Osobnosti doporučují – Michal Bumbálek

Dnešním hostem ankety Osobnosti doporučují je herec Michal Bumbálek. Rodák z Uherského Hradiště vystudoval herectví na brněnské konzervatoři, poté v letech 1989 až 1993 i na Divadelní fakultě JAMU. Ještě během studia, v roce 1992, přišel do Divadla Husa na provázku, kde hrál dvacet let. Od roku 2013 je členem činohry Mahenova divadla. Spolupracuje také s dalšími brněnskými divadly, HaDivadlem, Divadlem U stolu, Divadlem Líšeň, Studiem Marta, či Divadlem Facka, kde se Sergejem Sanžou píše hry i režíruje; hostoval i v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Hrál také převážně malé role v několika filmech - poprvé již v roce 1988 v Čekání na Patrika a v televizi.

Na čem právě pracujete?

V cirkusovém stanu v brněnských Lužánkách momentálně zkouším nové divadelní přestavení na motivy Vladislava Vančury Rozmarné léto, kde hraji majora Huga. Premiéra se uskuteční 23. února.

Jaká kulturní událost vás v poslední době zaujala a čím?

Velmi na mne zapůsobilo vystoupení francouzsko-anglického divadla Footsbarn Travelling Theatre, které nedávno hostovalo na Provázku. Jde o legendární divadlo, které vychází z Jacquese Lecoqa, využívá masky a hraje převážně v cirkusovém stanu. Hlubokou stopu ve mne zanechala také výstava Zemřeli pro víru, která se nyní koná v Křížové chodbě brněnské Nové radnice. Věnuje se obětem komunistického pronásledování katolické církve, vypovídá o Pavlu Toufarovi, Janu Zahradníčkovi a přibližuje také osudy kněžích, umučených v babickém případu, Jana Buly a Václava Drboly.

Na co byste pozval naše čtenáře?

Všem vřele doporučuji inscenaci K-PAX – Svět podle Prota, se kterou vyrážíme s divadelní společností StageArtCz ve čtvrtek 22. února do Tišnova. Předchozího uvedení na brněnské hvězdárně se zúčastnil i autor hry Gene Brewer a naše zvárnění označil za jedno z nejzdařilejších, jaké kdy viděl. Jinak samozřejmě zvu na Rozmarné léto a všem bych doporučoval i Pikovou dámu v opeře Národního divadla v Brně s neuvěřitelnou Soňou Červenou.