ČIANEWS je mediálním partnerem FOK

Česká informační agentura je dlouholetým mediálním partnerem Symfonického orchestru hlavního města Prahy (FOK). 

Orchestr byl založen v roce 1934 Rudolfem Pekárkem, který jeho činnost vymezil heslem FILM-OPERA-KONCERT. Zkratkou těchto tří slov F.O.K. vznikla nedílná součást názvu orchestru a je používána dodnes. Od sezóny 2015/2016 v jeho čele stojí finský dirigent Pietari Inkinen. Rezidenčním umělcem je José Cura a hlavním hostujícím dirigentem Jac van Steen. V nové sezóně si můžete kromě cyklu Má vlast vychutnat Dvořákův Koncert pro violoncello, Osmou symfonii a triumfální Te Deum. Tento slavný opus bude uvozovat „grand finale“ 82. sezóny FOK, které korunuje Beethovenova Symfonie č. 9 „s Ódou na radost“. Úžasné sólisty doplní na závěrečných koncertech speciální host – americký sbor Houston Symphony Chorus.

Pořadatel
Symfonický orchestr hlavního města Prahy
Web
http://www.fok.cz

83. sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude plná událostí

  • 24. 04. 2017

Nastávající 83. koncertní sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude vyvrcholením první etapy spolupráce s Pietari Inkinenem jako šéfdirigentem. Vyvrcholí rovněž tříletá umělecká rezidence José Cury.

FOK uvede Třetí Mahlerovu symfonii s Christianne Stotijn a Jac van Steenem

  • 19. 04. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí na koncertech 26. a 27. dubna znovu pod taktovkou svého hlavního hostujícího dirigenta, Holanďana Jac van Steena. Na programu bude tentokrát jediná, ale o to zásadnější skladba – Mahlerova Symfonie č. 3. Mezzosopránového sóla se ujme Steenova krajanka, jedna z nejvýznamnějších mahlerovských pěvkyň, Christianne Stotijn.

FOK připravil špičkové velikonoční koncerty, zazní v nich Dvořák i Bach

  • 07. 04. 2017

Stabat mater Antonína Dvořáka – jedno z vrcholných děl světového oratorního repertoáru, emočně i hudebně nabitá skladba pro čtyři sólisty, sbor a orchestr – a Bachovský večer souboru Collegium Marianum, to je nabídka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pro období Velikonoc.

Jour Fixe pořádané ČNPOK s následným koncertem FOK a Josého Cury

  • 10. 03. 2017

Ve čtvrtek 9. března 2017 se v prostorách Obecního domu v Praze konalo networkingové setkání Jour Fixe pořadané Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou s následným koncertem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s rezidenčním umělcem José Curou.

FOK míří do Japonska reprezentovat Prahu

  • 03. 03. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK míří hned po březnových koncertech s José Curou na další turné do Japonska, kam pravidelně vyjíždí už od roku 1986. Zástupci orchestru zahrají při vernisáži výstavy Slovanské epopeje a FOK se zapojí i do Dnů Prahy v Kjótu, kde bude reprezentovat naši metropoli.

FOK uvede José Curu jako pěvce, dirigenta i skladatele

  • 28. 02. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na svých abonentních koncertech 8. a 9. března naváže na spolupráci se svým rezidenčním umělcem José Curou. Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se José Cura během koncertů předvede jako pěvec, dirigent i skladatel. Ve světové premiéře svého oratoria Ecce Homo totiž zazpívá ústřední roli Krista, dirigovat pak bude zbytek programu, v němž zazní Gymnopédie Erika Satie a Chrámová okna Ottorina Respighiho.

Osobnosti doporučují – Eugen Indjic

  • 13. 02. 2017

Dnešním hostem ankety Osobnosti doporučují je klavírista Eugen Indjic, který je přes 40 let partnerem Pražských symfoniků. Společně odehráli přes 30 koncertů. V roce 2010 byl Eugen Indjic dokonce rezidenčním sólistou FOK. Rodák z Bělehradu poznal všechny jeho dosavadní šéfdirigenty a těší se na dalšího, na Pietari Inkinena. Ten minulou sezónu s orchestrem a Barry Douglasem otevřel cyklus Beethovenových koncertů s Brücknerovými symfoniemi, přičemž není vhodnějšího pokračovatele než právě Eugena Indjice. Už kvůli tomu, abychom mohli společně oslavit jeho sedmdesáté narozeniny. V Praze se uskuteční ojedinělé vystoupení ve Smetanově síni Obecního domu 22. a 23. února.

Na koncertě FOK ve Smetanově síni ožijí postavy z Harryho Pottera

  • 01. 02. 2017

Tipem na zajímavý zážitek pro celou rodinu je pohádkový večer s čarodějným přídechem, který se odehraje už 8. a 9. února. A když mluvíme o čarodějnictví, nemůže chybět nejpopulárnější čaroděj světa Harry Potter z pera J. K. Rowlingové. Koncerty jsou skvělou příležitostí, jak ukázat i dětem krásu hudby v podání mohutného osmdesátičlenného symfonického orchestru, navíc v dechberoucím prostředí Smetanovy síně Obecního domu.

FOK připomene korunovaci Leopolda II. českým králem

  • 23. 01. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 31. ledna v kostele sv. Šimona a Judy v obnovené premiéře Korunovační kantátu Leopolda Koželuha z roku 1791. Ta vznikla u příležitosti korunovace Leopolda II., pro niž také Wolfgang Amadeus Mozart složil operu La Clemenza di Tito.

FOK připravil pro děti v Praze bubenické dopoledne

  • 19. 01. 2017

Sobota 21. ledna bude ve Smetanově síni Obecního domu patřit koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zaměřenému na rodiny s dětmi. Hlavními protagonisty budou hráči na bicí nástroje všech druhů a materiálů, které si děti o pauze budou smět i vyzkoušet!