Klavírista vizionář Pierre-Laurent Aimard ozdobí Firkušného festival

Klavírista Pierre-Laurent Aimard vystoupí v sobotu 25. listopadu v pražském Rudolfinu, stane se tak v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který pořádá Pražské jaro.

Pro Prahu zvolil svou velkou skladatelskou lásku – Johanna Sebastiana Bacha. Na festivalu Rudolfa Firkušného je to už podruhé, kdy tento pianista věnuje celý večer jednomu Bachovu dílu. Zatímco tentokrát je na programu kolos Goldbergovských variací, v roce 2014 hrál celý první díl Dobře temperovaného klavíru, který také natočil. „…Bachovu hudbu musíte interpretovat nejen jako instrumentalista, hudebník, ale i jako člověk v nejširším smyslu toho slova,“ prozradil Aimard v rozhovoru pro časopis Harmonie.

Držitel mezinárodního ocenění Ernst von Siemens Music Prize 2017 za celoživotní přínos v oblasti klasické hudby je klíčovou osobností současného hudebního světa. Letos získal Pierre-Laurent Aimard další ze svých Gramophone Awards, tentokrát v kategorii soudobé hudby za nahrávku klavírního koncertu Le Désenchantement du monde Tristana Muraila.

V září zahájil tříletý rezidenční umělecký pobyt v prestižním londýnském Southbank Centre a po téměř deseti letech spolupráce s Deutsche Grammophon přešel k nahrávací společnosti Pentatone, s níž podepsal exkluzivní smlouvu. Tolik nejvýznamnější události roku 2017, v němž tento velký pianista oslavil své životní jubileum. Narodil se 9. září 1957 v Lyonu.

Kariéra tohoto odchovance slavné Yvonne Loriod na pařížské konzervatoři a posléze legendární Marie Curcio v Londýně začala již v jeho šestnácti letech, kdy získal roku 1973 první cenu na Messiaenově soutěži a tři roky poté jej Pierre Boulez jmenoval prvním sólovým klavíristou Ensemble intercontemporain. Dodnes je živou součástí jeho repertoáru hudba 20. a 21. století, včetně novinkové tvorby.

Po celý svůj profesní život úzce spolupracuje s těmi nejvýznamnějšími skladatelskými osobnostmi. Patří a patřili k nim György Kurtág, Karlheinz Stockhausen, Elliott Carter, George Benjamin a především Olivier Messiaen, Pierre Boulez, jehož kompletní klavírní dílo před půl rokem uvedl společně s Tamarou Stefanovich ve vídeňském Konzerthausu, a György Ligeti, s kterým důvěrně pracoval až do skladatelovy smrti.

Hraje s nejlepšími orchestry a dirigenty světa, přičemž udivuje šíří svého repertoáru, kam vedle moderních skladatelů patří Ravel, Debussy, Liszt, Mozart, Beethoven, Bartók, Prokofjev, Skrjabin, Schönberg… stačí nahlédnout do jeho nabitého koncertního kalendáře 2017/2018.

„Výjimečný hudebník a mimořádný vizionář,“ hodnotí kritik listu Wall Street Journal. „Když navštívíte koncert Pierra-Laurenta Aimarda, pochopíte rozdíl mezi dobrým pianistou a velkým pianistou: ten první pracuje pouze s hudební partiturou, kdežto ten druhý interpretuje kulturní paradigmata,“ popisuje Aimardovu hru kritik ruského listu Kommersant.

Koncert se uskuteční ve spolupráci s Koncertním jednatelstvím FOK.