Klavírista Antti Siirala představí Pražanům finskou hudební poezii

V pražském Rudolfinu se 9. prosince 2017 představí vynikající finský klavírista Antti Siirala. Na programu je zařazen kromě Bacha a Beethovena také severský repertoár, který prostřednictvím děl Einojuhani Rautavaary a Jeana Sibelia odkazuje na probíhající oslavy 100 let nezávislosti Finska.

Antti Siirala získal četná ocenění, mnohokrát za první místa, a to včetně vyhlášené klavírní soutěže v Leedsu. Patří tak mezi nejlepší klavíristy své generace. Kritika v Německu o něm mluví jako o „klavíristovi, který vskutku má co říci.“ A to i beze slov. Tentokrát publiku poodhalí hudební řeč finské poezie, kterou se připojí k oslavám nezávislosti. Ani další repertoár se nemůže obejít bez komentáře – Antti Siirala slaví úspěch s fenomenální nahrávkou tří posledních Beethovenových sonát, na kterých se podle kritiky nejlépe pozná, jak vynikajícím interpretem Siirala je. A tak právě jednu z těchto sonát si bude moci pražské publikum poslechnout v jeho provedení naživo!

„Být vždy připraven ve správný čas na správném místě“ může znít jako prázdná fráze. V kariéře mladého finského klavíristy Antti Siiraly ale právě náhoda ve spojení s jeho připraveností hrála velkou roli. V roce 2004 při svém debutu v Bruselu řídil orchestr od klavíru za onemocnělého dirigenta. Zachránil tak koncert a následovala další řada „záskoků“, které byly vždy zakončeny nemalým úspěchem,“ říká dramaturg Martin Rudovský.

Tím ale veškeré nahodilosti končí. Není totiž náhodou, že Antti Siirala u nás vystoupí tři dny po mohutných oslavách 100. výročí nezávislosti Finska – Itsenäisyyspäivä. Náhodný není ani v nejmenším repertoár koncertu. Prostřednictvím děl Einojuhani Rautavaary a Jeana Sibelia předestře tento mladý umělec přítomnému publiku esenci finské hudební poezie.