické události, budou zachyceny v dokumentárním filmu, který vzniká v koprodukci České televize a Pražského jara za finančního přispění společnosti innogy Česká republika.