ČIANEWS je mediálním partnerem FOK

Česká informační agentura je dlouholetým mediálním partnerem Symfonického orchestru hlavního města Prahy (FOK). 

Orchestr byl založen v roce 1934 Rudolfem Pekárkem, který jeho činnost vymezil heslem FILM-OPERA-KONCERT. Zkratkou těchto tří slov F.O.K. vznikla nedílná součást názvu orchestru a je používána dodnes. Od sezóny 2015/2016 v jeho čele stojí finský dirigent Pietari Inkinen. Rezidenčním umělcem je José Cura a hlavním hostujícím dirigentem Jac van Steen. V nové sezóně si můžete kromě cyklu Má vlast vychutnat Dvořákův Koncert pro violoncello, Osmou symfonii a triumfální Te Deum. Tento slavný opus bude uvozovat „grand finale“ 82. sezóny FOK, které korunuje Beethovenova Symfonie č. 9 „s Ódou na radost“. Úžasné sólisty doplní na závěrečných koncertech speciální host – americký sbor Houston Symphony Chorus.

Pořadatel
Symfonický orchestr hlavního města Prahy
Web
http://www.fok.cz

Rak a Rak: Otec a syn zahrají na kytary společně

  • 18. 10. 2017

V klášteře sv. Anežky České se 26. října uskuteční koncert dvou českých kytarových mágů, Štěpána a Jana-Matěje Raka. Otec a syn si pro společný koncert vybrali pestrý repertoár, zahrnující skladby J. S. Bacha, Bedřicha Smetany, Jaroslava Ježka, ale také vlastní tvorbu Štěpána Raka.

FOK zahajuje hudebně-literární večery v Divadle Viola

  • 10. 10. 2017

V Divadle Viola začne nový cyklus hudebně-literárních večerů s názvem „Slovo a hudba“, který vznikl ve spolupráci FOK s Divadlem Viola a Literárními novinami. Kromě hudebníků se zde představí také herci. Prvním večerem, který se uskuteční 12. října 2017, provede Taťjana Medvecká a hrou na hoboj a anglický roh doprovodí manželé Séquardtovi. Tento večer bude věnován knize Život s taktovkou Míly Smetáčkové, manželky dlouholetého šéfdirigenta orchestru FOK Václava Smetáčka.

FOK oslaví 450. narozeniny Monteverdiho se špičkovým souborem Huelgas

  • 04. 10. 2017

V rámci cyklu FOK Stará hudba vystoupí v Praze světoznámý belgický vokální soubor Huelgas Ensemble, který se zaměřuje především na středověkou a renesanční polyfonii. Tentokrát zazní i hudba Claudia Monteverdiho, a to u příležitosti 450. výročí jeho narození. Kontrastem k jeho dílu budou skladby starších skladatelů, mezi nimi také Philippe de Monte. Toho Huelgas zařadil do repertoáru speciálně pro pražské publikum, neboť skladatel zde působil na dvoře Rudolfa II.

Oblíbený klavírista Fazil Say se představí v Rudolfinu i jako skladatel

  • 02. 10. 2017

V sobotu 7. října se ve Dvořákově síni pražského Rudolfina bude konat klavírní recitál proslulého tureckého klavíristy Fazila Saye, který po Chopinovi a Beethovenovi zařadí do repertoáru i vlastní skladbu – sonátu s názvem Gezi Park 2. Ta reflektuje bouřlivé události v Istanbulu v roce 2013, které se staly symbolem protestu proti turecké vládě.

FOK zahájí komorní cyklus Mozartovou Korunovační mší a hlasem zvonu

  • 19. 09. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Marka Štryncla uvede Mozartovu Korunovační mši s Kühnovým smíšeným sborem a kvartetem sólistů. Koncert se koná 26. září v kostele sv. Šimona a Judy. U příležitosti zahájení sezóny komorních koncertů FOK v kostele po letech zazvoní zvon sv. Patricius. Je to poslední přeživší z původních čtyř zvonů, které kostel kdysi míval.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 83. sezónu s Pinchasem Zukermanem

  • 05. 09. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí svoji 83. sezónu dvěma koncerty s prvotřídním houslistou Pinchasem Zukermanem, který 13. a 14. září 2017 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Pietari Inkinena představí díla Ludwiga van Beethovena. Na koncertě zazní také známá suita Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova.

FOK na Smetanově Litomyšli oslaví jazz

  • 27. 06. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se v neděli 2. července představí na festivalu Smetanova Litomyšl. V programu nazvaném Hommage à Jazz se tak trochu navrátí ke svým červnovým abonentním koncertům, na nichž mimořádný ohlas zaznamenala premiéra symfonické verze Celebration Jazz Mass Karla Růžičky.

FOK slavnostně uzavře 82. sezónu Dvořákem a Beethovenem

  • 07. 06. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má za sebou nadmíru úspěšnou 82. sezónu, kterou korunuje dvěma závěrečnými koncerty s Ódou na radost. Jak už titul napovídá, na programu bude slavná Beethovenova Devátá symfonie, které bude předcházet Dvořákovo Te Deum.

FOK se v červnu naladí na jazzovou vlnu

  • 31. 05. 2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech 7. a 8. června ve Smetanově síni Obecního domu symfonicky jazzovat a jamovat pod taktovkou dirigenta Jana Kučery. Zazní dvě díla George Gershwina a v druhé půli Celebration Jazz Mass Karla Růžičky, poprvé v symfonické verzi. Sestavu umělců doplní zpěvačka Michaela Šrůmová a Komorní sólisté Karla Růžičky včetně světoznámého Čecha v New Yorku, saxofonisty Karla Růžičky mladšího.

Pražské jaro: Dva fenomenální čeští sólisté a vítěz prestižní dirigentské soutěže

  • 29. 05. 2017

Bylo mu pouhých třiadvacet let, když se stal vítězem prestižní soutěže mladých dirigentů ve francouzském Besançonu, pravděpodobně nejslavnější dirigentské soutěže vůbec. Vítězství mu přineslo nabídky koncertních vystoupení z celého světa – včetně Pražského jara, které jej pozvalo do své debutové řady. Mladý americký dirigent Jonathon Heyward stane v čele Pražských symfoniků FOK v úterý 30. května.