Česká produkční společnost Pink triumfovala na MFF v Berlíně

Česká produkční společnosti Pink na nedávném MFF v Berlíně s úspěchem představila dva filmy. Snímek Touch Me Not, na kterém se podílela, získal na nejvyšší ocenění, Zlatého medvěda, a také cenu za nejlepší debut. Na cenu za nejlepší dokument byl pak nominován film Az přijde válka režiséra Jana Geberta, rovněž v produkci Pink, který bude v Česku představen na festivalu Jeden svět.

„Šokující, kontroverzní, překvapivý“ - takové reakce vyvolal vítězný film berlínského filmového festivalu, ale i samo rozhodnutí poroty právě ocenit tento snímek Zlatým medvědem. Touch Me Not /(Ne) Dotýkej se mě, rumunské režisérky Adiny Pintilie je totiž všechno jen ne konvenční. Otevřeně nahlíží na některé aspekty lidské sexuality, není ale lacině voyaeristický.

Za českou stranu se na koprodukčním filmu pěti zemí podílela produkční společnost Pink, která měla na Berlinale i druhé želízko v ohni: do soutěžní sekce dokumentárních filmů Panorama Dokumente byl vybrán český film Až přijde válka Jana Geberta, natočený v chorvatské koprodukci. Dvojnásobná účast české produkční společnosti na prestižním světovém festivalu kategorie A je výjimečným úspěchem České republiky.

Snímek Touch Me Not, který je prvním celovečerním filmem rumunské režisérky, se pohybuje na pomezí hraného filmu a reality. Adina Pintilie obsadila do svého filmu, který připravovala sedm let, herce, ale i neherce, kteří před kamerou znovu prožívali své autentické prožitky.

Film je podle režisérky „osobním průzkumem, které zpochybňuje předsudky, které máme o intimitě jako základním aspektu lidské existence. Zkoumáním všech tabu ohledně zásadní role, kterou intimita hraje v rozvoji člověka, se Touch Me Not snaží otevřít nové perspektivy, vzdělávat, prosazovat toleranci a svobodu projevu, vytvářet prostor pro sebereflexi a provokovat diváky, aby přehodnotili své vlastní, okolím nevědomky vnucené představy o intimitě."