Podporujeme kulturu

Nedílnou součástí našeho podnikání je společenská odpovědnost. Naší strategií je jedna ze zásad společenské odpovědnosti spočívající v pozitivním ovlivňování vás, našich čtenářů a obchodních partnerů. Naší konkrétní formou podpory je informování o kulturním dění v České republice. Přinášíme pravidelné zpravodajství z kulturní oblasti zaměřené především na klasickou hudbu, divadlo, galerie, film. Navíc každé pondělí zveřejňujeme anketu Osobnosti doporučují.


Osobnosti doporučují: Jaroslava Malíková

  • 26. 09. 2016

Dnešním hostem rubriky Osobnosti doporučují je Jaroslava Malíková – od ledna letošního roku ředitelka Galerie Portheimka. Od té doby toho stihla již hodně: nově opravená galerie se pod jejím vedením už dočkala řady výstav a akcí, které se rychle našly svoje návštěvníky. Svoje obrazy a kresby tu vystavovala třeba Kateřina Miler, dcera Zdeňka Milera. Velký ohlas měla také výstava Karla Chaby, posledního malíře staré Prahy, a svoje sedmdesátiny tu výstavou oslavil i malíř a grafik Josef Velčovský. Do Portheimky se teď ale chodí i na divadlo pro děti, hudebně-literární večery, koncerty a odborné přednášky o historii a umění. Jaroslava Malíková bydlí v Košířích, kde řídí oblíbený kulturní klub Poštovka, ve Švandově divadle na Smíchově už také dlouhá léta vede baletní školu. A na státní svátek 28. září připravuje v parku před Galerií Portheimka jednu zbrusu novou akci: gurmánskou slavnost Hodování s Karlem IV., kde se budou ochutnávat speciality středověké kuchyně. Jídla pro panstvo, bohaté měšťany i prosté lidi se tu budou nabízet všem zájemcům od 10 do 18 hodin.

Čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného představí čtveřici vynikajících klavíristů

  • 26. 09. 2016

Již čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného přiveze do Prahy čtyři skvělé klavíristy. Přijede Garrick Ohlsson, Olga Scheps, za Česko se představí Martin Kasík a vše uzavře sir András Schiff. Festival se uskuteční od 19. do 26. listopadu.

Radek Baborák se svým Baborák Ensemble vydává Mozartovské album a vyjede na japonské turné

  • 26. 09. 2016

Málokterý ze světových hornistů má tolik co říci k Mozartovým hornovým koncertům, jako Radek Baborák – nejvýraznější představitel české hornové školy, který řadu let spoluutvářel zvuk Berlínské filharmonie. Nyní představuje tyto hornové koncerty v úpravě se smyčcovým kvartetem v nové nahrávce Supraphonu.

Tenorista Petr Nekoranec vystoupí New Yorku

  • 26. 09. 2016

Mladý talentovaný tenorista Petr Nekoranec nastoupil do prestižního Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. V blízké době jej čeká předzpívání na sólové role v inscenacích Metropolitní opery – úspěšní frekventanti programu dostávají totiž šanci vystupovat na této slavné scéně v menších rolích. Před sebou má i koncerty, mj. vystoupí 25. 10. spolu s basbarytonistou Adamem Plachetkou na koncertě v Českém centru v New Yorku.

Jitka Smutná, Veronika Gajerová a další herci vystoupí na Autorském soirée v Divadle Rokoko

  • 23. 09. 2016

V sobotu 8. října od 21 hodin se bude v Divadle Rokoko konat Autorské soirée, na kterém vystoupí Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Hanuš Bor, Tomáš Novotný a další herci Městských divadel pražských s ukázkou svých autorských projektů. Těšit se můžete mj. na ochutnávku nových písní nebo na originální scénky.

Národní muzeum otevírá výstavu o Jazzové sekci, moderním umění a hudbě v Československu

  • 23. 09. 2016

V Národním památníku na Vítkově mají návštěvníci do 8. ledna 2017 možnost zhlédnout novou výstavu Složité hledání rovnováhy. Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu, která prostřednictvím třinácti textových panelů s dobovými fotografiemi mapuje činnost jedné z nejdůležitějších organizací, která v letech 1969–1986 působila v socialistickém Československu a která později výrazným způsobem ovlivnila českou alternativní kulturu. Výstavu připravil Dr. Rüdiger Ritter z Katedry středoevropských dějin na Univerzitě Brémy (prof. Dr. Martina Winkler) ve spolupráci s Národním muzeem a Slovenským národním muzeem a je výsledkem několikaletého zpracovávání archivu Výzkumného ústavu pro východní Evropu při Univerzitě Brémy, který vznikl během 80. let minulého století. Tímto zahraničním projektem Národní muzeum navazuje na předchozí výstavy, připomínající významné historické události a postavy 20. století.

Galerie Portheimka chystá na svatého Václava středověké hody s Karlem IV.

  • 23. 09. 2016

Masa dušená i připravená na rožni, lahodné paštiky, sladkosti i polévky připravené podle středověkých receptur a k tomu hojnost piva a vína. To vše spolu s dalšími pokrmy typickými pro středověkou kuchyni nabídne ve středu 28. září od 10 do 18 hodin gurmánská slavnost „Hodujeme s Karlem IV.“ pořádaná pražskou Galerií Portheimka ve spolupráci s Muzeem gastronomie. V parku před galerií tak bude možné po celý den ochutnávat jídla královská, pochoutky bohatého panstva, vážených měšťanů i každodenní pokrmy prostých lidí. Součástí hodů bude i soutěž o nejlepší preclík určená pro veřejnost. Akci pořádá Galerie Portheimka v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV.. Zároveň tak připomene i Den české státnosti, připadající právě na svatého Václava.

Štefan Margita nachystal vánoční dárek již na konec září

  • 22. 09. 2016

Štefan Margita je připraven nadělit svým příznivcům vánoční dárek s jistým předstihem, a přiblížit jim tak vánoční náladu už v průběhu letošního podzimu. Jeho nové album X MAS, které obsahuje melodie dokonale souznějícími s těmi asi nejkrásnějšími dny v roce, vychází 23. září.

Divadelní ABCeda s Henrietou Hornáčkovou aneb Městská divadla pražská dětem

  • 22. 09. 2016

Městská divadla pražská přichystala na sezonu 2016/17 novinku pro rodiče a jejich ratolesti. Pod vedením herečky a zkušené lektorky Henriety Hornáčkové budou jednou měsíčně pořádat Divadelní ABCedu, hravé workshopy pro děti od 3 do 12 let. První z nich se bude konat v sobotu 15. října. Dílny rodinám nabídnou nejen netradiční zážitek, ale především budou rozvíjet umělecké cítění dětí, jejich myšlení a fantazii. Rodičům pak přinesou možnost strávit s dětmi čas aktivně a intenzivně. Workshopy budou zahrnovat improvizační a pohybová cvičení, námětové hry, práci s textem, rytmická cvičení a trénink komunikačních dovedností, díky nimž si na konci divadelní dílny rodiče s dětmi zahrají své vlastní představení.

Královna harfy Jana Boušková představí své žáky z Bruselské královské konzervatoře

  • 22. 09. 2016

Zářijovou koncertní nabídku Prahy ozdobí netradiční recitál věnovaný královskému nástroji, který se ve svátek sv. Václava, tedy 28. 9., uskuteční v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na Praze 1. Přední česká a světová harfistka Jana Boušková na něm představí svou mezinárodní třídu mladých harfových talentů z Královské konzervatoře v Bruselu, kteří již samy stojí na počátku slibné kariéry. Desatero úspěšných mladých harfistek z Evropy i zámoří zahraje skladby Smetany, Faurého, Hindemitha, Spohra a dalších světových autorů.